Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

Włoskie wakacje

Autor recenzji:
Tytuł książki: Love & Gelato
Autor książki: Jenna Evans Welch
7,41 (122 ocen i 33 opinie)

Szukasz książki idealnej na wakacyjny odpoczynek? „Love & Gelato” to powieść o pierwszej miłości, skomplikowanych rodzinnych relacjach oraz odnajdywaniu swojej drogi. Podczas czytania towarzyszy nam klimat prosto z Włoch, możemy poczuć gorący włoski temperament, oczami wyobraźni zobaczyć bajeczną Florencję i jej uliczki, poczuć smak potraw i słodkich lodów. Od razu zakochałam się w tej historii – jest lekka, przyjemna i świetna na czas letniego odpoczynku.

„Życie bez miłości jest jak lato bez słońca” – to proste i zarazem prawdziwe zdanie, o czym przekonuje się Lina. Świat dziewczyny zatrzymuje na chwilę, gdy jej mama umiera. Lina musi przeprowadzić się do Włoch – i poznać swojego ojca. Tam znajduje pamiętnik Hadley, swojej mamy. Nie spodziewa się, że odkryje tak wiele zaskakujących przygód, romansów i sekretów. Lina pragnie wrócić do USA, ale szybko okazuje się, że włoskie życie nie jest takie złe.

Pewnie zastanawiacie się, co oznacza słowo „gelato”? To po włosku „lody”. Lina pisze o nich „Weźcie smakowitość zwykłych lodów, pomnóżcie przez milion i posypcie sproszkowanymi rogami jednorożców”. Przekonani? Bohaterka podczas pobytu we Florencji zakochuje się nie tylko w przystojnym chłopaku, ale również w przepysznych włoskich, kremowych lodach. Ta książka to idealny przewodnik po Włoszech – naprawdę można się wiele dowiedzieć o tym przepięknym kraju, a szczególnie o Florencji. Autorka wymienia znane i mniej znane zabytki, miejsca warte odwiedzenia, po drodze doskonale sprzedając nam klimat słonecznej Italii. Ukazuje nam spontanicznych, pełnych energii, emocjonalnych i trochę nieprzewidywalnych Włochów oraz sprawia, że po zakończeniu książki chce się spakować walizki i wyjechać prosto do Florencji.

Nie jestem fanką książek młodzieżowych z wielkim dramatem w tle. „Love & Gelato” porusza ważne tematy, mamy również wątki, które mogą wywołać u nas potok łez, ale tego nie robią – jest wzruszająco, zabawnie i sielankowo. Całość została tak dobrze wyważona, że powieść czyta się lekko, ale zarazem nie można się od niej oderwać. Uwielbiam pobocznych bohaterów – wnoszą sporo energii i ubarwiają fabułę. Szczególnie polubiłam włoskiego sąsiada Liny – to rodzaj chłopaka, o którym marzy każda dziewczyna. Autorce udało się zbudować postaci pełne ciepła, wywołujące emocje i gulę w gardle, gdy pomyślimy, że mogłaby ich spotkać jakakolwiek przykrość.

Retrospekcje! A wszystko za sprawą pamiętnika mamy Liny – dzięki temu przeżywamy nie tylko historię córki, ale przede wszystkim odkrywamy liczne tajemnice Hadley. To jak podwójna przygoda, którą z radością śledzimy. Styl książki jest całkiem dobry, narracja prowadzona jest z punktu widzenia Liny oraz jej matki, gdy przechodzimy do fragmentów z dziennikiem. Wyróżnia ją dynamiczność i lekkość. Autorka stawia na dialogi, akcja cały czas się rozwija i ani na moment nie staje w miejscu. Barwne i plastyczne opisy dodają całości uroku oraz sprawiają, że na chwilę widzimy świat oczami bohaterki. Pojawiają się włoskie wtrącenia, które są tłumaczone w przypisach, dodając powieści jeszcze więcej włoskiego klimatu.

„Love & Gelato” trafia na listę moich ulubionych książek na wakacje. Polecam ją wszystkim fanom powieści młodzieżowych, lubiących przygody, podróże i miłosne zawirowania. Przeczytajcie tę książkę, jeśli chcecie, choć na chwilę przenieść się do Włoch i poczuć ich klimat.

Gabriela Rutana

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Przedłużamy wakacje!

Oto przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji. Jesienna aura już powoli mości się wygodnie i pewnie już niedługo zobaczymy pomarańczowe liście na drzewach. Dla tych, którzy z końcem lata pogodzić się nie mogą, ale też dla fanów jesiennych, nieco chłodniejszych, temperatur mamy propozycję. Oto 10 książek, które przedłużą wakacje o jeszcze kilka dni. Lub o jeszcze jeden rozdział.

Patronaty tygodnia

Oficjalnie zaczynamy pierwszy tydzień lipca! A to oznacza trzy rzeczy. Ciepło, więcej ciepła i mnóstwo czasu na czytanie! A przynajmniej takie jest założenie. O ile nasza redakcja nie jest w stanie wpłynąć na pogodę, to chociaż polecimy wam książki, z którymi możecie spędzić pierwsze lipcowe dni.

Opinie czytelników

O książce:
W pustyni i w puszczy

W porównaniu do "Potopu", którego dałem radę przebrnąć tylko przez 1 tom (zasypiając dosłownie co 3-4 strony), ten utwór jest więcej niż zno...