Zoologia t. I Bezkręgowce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
9 (11 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
bezkręgowce
Marcel

Pierwszy tom nowoczesnego, trzytomowego podręcznika zoologii systematycznej, który wyczerpująco opisuje różnorodność świata zwierząt. Zawiera pełne dane o morfologii, anatomii, rozmnażaniu i rozwoju oraz rozmieszczeniu poszczególnych taksonów na kuli ziemskiej. Treść podana jest w porządku systematycznym, opartym na filogenezie, także z uwzględnieniem najnowszych badań molekularnych. Wyjątkowość tego opracowania, w stosunku do dotychczasowych podręczników (również zagranicznych), polega na przedstawieniu trzech systemów filogenetycznych Metazoa (hipotezy jam ciała, Ecdysozoa-Lophophorata i Spiralia) oraz ich szczegółowym porównaniu. W konsekwencji Czytelnik otrzymuje do wyboru trzy systematyki świata zwierząt. W podręczniku przedstawiono wszystkie dotychczas poznane grupy systematyczne. Szczególną uwagę zwrócono na gatunki zwierząt mające znaczenie w życiu i gospodarce człowieka, a zwłaszcza pasożyty i gatunki przenoszące groźne choroby. Jest to dzieło inspirujące do pogłębiania wiedzy zoologicznej przez studentów, doktorantów i pracowników naukowych uniwersytetów, placówek PAN oraz wyższych szkół przyrodniczych na kierunkach biologia, biotechnologia, weterynaria, zoologia i zootechnika, leśnictwo i rybactwo. Prawidłowa znajomość systematyki świata zwierząt jest niezbędna do rozwijania takich dyscyplin przyrodniczych, jak ekologia czy ochrona środowiska. Szeroki zakres opracowania, cała jego konstrukcja i uwzględnienie najnowszych wiadomości dają w efekcie naukowe kompendium wiedzy zoologicznej na najlepszym, światowym poziomie. Książka jest jednak przeznaczona nie tylko dla biologów-zawodowców, ale dla wszystkich, których interesują zwierzęta i pragną poszerzyć o nich swoje wiadomości. Autorzy podręcznika to 77 wybitnych polskich zoologów z krajowych i zagranicznych placówek naukowych.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/159312

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl

Ewelina Mikołajczyk | 2017-09-21

Ech.. kiedy widzę tę książkę przypomina mi się czas zakuwania do egzaminu z Zoologii. Jakie to szczęście, że miałam jeszcze zaszczyt uczestniczyć w wykładach tego cudownego profesora! Egzamin ustny dostarczył wiele stresu! Jednak warto było. Co raz mniej jest takich ludzi jak prof Błaszak.

Jarosław Dąbrowski | 2014-11-03

Pan Profesor Błaszak wykonał wielką prace przy powstaniu tej książki. Chylę czoła przed tym dziełem. To wyższy poziom wiedzy na temat bezkręgowców. Ale podstawą powinien być podręcznik p. prof Jury. Polecam

Nesihonsu | 2014-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Trzeba przyznać że trochę hard core. Przynajmniej w porównaniu z podręcznikami zoologii, które czytywałam w liceum. Ogrom materiału i mocno specjalistyczny język sprawiają że tom ten może dostarczyć materiału na wielomiesięczne studia.

niebieskiprochowiec | 2015-05-10

Tyle godzin spędzonych nad tą książką...

Tora | 2018-11-17
Na półkach: 2018, Przeczytane