Od Iłariona do Skoworody. Antologia poezji ukraińskiej XI-XVIII w.

Wydawnictwo: Universitas
poezja ukraińska
poezja
Ida

"Antologia" jest pierwszą tego typu próbą przybliżenia bardzo mało znanej w Polsce poezji ukraińskiej XI-XVIII w. Poezję tę wyróżnia oryginalność form i wartości ideowo-artystycznych zwłaszcza w utworach poetów religijnych. Antologia przedstawia kontekst historyczno-kulturowy oraz ewolucję poezji, tworzonej od Iłariona (XI w.) do Skoworody (XVIII w.), który stanowi ogniwo pośrednie między piśmiennictwem staroukraińskim a literaturą nowożytną, tworzoną przez pokolenie I. Kotlarewskiego, M. Szaszkiewicza i T. Szewczenki.

źródło okładki: zdjęcie własne

CzarnyAnanas | 2015-02-02