Zakazana psychologia: Pomiędzy nauką a szarlatanerią. Tom I

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Moderatora". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Moderator
psychologia, krytyka, błędy
ufo

To, że jak nigdy w historii żyjemy bogato, zdrowo i bezpiecznie, jest pochodną rozwoju nauki. Nawet mieszkańcy slumsów Kalkuty żyją dziś lepiej niż w czasach potęgi Mogołów. Ale ta trwająca nieustannie rewolucja naukowa poddaje nasze codzienne życie wielkiej próbie dostosowania się do niej. Nasze przyzwyczajenia, obyczaje, wagi, które przypisujemy poszczególnym podstawowym wartościom, ulegają radykalnym zmianom, wywołując u niektórych z nas dyskomfort z samego życia. Dlatego tak wielką rolę odgrywają nauki społeczne, szczególnie te, których bezpośrednim celem jest nie tylko zrozumieć powody takiego stanu, ale i pomóc indywidualnemu człowiekowi zmierzyć się z otaczającą go rzeczywistością. Tomasz Witkowski napisał książkę ukazującą cienie jednej z takich nauk - psychologii. "Zakazana psychologia" pokazuje mroczny obraz szalbierstwa intelektualnego, naukowego oszustwa prowadzącego, do wyrządzania szukającym pomocy szkody, czasami nieodwracalnej. Zmiany cywilizacyjne ostatnich lat prowadzą do powstawania szalbierstw naukowych nie tylko w naukach społecznych. Obchodzimy właśnie okrągłą rocznicę skandalu z zimną fuzją, a renomowane czasopisma "Science" i "Nature" musiały nie tak dawno odwoływać kilkanaście prac cudotwórcy mikroelektroniki. O tych, ukrytych w cieniu, grzechach nauki powinno się mówić pełnym głosem.

Z recenzji prof. Łukasza A. Turskiego

[Biblioteka Moderatora, 2009]

Besia | 2014-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2014

Książkę uważam za REWELACYJNĄ!!!. Autor bardzo rzetelnie i wnikliwie dokonuje opisu zjawiska, które można nazwać powstaniem meta albo pseudo psychologii. Ocenia skuteczność i niebezpieczeństwa istniejących na rynku terapii psychologicznych, dochodząc do bardzo zaskakującego wniosku.
Podważa też (poprzez przeprowadzenie eksperymentu-prowokacji) wiarygodność publikowanych tekstów w jednym z poczytnych czasopism popularno-naukowych.
Ponadto wykazuje też w sposób niezwykle błyskotliwy i bystry, ale. używając twardych dowodów, negatywnej oceny psychoanalizy freudowskiej (wciąż pokutującej w postaci pojęć i elementów terapii), oraz pokazuje na jakie błędy narażona jest psychologia akademicka.
Uważam, ze książka ta powinna zostać lekturą obowiązkową wszystkich zajmujących się rozwojem osobowym i cieszę się ,że na nią natrafiłam bo sama należę do grona tych osób 

Rozdziały:
Rozdział I Niektóre grzechy psychologii akademickiej
Rozdział II W odbitym blasku empirii- grzechy...

książek: 2090
beata | 2015-06-25
Przeczytana: październik 2014

Po przeczytaniu tej książki czytelnik pewnie kilka razy zastanowi się, nim oprze się lub wcieli w życie wnioski oparte na badaniach naukowych w ogóle, a badaniach psychologicznych w szczególności. Książka burzy bezwarunkowe zaufanie do badań i publikacji naukowych.

Tomasz Witkowski pokazuje ciemną stronę nauki, gdy żądza sławy lub pieniędzy, prowadzi do naukowego oszustwa. I nieważne, że twórcy tych oszustw, mają świadomość często nieodwracalności szkód, u stosujących się do „wyników” ich „badań”. Wstrząsająca jest świadomość bezkarności pseudonaukowców.

Warto przeczytać, choćby dla innego spojrzenia na przywoływane nam, przy każdej niemal okazji, wyniki badań naukowych.

Piraxas | 2013-05-30

Gdybym trafił na "Zakazaną psychologię" wcześniej kilka książek z dziedziny NLP nigdy nie znalazłoby się na mojej półce.

Genialna pozycja pokazująca jak grono naukowców jest bezkarne.Aż strach pomyśleć ilu bzdur nie wykryto i wszyscy (oczywiście włącznie ze mną) w nie wierzą.

Zdecydowanie polecam !

Henrietta_Weissmann | 2015-01-05
Przeczytana: 2014 rok

To się dzieje! Zawsze czułam, że jest coś nie tak z psychoanalizą, zwłaszcza po tym jak poczytałam sobie o przebiegu psychoanalizy wykonywanej na Marilyn Monroe, która ewidentnie zaprowadziła aktorkę na skraj przepaści.

Nie tylko o "zbawiennych" skutkach psychoanalizy tu mowa, ale również o fałszowaniu badań naukowych, w tym przez Freuda, zaśmiecaniu prasy naukowej artykułami pozbawionymi wartości naukowej ("junk science"), czy też o psychobiznesie, żerującym na desperacji i naiwności ludzi, którzy często naprawdę potrzebują fachowej pomocy (i jej nie otrzymują), albo i takiej pomocy nie potrzebują, a tylko im się tak wydaje, wskutek masowej popularyzacji w prasie wspieranej reklamą rożnych hochsztaplerskich pseudoterapii.

Szczególnie zainteresował mnie wątek terapii wzmocnienia, słabo lansowanej przez media. Jest to terapia polegająca na tym, że uczy się pacjentów jak wziąć się w garść, a nie biadolić i zrzucać winy na innych, na kiepskie dzieciństwo i spisek sił kosmicznych....

Mariusz Bartosik | 2015-09-19
Przeczytana: 14 lutego 2015

Ciekawa książka poruszająca problem szkodliwych terapii psychologicznych. Okazuje się, że na rynku rozwinął się psychobiznes oparty na metodach pseudonaukowych, nie mających potwierdzenia w wynikach żadnych badań.

Mamy okazję przyjrzeć się stanowi rzeczy zaczynając od mistyfikacji Freuda, przez popularne NLP, aż do absurdów, jak terapia Radykalnego Wybaczania zakładająca, że np. rak jest efektem długiego utrzymywania urazy do kogoś. Obecnie istnieje kilkaset rodzajów terapii. Autorzy takich metod najczęściej utrzymują, że brak doświadczalnego potwierdzenia skuteczności wynika z tego, że ich terapie należy rozpatrywać w kategoriach sztuki, a tej nie da się zmierzyć. Dodatkowo pacjent jest wiązany z terapeutą nawet na długie lata. Tymczasem terapii o potwierdzonej skuteczności jest niewiele, np. metody behawioralna i poznawcza są pomocne w zaburzeniach lękowych, nastroju i odżywiania, metoda psychodynamiczna leczy zaburzenia osobowości. Do każdej z nich istnieją podręczniki z...

picasso83 | 2014-01-23

Doskonale pokazuje wiele mrocznych i kłamliwych stron psychologii. Jej wielce niedoskonałą postać jako nauki. Gorąco polecam wszystkim, którzy interesują się psychologią, niekoniecznie zawodowo. Książka bardzo dobrze napisana, łatwo i przyjemnie się czyta.
Dla mnie obowiązkowa pozycja dotycząca szeroko rozumianej psychologii.

Warto przeczytać, choćby ku przestrodze.

ewabarakuda | 2015-05-08

Książka naprawdę rewelacyjna, w moim przypadku potwierdziła to, co intuicyjnie czułam, dziękuję, ze mogłam potwierdzić moje przypuszczenia.

Wojciech | 2016-08-27

Strzeżcie się psychoterapeutów - to główna konkluzja wyłaniająca się po przeczytaniu tej książki. Psychoanaliza Freuda, terapia odzyskiwania wspomnień, NLP i inne pseudonauki nierzadko doprowadzają ludzkie życie na skraj przepaści. Psychiatrzy, którzy nie potrafią odróżnić choroby psychicznej od normalności (eksperyment Rosenhana) i "przyjaciele z tytułami", działający metodami typowo sekciarskimi.

Pan dr Tomasz Witkowski przytacza prawdziwe historie ludzi - ofiar prężnie rozwijającej się szarlatanerii pod maską naukowości. Aż włos jeży się na głowie! To pozycja wciągająca, przerażająca i obowiązkowa. RADZĘ PRZECZYTAĆ.

Alumfelga | 2013-05-26

Niezwykle interesująca książka. Tomasz Witkowski w swojej ocenie psychobiznesu jest rzeczowy, rzetelny i bezlitosny. Ujawnia również, że takie procedery, jak fałszowanie i fabrykowanie oraz błędne analizy danych zdarzają się w psychologii częściej niż moglibyśmy sądzić, a także opisuje historię wykonanej przez siebie prowokacji, której wyniki są zaskakujące. Polecam wszystkim zainteresowanym "ciemną stroną" psychologii.