Konkurencja i przedsiębiorczość

2010-01-01
2010-01-01
83-89812-64-9
Krzysztof Śledziński
konkurencja przedsiębiorczość szkoła austriacka kapitalizm monopol koszty sprzedaż

Zacznę może od tej złej strony książki. Niestety wydawca się nie popisał i sprzedaje książkę tak nafaszerowaną błędami, iż cytowanie jej gdziekolwiek w tej wersji wydaje się niepoważne. Wystarczyło przed drukiem przepuścić ją przez dowolny program analizujący treść, by już wyeliminować część błędów gramatycznych czy interpunkcyjnych. Niby drobna rzecz, ale jednak budzi niesmak podczas czytania.

Co do treści, Kirzner jest mocno konsekwentny w swojej argumentacji (widać, że szkolił się u Misesa ;)). Przechodzi z jednego rozdziału do drugiego po zakończonej rozprawie z tezami alternatywnymi oraz pełnym dowodzie starannie opatrzonym w bezpieczny dobór nomenklatury. Jest to bardzo istotne, ponieważ łatwo można ulec krytyce w momencie dopatrzenia się choćby najdrobniejszej nieścisłości (najlepszym kontrprzykładem niech będzie Keynes ;)).

Autor dowodzi, że przedsiębiorczy proces nie wyprowadza rynku z równowagi, ponieważ samo założenie równowagi wyklucza w swoich podstawach pierwiastek przedsiębiorczości. Jest to wyjątkowo błyskotliwe spostrzeżenie, które mocno konkuruje nawet z niektórymi austriackimi ekonomistami (jak Schumpeter). Israel wskazuje na błędy klasycznego (ortodoksyjnego) paradygmatu, pomijającego rolę przedsiębiorcy w tworzeniu informacji. Robi to w sposób treściwy i bardzo uczciwy. Podczas czytania chyba tylko jeden punkt z 2 rozdziału wydawał mi się mało przekonujący bądź też słabo uargumentowany; reszta książki dedukcyjnie prawidłowa i - po chwili przełożenia na własne obserwacje - mająca pełne odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Dodam tylko, że komentarz osoby, która, jak się przyznaje sama, przeczytała zaledwie 1/3 książki i stawia jej ocenę 3/10 chyba wymaga krótkiego odniesienia. Polecam przeczytanie całości, ponieważ Kirzner sukcesywnie rozwija swoją koncepcję przedsiębiorczego charakteru rynku, aż dochodzi do jasnych i zrozumiałych konkluzji. Niejednokrotnie ilustruje to klarownymi przykładami, a wszystko na podstawie metodyki charakterystycznej dla szkoły austriackiej.

Pomimo licznych literówek - zdecydowanie polecam!

Po lekturze pierwszych dwóch rozdziałów odłożyłem książkę na półkę. Zrobiłem to pomimo tego, że istnieje między nią a mną pewna więź, ponieważ swój egzemplarz dostałem w prezencie od znajomego, co więcej znam też tłumacza. Książka niestety mocno przynudza. Kirzner w dwóch pierwszych rozdział starał się tłumaczyć to, jak nieadekwatne są (czy też raczej >>były<< w czasach, gdy ją pisał) neoklasyczne modele rynku, czym w ogóle jest rynek, w jaki sposób na niego powinien patrzeć ekonomista i jak powinna być zdefiniowana przedsiębiorczość. Niestety w swej części pozytywnej wywodu autor nie używa aparatu algebraicznego i dlatego jego argumentacja, pomimo rozwlekłości, nie zawsze jest precyzyjna. Gdyby stworzył jakiś konkretny konkurencyjny względem krytykowanych model, to możnaby przynajmniej z łatwością samodzielnie porównać realistyczność założeń, użyteczność w rozmaitych zastosowaniach czy testować empirycznie jego predykcje.

• Ekonomia
  • Business
  • Mam
  • Economy
  • ! BŚ
  • Naukowe

Dodaj cytat z książki Konkurencja i przedsiębiorczość