Mikrobiologia ogólna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Allgemeine Mikrobiologie.
83-01-12042-8
Gosia Bodnar

Książka daje przede wszystkim ogólny przegląd aktualnej wiedzy, dostarcza dokładnych informacji, ale jednocześnie wzbudza zainteresowanie tą dziedziną nauki. Oprócz biologii, może także zainteresować czytelnika pokrewnymi dziedzinami nauki, przede wszystkim biochemią ogólną. Dlatego podano w niej podstawowe reakcje chemiczne zachodzące w procesach przemiany materii, dokładniej zaś opisano zasadnicze reakcje przemian charakterystycznych dla mikroorganizmów. Obszerniej przedstawiono też fizjologię bakterii. Cechą tego podręcznika jest uwypuklenie powiązania mikrobiologii z innymi dziedzinami nauk przyrodniczych.

Ważną rolę w zrozumieniu wielu skomplikowanych procesów i szlaków metabolicznych pełnią liczne rysunki, wykresy, schematy. Ujęcie i sposób przedstawienia tematu powoduje, że jest to podręcznik przydatny nie tylko dla mikrobiologów, lecz również dla studentów botaniki, zoologii, farmacji, rolnictwa, medycyny, fizyki i chemii.

W obecnym wydaniu dokonano pewnych zmian, mających na celu uwzględnienie współczesnych poglądów na systematykę, wyróżniających trzy tzw. domeny organizmów żywych – Bacteria, Archaea i Eukarya. Tak, więc w całym tekście stosowana wcześniej nazwa archebakterie została zastąpiona określeniem archeony. Ponieważ zmiany w klasyfikacji organizmów nie objęły niższych taksonów systematycznych, nazwy wielu archeonów nadal kojarzą się z bakteriami, np. Methanobacterium wolfei, co czasem może być mylące.

kukiem | 2016-02-25

Książka została ta przeze mnie przeczytana i wielokrotnie do niej wracałam, próbowałam przy jej pomocy zrobić sensowne notatki które posłużyłyby mi do bardziej efektywnej nauki ale niestety liczne błędy, niedociągnięcia i często niedostateczne rozwinięcie tematu zniechęcały bardzo ale ogólnie podsumowując da się z niej nauczyć wiele ale wymaga dodatkowych źródeł i czujności bo zawiera błędy( przynajmniej moje starsze wydanie, nie wiem jak z nowszym :) )

Rakszasi | 2015-01-29
Na półkach: Przeczytane, Naukowe
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Cóż do nauki mikrobiologii dość dobra pisana zrozumiałym językiem w większości omawianych tematach.

Kasia001 | 2016-08-04
chudy96 | 2015-12-17