Dramaty w czystej postaci

skygge skygge
27.11.2012
Okładka książki Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty Tennessee Williams

Dramaturg, który nie zna Tennessee Williamsa powinien się wstydzić, podobnie jak filmoznawca niezaznajomiony z twórczością Stanleya Kubrika. „Tramwaj zwany pożądaniem”, „Kotka na gorącym blaszanym dachu” czy „Noc iguany” - wszystkie utwory znane, lecz w przypadku większości ludzi tylko w języku filmowym. „Literacki, sceniczny i filmowy fenomen” - widnieje na tylnej okładce i trudno się z tym nie zgodzić. Jeśli ktokolwiek mówił o sobie, że jest teatrologiem i nie znał powyższych utworów nie powinien w ogóle się wypowiadać na temat amerykańskiej sceny.

Podstawa sztuki teatralnej powraca do czytelnika w nowym przekładzie. Przekładzie niezwykłym, gdyż pozbawionym cenzury. Całością zajął się Jacek Poniedziałek – artysta znany w kręgu scenicznym i aktorskim. Wziął na warsztat wszystkie najpopularniejsze dzieła Williamsa. Niegdyś uważane za kontrowersyjne, teraz nadal poruszają rewelacyjnemu zmysłowi obserwacji w zachowaniach międzyludzkich. Autor niejednokrotnie poruszał tematy niewygodne i odważne, szczególnie dla lat 50. i 60. Wprowadził bohatera ze słabościami, targanego namiętnościami oraz strachem przed odrzuceniem. Najważniejsze jest to, iż nie są to osoby, które można potraktować symbolicznie. Mamy tutaj przede wszystkim jednostkę osamotnioną ze stłamszoną seksualnością, walczącą ze wszystkimi przeciwnościami losu.

Trudno jest każdą sztukę opowiedzieć oddzielnie, gdyż wydają mi się one mocno powiązane. Charakteryzują się naturalizmem, często bezwzględną prawdą i zakłamaniem ludzkim. Nie ma w nich utrzymanych wartości moralnych czy więzi rodzinnych. Wszystko to sprowadza się do upadku.

Jednak to co najbardziej ujmuje w dramatach Williamsa to ich ponadczasowość.