Arka Szekspira. Przewodnik po miłości i zbrodni

Shakespeares Arche. Ein Alphabet von Mord und Schönbeit
83-7200-994-5
Szekspir, Makbet, Hamlet, Romeo i Julia
yokopoko

Vollmann stworzył oryginalny leksykon Szekspirowskiego świata przeznaczony dla szerokiego kręgu odbiorców: od fachowców, krytyków, nauczycieli, studentów, uczniów po tych, którzy po prostą chcą szybko przypomnieć sobie lub poznać treść utworu. Zawiera uporządkowane alfabetycznie tytuły dzieł wraz z tytułami angielskich oryginałów oraz ich szczegółowe streszczenia; wszystkie postaci, miejsca...

Zawiera uporządkowane alfabetycznie tytuły dzieł wraz z tytułami angielskich oryginałów oraz ich szczegółowe streszczenia; wszystkie postaci, miejsca akcji oraz najważniejsze rekwizyty. Autor wystrzega się uogólniających interpretacji, proponuje własny punkt widzenia, a jego uwagi, sformułowane w dosadnym i barwnym stylu, mają charakter niezobowiązujących wtrąceń.

źródło opisu: okładka

coktowoli | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Kuriozalna pozycja! Trudno pojąć jak takie wydawnictwo jak Muza, mogło wypuścić na rynek dzieło na takim poziomie. Pozycja moim zdaniem dla nikogo: sformułowania i tezy na poziomie tabloidów, pełne niczym nie popartych nadinterpretacji, powierzchowne, tendencyjne, a czasami wręcz głupie. Wielbicieli Szekspira rozjuszy, szukających szybkiego streszczenia rozczaruje (bo nie oferuje nawet rzetelnego zarysu fabuły czy tzw. dziejów postaci), a wielbicieli sensacji rodem z „Faktu” nie porwie, bo forma słownikowa, nie oferująca spójnej opowieści, nie ma chyba takiej mocy.
Na poparcie mojej ostrej, przyznaję, opinii, przytoczę (w całości!) hasło dotyczące Hamleta, postaci bądź co bądź najmocniej chyba przemaglowanej interpretacyjnie w historii literatury i teatru:

HAMLET: w „Hamlecie”, główny bohater dramatu; ma trzydzieści lat, kiedy umiera Ofelia. Spotkanie z duchem utwierdza go w przekonaniu, że powinien zmienić świat wokół siebie. Jednak z kilku ważkich powodów Hamlet traktuje tę...

| 2013-03-12
Katarzynka | 2012-09-17