W poszukiwaniu sensu. O religii, moralności i społeczeństwie

Wydawnictwo: Nomos
978-83-7688-028-0
n0e

Artykuły zebrane w pracy układają się w dość spójną całość, pokazującą uniwersalizm procesów modernizacyjno-globalizujących dokonujących się w sferze religijno-moralnej w obszarze kultury zachodniej (i krajów, które przyjęły kierunek rozwoju wyznaczany przez tę kulturę). Zarazem, dzięki empirycznym, pogłębionym studiom autorów, czytelnik może obserwować ten proces śledząc także jego zróżnicowanie, meandryczność i wielotorowość, co sprawia, że ogólne kierunki zachodzących przemian stają się nie tak już oczywiste i bezdyskusyjne.

Wielką zaletą tej książki jest jej różnorodność źródłowo-metodologiczna: mamy w niej zarówno opracowania będące przykładem zastosowania perspektywy historycznej, jak i studia o charakterze kulturowo-porównawczym, analizy ilościowe jak i opracowania o charakterze jakościowym, hermeneutyczne analizy tekstów jak i empiryczne monografie drobiazgowo „fotografujące” zjawiska religijno-moralne na przykładzie wybranych przez badaczy wyników życia społecznego.

Zróżnicowaniu i bogactwu zastosowanej przez Autorów metodologii książka zawdzięcza „poliperspektywiczność”, tj. możliwość śledzenia zjawisk religijno-moralnych z różnych perspektyw i punktów widzenia – jako makroprocesu zachodzącego (dość linearnie) w perspektywie historyczno- globalnej, i szeregu mikroprocesów, niuansujących i dywersyfikujących ten proces.

Z recenzji dr hab. Wojciecha Pawlika

źródło opisu: http://www.nomos.pl/products/153/p/439