Krupp L 2 H 43/L 2 H 143

50 min.
9788372194541

O książeczce mogę powiedzieć tyle:

Lepszy rydz niż nic.

Niektórzy nie lubią Kruppa-Protze. Mnie natomiast widok tej "ciężarówki-ryjówki" zawsze wprawiał w dobry nastrój. Jest to wyjątkowo nietypowy pojazd, który pełnił rolę bardziej pomocniczą. W armii niemieckiej tyczyło się to zwłaszcza holowania działek flak 20-37mm oraz działem ppanc. 37mm, a po 1940 także ppanc. armatek francuskich 25-47mm.

Wyprodukowano ich raptem 7 tysięcy. Nie dawały dobie rady z cięższymi armatami więc zastąpiono je np. Oplem-Blitz.

Natomiast w samej książce prawie nic interesującego nie ma. Wersje pojazdu, kwestie techniczne, geneza konstrukcji i schemat organizacyjny. Tyle. Trochę o malowaniu.

Pojawiła się wzmianka o węgierskich Kruppach.

Polskiego czytelnika zainteresuje chyba jedynie obszernych fragment o trzech Kruppach z 10 Brygady Pancerno-motorowej Maczka. O tych, które kupiono przed wojną w III Rzeszy aby je przetestować. Mamy trochę zdjęć i jedną planszę barwną.

O książeczce mogę powiedzieć tyle:

Lepszy rydz niż nic.