rozwiń zwiń

„Nie bądź obojętny/a”. Start 20. edycji Millennium Docs Against Gravity. Konkurs – wygraj bilety!

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.05.2023

Jubileuszowa 20. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego polskiego festiwalu filmowego, odbędzie się w kinach w ośmiu polskich miastach oraz online na mdag.pl. W tym roku, pod hasłem „Nie bądź obojętny_a”, festiwal skupi się m.in. na filmach przedstawiających różne oblicza inwazji Rosji na Ukrainę. W programie pojawią się również nowe sekcje, a także polskie produkcje w Konkursie Polskim. Na festiwalu nie zabraknie także retrospektywy filmowej i nowości światowego kina dokumentalnego.  Mamy dla was 6 pojedynczych kodów/e-biletów do oglądania dowolnych filmów podczas Festiwalu online. Zobacz, co trzeba zrobić by zganąć jeden z nich.

„Nie bądź obojętny/a”. Start 20. edycji Millennium Docs Against Gravity. Konkurs – wygraj bilety! Materiały prasowe MDAG

„Nie bądź obojętny_a” w 20. edycji MDAG

Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „Nie bądź obojętny_a” i odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN. Te słowa korespondują z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym na festiwalu od lat programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia - uważności i wrażliwości (także językowej) na otaczających nas ludzi.

Inkluzywna przestrzeń „safe space”

 Niezapomnianym filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. W tym roku po raz pierwszy powstanie także „safe space" - inkluzywna przestrzeń do rozmów o psychologii oraz seksualności w warszawskiej Kinotece. Będą się tam także odbywały dyżury psychologiczne dla wszystkich osób, które w szczególny sposób poczuły się dotknięte przez festiwalowe filmy. 

Retrospektywa filmowa i nowości światowego kina dokumentalnego

W tym roku wszyscy jesteśmy myślami z Ukraińcami i Ukrainkami cierpiącymi z powodu rosyjskiej napaści, dlatego w programie znalazły się filmy opowiadającego o różnych obliczach inwazji. „Skąd dokąd” (In the Rearview) Maćka Hameli opowiada o początku rosyjskiej agresji z 2022 roku. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach, który należy do reżysera.

Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań. Skali zniszczeń, które niesie ze sobą wojna oraz próbie powrotu do normalności na wyzwolonych obszarach przyglądają się z kolei Piotr Pawlus i Tomasz Wolski w filmie „W Ukrainie”.W obliczu rosyjskiej inwazji z 2022 roku zupełnie nowego wymiaru nabiera film Alisy Kovalenko - „Nie znikniemy” (We Will Not Fade Away).

Wracamy w nim do 2019 roku. Obserwujemy piątkę wchodzących w dorosłość nastolatków, którzy zaczynają poważnie myśleć o swojej przyszłości. Alisa Kovalenko nie tworzy filmu o dramacie wojny, ale pełną nadziei i piękna płynącego z bohaterów opowieść o dojrzewaniu.


20. edycja festiwalu to doskonały moment na powrót do najważniejszych tytułów ostatnich dwóch dekad i równocześnie spojrzenie na teraźniejszość dzięki nowym sekcjom w programie. 20 legendarnych filmów na 20-lecie MDAG to autorski wybór dyrektora i założyciela festiwalu Artura Liebharta. To tytuły, które w szczególny sposób zapisały się w historii Millennium Docs Against Gravity i kina dokumentalnego. 10 z nich zostanie zaprezentowanych w kinach a 10 w części online festiwalu. Siła siostrzeństwa to opowieści o solidarności, tworzeniu bezpiecznych przestrzeni, szukaniu swojej drogi oraz wspólnym działaniu wobec przemocy i nierówności, które podejmują kobiety na całym świecie. Se_x Work to sekcja poświęcona pornografii i pracy seksualnej, We're Here, We're Queer odpowiada na pytanie, jak żyje się osobom LGBTQ+ w różnych strona świata,.

Gratka dla moli książkowych

Z kolei Siła słowa to spojrzenie na twórczość największych postaci świata literatury, takich jak Elfriede Jelinek, Annie Ernaux, Stanisław Lem, Guy Debord czy  Umberto Eco. W sekcji What the Doc?! zaprezentowane zostaną niecodzienne historie, które potrafią wprawić w zdumienie, rozbawić ale też przerazić. Powraca sekcja Cinéma, Mon Amour opowiadająca o najważniejszych reżyserach_kach współczesnego kina oraz odpowiedzialności dokumentalistów za bohaterów_ki. Podczas festiwalu zostanie zaprezentowany też wybór najciekawszych doświadczeń VR pod nazwą Reality Check.
W ramach tegorocznej retrospektywy „Kiedy księżyc świeci przez drzwi” w czasie MDAG zostanie zaprezentowana twórczość filmowa Trinh T. Minh-ha, urodzonej w Wietnamie i tworzącej w USA reżyserki, pisarki, kompozytorki, teoretyczki i profesorki. Pięć jej filmów porusza tematy związane z tożsamością, przynależnością kulturową, teorią feministyczną i postkolonialną.

Na festiwalu nie zabraknie filmów wybitnych twórców_czyń oraz hitów największych światowych festiwali. Legendarny Werner Herzog powraca z filmem „Scena myśli” (Theatre of Thought), w którym bada jedyne miejsce na Ziemi, do którego jeszcze nie dotarł - ludzki mózg, stawiając równocześnie pytanie o rolę neurobiologii we współczesnym świecie. Z kolei Laura Poitras („Citizenfour”), na festiwal po raz pierwszy zaprezentuje polskiej publiczności film „Całe to piękno i krew” (All the Beauty and the Bloodshed), który zdobył główną nagrodę na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara. To opowieść o Nan Goldin - fotografce, które zdobyła sławę, dokumentując życie osób LGBT+ w Stanach Zjednoczonych i epidemię AIDS w latach 80. i 90. a obecnie walczy z koncernem farmaceutycznym odpowiedzialnym za kryzys opioidowy.

W tym roku na festiwalu nie zabraknie także wielu interesujących filmów polskich, z których większość znalazła się w Konkursie Polskim. Wśród filmów, które powalczą o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, znalazły się najnowsze produkcje znanych reżyserów_ek - w filmie „Vika!” Agnieszka Zwiefka pokazuje najstarszą polską DJ-kę, jej niezwykłą energię oraz zmagania z powoli coraz słabszym ciałem, za to Jakub Piątek zaprezentuje swój najnowszy film „Pianoforte”, który miał premierę w Sundance. To trzymająca w napięciu niczym rasowy thriller opowieść o uczestnikach_czkach Konkursu Chopinowskiego. Kuba Mikurda, dwukrotny zdobywca Nosa Chopina podczas MDAG, tym razem zaprezentuje publiczności świeże spojrzenie na „Solaris” Stanisława Lema w filmie „Solaris Mon Amour”.

20. Millennium Docs Against Gravity będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów - od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne.

Weź udział w konkursie

Jubileuszowa 20. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego polskiego festiwalu filmowego, odbędzie się w dniach 12 - 21 maja w kinach w ośmiu polskich miastach oraz od 23 maja do 4 czerwca online na stronie festiwalu.

Mamy dla was 6 pojedynczych kodów/e-biletów do oglądania dowolnych filmów podczas Festiwalu online. Filmy dostępne będą pod tym linkiem.

Wystarczy, że w komentarzu pod tym artykułem zamieścisz odpowiedź na zadanie konkursowe:

Wyobraź sobie, że możesz napisać scenariusz do swojego filmu dokumentalnego. Jaką tematykę podejmiesz w swoim filmie? Będzie on dotyczył tematów społecznych, psychologicznych, a może o pisarzu, którego podziwiasz?

Konkurs trwa od 12 do 19 maja.

Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.

Powodzenia!

---
Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy
z Millennium Docs Against Gravity

 


komentarze [23]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 23.05.2023 13:55
Administrator

Dziękujemy za udział w konkursie.
Nagrodziliśmy:
@Paweł Rybkowski 
@Patrycja 
@malenstwo_83 
@WEYRA 
@Lizz 
@peterpan12 
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy wybornej filmowej uczty.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ula 19.05.2023 22:15
Czytelniczka

Przyznam szczerze, że nigdy nie słyszałam o tym festiwalu filmowym. Może dlatego, że nie jestem kinomaniakiem. Dowiedziałam się o nim dopiero dzięki konkursowi. Z ciekawości sprawdziłam na czym polega. Przejrzałam filmy, które będą prezentowane i zagłębiłam się w kilka opisów. Niektóre propozycje naprawdę mnie zainteresowały.
Dzięki e-biletowi mogłabym zaspokoić swoją...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Paweł 19.05.2023 22:04
Czytelnik

Od kilku lat moimi faworytami są dokumenty opowiadające o Rosji, pokazujące absurdalne życie w tym dzikim i zapomnianym przez cywilizację kraju. W tym roku wykorzystałbym kod na "Sowieckie przystanki autobusowe", który to film został mi polecony przez zaprzyjaźnionego sympatyka festiwalu. Jestem przekonany, że film będzie szokujący i wyjątkowo inspirujący. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
peterpan12 19.05.2023 21:52
Czytelnik

Regularnie od 14. Edycji towarzyszę Festiwalowi w Warszawie. W tym roku ze względu na zobowiązania rodzinne nie byłem w stanie uczestniczyć w choćby jednym seansie stacjonarnym, tak więc pozostaje mi obejrzeć konkursowe filmy on-line. Każdy kod przyda się do nadrabiania zaległości. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Joanna 19.05.2023 21:04
Czytelniczka

Biegniemy i gnamy mając coraz mniej czasu na obejrzenie filmu w całości, czytamy książki na raty więc forma online jest idealna bo można spauzować i wrócić bądź obejrzeć w trakcie robienia obiadu czy jak dzieci zasną.
Nie pamiętam bym kiedykolwiek brała udział w festiwalu więc była by to nowość dla mnie, rozszerzenie horyzontu, dobry początek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
WEYRA 19.05.2023 17:39
Czytelnik

Życie pisze najlepsze scenariusze, dlatego dokumenty zawsze o krok będą wyprzedzały nawet najlepszą fantstykę. Pracuję z młodzieżą ze specjalnymi potrzebami i wiele zasłyszanych ich historii starczyłoby na niejeden  pasjonujący dokument. Chętnie obejrzę filmy na festiwalu, by zobaczyć czy choć jeden z nich dotyka ważnych dla mnie temtów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Edyta76 Sawicka 18.05.2023 12:26
Czytelniczka

W zeszłym roku wygrałam w Internecie kod na festiwal toruński Toffi feet i z otwartą buzią sama w domu oglądałam festiwalowe filmy. Pasuje mi taka forma kontaktu z wielką sztuką chociaż lubię, że tak powiem, także bywać zwłaszcza na przestrzeni kulturalnej miasta Białystok, gdzie mieszkam. Ja potrafię coś sobie wybrać co mi pasuje a potem kulturalnie smakować i wracać nawet...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
kor_nelka 18.05.2023 12:12
Czytelnik

Koniec maja i czerwiec to czas egzaminów oraz sesji na mojej uczelni, co nie pomaga bardziej niż chwila odprężenia się przez ciekawym filmie? Na pewno nie oglądałabym ich sama, moje koleżanki ze studiów - tak jak ja - przy stresie w trakcie sesji szukają momentu i szansy, by zapomnieć o nauce, nadchodzących sesjach albo sesjach, które nam nie do końca dobrze poszły ;)...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lizz 16.05.2023 19:57
Czytelniczka

Po miesiącach huśtawki nastrojów, rozkołysanej emocjami wykańczania mieszkania, przyda mi się odrobina relaksu wśród nowych ścian. Jest już wygodna kanapa zachęcająca do odpoczynku, stolik gotowy na filmowe przekąski, miękki koc-pocieszyciel, a nawet projektor. Brakuje tylko odpowiedniej motywacji, by je przetestować. E-bilet byłby strzałem w dziesiątkę.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patrycja 16.05.2023 07:47
Czytelniczka

Chciałabym, żeby kody trafiły właśnie do mnie. Dlaczego? Jestem na co dzień zabieganą osobą, prowadzę swoją firmę, dodatkowo pracuję na etacie, piszę swoją książkę, uczę się angielskiego, żeby zdać certyfikat i miłym odprężeniem byłoby dla mnie siąść w swoim ulubionym fotelu, z gorącą czekoladą i oglądnąć ciekawego, pouczającego, coś co na zawsze utkwi mi w pamięci. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post