Aniołek

literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Lekkie
2023-11-08
2023-11-08

„Będzie tak: wpadniemy na siebie przypadkiem, na ulicy albo w centrum handlowym. Zajęty sprawdzaniem wyników w telefonie, wytrącę jej kubek kawy. Podkreślam kubek kawy. Gdyby to była filmowa torba z pomarańczami, po prostu pozbierałbym z ziemi owoce, przeprosił za niezdarność i sobie poszedł”.
Tymi słowami zaczyna się książka „Aniołek” autorstwa Karola Górskiego. „Aniołek” jest pierwszą książką w dorobku autora i jak dla mnie było to średnio udane pierwsze spotkanie z jego twórczością. No, ale co kto lubi. „Aniołek” jest po prostu bardzo specyficzny.
Wracając do tego jak zaczyna się książka to powiem Wam, że i ja za dzieciaka miałam taką wizję przyszłości, że właśnie tak to będzie, ale to chyba za sprawą jakiejś reklamy telewizyjnej. Nasz bohater ma 25 lat i żadnych aspiracji życiowych. Nie zamierza znaleźć pracy bo po co ma coś robić skoro ma gdzie mieszkać, a pieniądze na życie są od matki. Ważne jednak żeby było piwo i telewizja. Tomek ma siostrę, z którą na co dzień drze koty. Jednak to właśnie koleżanka siostry staje się „Aniołkiem” dla naszego bohatera, a on jej stalkerem. Dla osiągnięcia własnego celu Tomek idzie po trupach. Nawet, gdy z jego winy ginie człowiek wychodzi z założenia, że widocznie tak miało być i to przecież nie jest jego wina.
Osobiście nie polubiłam Tomka, ale Tomka w takim wydaniu raczej nie da się lubić. Powiedziałabym, że im bliżej było końca książki tym Tomek pogrążał się jeszcze bardziej i jeszcze bardziej go nie lubiłam. Nie wiem tylko czy powinna to być literatura młodzieżowa. Może chodzi o to żeby opowieść o Tomku byłą przestrogą dla młodych wchodzących w dorosłość.

„Aniołek” @karolgorski to debiut, młodego autora, z którym z przyjemnością się zapoznałam.
Jest to dość specyficzna lektura. Opowieść o Tomku jest bezlitosnym spojrzeniem na życie młodego człowieka, który utknął w pewnej stagnacji, jest niezdolny do podjęcia ważnych decyzji i zmian w swoim życiu. Niezwykle odrealniona rzeczywistość Tomka, jego uzależnienie od telewizji, piwa i brak ambicji są obrazem współczesnych problemów społecznych, których niektórzy młodzi ludzie doświadczają. Tomkowa narracja ukazuje, jak trudno jest przełamać błędne koło samozatracenia i podjąć kroki w kierunku zmiany.
Warto zauważyć, że przewrotność fabuły, w której pozornie zwyczajne życie, zachęca do refleksji nad granicą między zdrową fascynacją a obsesyjnym zauroczeniem.
To lektura, która może budzić kontrowersje i dyskusje na temat np. charakteru ludzkich obsesyjnych pragnień.

Zastanawia mnie tylko jedna sprawa - czy na pewno jest to literatura młodzieżowa.?

Dawno już mi się nie zdarzyło tak znienawidzić książkowego bohatera. 25-letni Tomek to rasowy psychopata. Otyły, leniwy młody mężczyzna, który żeruje na dobroci innych ludzi. Mieszka z matką i siostrą. Nie zamierza szukać pracy ani robić prawka, ale to nie jest najgorsze. To człowiek, który bez mrugnięcia okiem przyczyni się do śmierci innych tylko dla swojej wygody. Zadurzył się w koleżance siostry, gdy dziewczyny nocowały w ich domu po jakiejś imprezie. Nazwał ją swoim aniołkiem i postawił na piedestale.

Śledził dziewczynę jak jakiś stalker, robił jej zdjęcia z ukrycia. Gdy przyłapał ją na czymś co nie pasowało do jego wyobrażenia o chodzącym ideale, zrzucał odpowiedzialność na innych.

Celowo powodując nieszczęśliwy wypadek nie miał żadnych wyrzutów sumienia gdy ucierpieli niewinni.

Dbał jedynie o to, by nie stracić wygodnego życia, wypić parę browarów i fantazjować o swoim aniołku. Trochę przypominał mi typa z serialu "Ty", tyle że tamten potrafił mnie rozbawić, miał trochę więcej inteligencji i kultury.

Tomek nie wzbudził we mnie żadnych pozytywnych emocji. Wszystko czego się o nim dowiadywałam składało się na obraz coraz bardziej odrażającego typa, przy czym jego wygląd był najmniejszym problemem.

Książka napisana jest dobrze, ale musiałam zacisnąć zęby, żeby dobrnąć do końca, tak serdecznie miałam dość tego psychola. Bardziej pasowałby przymiotnik, którym określała go siostra, ale nie chcę tu rzucać mięsem. Na klawiaturę cisną mi się same nieparlamentarne słowa. Książka z gatunku literatury młodzieżowej, ale nie poleciałabym jej młodym osobom. Brak pozytywnych wzorców.

"Aniołek" to debiut literacki, a zarazem bardzo specyficzna książka. Mam co do niej sprzeczne odczucia, bo z jednej str. porusza ciekawą kwestię, a z drugiej gł. bohater drażni mnie tak mocno, jak jeszcze żaden do tej pory!

Tomek poznaje koleżankę siostry Maję i z miejsca dostaje obsesji na Jej punkcie. Idealizuje obraz dziewczyny, nazywa Ją swoim "aniołkiem", a tak naprawdę nawet Jej nie zna...
Śledzi Maję w mediach społecznościowych i nie tylko. W pewnych sytuacjach zachowuje się tak, jakby coś mu się lekko odkleiło w głowie, bo inaczej tego nazwać nie można.
Tylko czy sama Maja jest faktycznie taką osobą, za jaką ma ją Tomek?

Ta historia opowiada, jak w człowieku budzi się stalker, a później w jaki sposób zachowuje się w stosunku do swojej ofiary. Autor w dość brutalny sposób przedstawia co siedzi w głowie takiej osoby, która z pewnością jest chora.

Mnie ta książka jednak nie kupiła. Rozumiem zamysł autora, opisał On osobę z zaburzeniami, która jest wycofana i nie ma znajomych. A jeśli czegoś chce, to zrobi wszystko aby to osiągnąć, mimo, że bliskie jej osoby mogą na tym ucierpieć.
Ale dla mnie, było tu tego wszystkiego za dużo. Mocne przekleństwa i alkohol, aż wylewały się z tej lektury, a do tego jeszcze straszna relacja rodzeństwa, która miała tu miejsce.

A sam gł. bohater drażnił mnie niesamowicie. Jest to młody człowiek, który nie ma zupełnie nic i to z własnej winy, bo mu się nie chce. Siedzi na garnuszku u mamy, bez studiów, bez pracy, a jedyne co się liczy, to piwo i mecz...
No sami powiedzcie jak to brzmi?

Cała narracja pisana jest z punktu widzenia Tomka, a to co dzieje się na zakończenie książki, to przerasta ludzkie pojęcie.

Uff, udało się dobrnąć do końca. Książka napisana dobrze ale bohater i tematyka bardzo specyficzna. Jeśli ktoś lubi się katować czytając o psycholach zafascynowanych koleżanką młodszej siostry , niech się męczy. Jeśli zdecyduję się sięgnąć kiedyś po książkę autora, dokładnie sprawdzę opis . Książka zaliczona do literatury młodzieżowej ale zdecydowanie nie polecam młodym czytelnikom .

Książka jest OK, zupełnie jak debiut Karola Świderskiego w polskiej dorosłej reprezentacji - niby gol w debiucie, ale przeciwnik też niewymagający. Autor skacze z ekwilibrystycznych nawiązań do powszechnie uznanych autorów do nadużywania wulgaryzmów, wplatając niekiedy niesztampowe, błyskotliwe wyrażenia. I szczerze mówiąc cenię to bardziej niż poprawne i ugrzecznione debiuty całego grosa pisarzy. Fabuła wciągająca, pachnąca wulgarnym Remkiem Mrozem, więc mam nadzieję, że następna pozycja odbije od kryminoromansu.

📚Recenzja: 108/2023
📚Autor: Karol Górski
📚Tytuł: "Aniołek"
📚Wydawnictwo: Lekkie Wydawnictwo
📚Ocena: 4/10

Tomek ma dwadzieścia pięć lat i jest życiowym nieudacznikiem. Nie bójmy się tego powiedzieć. Nie skończył studiów, nie ma pracy i znajomych. Jego jedynym zajęciem jest picie piwa w dużej ilości i oglądanie powtórek meczów podrzędnych drużyn piłkarskich. Relacje z najbliższą rodziną też kuleją...mamy nie szanuje, a nastoletnią siostrę traktuje jako zło konieczne.
Tomek jest nieprzewidywany. Kiedy poznaje Aniołka- Majkę, koleżankę siostry, popada w paranoję. Dziewczyna staje się jego chorą obsesją. Robi się na prawdę niebezpiecznie...
Długo się zabierałam do tej recenzji. Myślałam co dobrego mogę wyciągnąć z tej książki. I wiecie, że nic nie przyszło mi do głowy?
Naprawdę ciężko jest mi wystawiać takie opinie.
"Aniołek" nie przekonał mnie do siebie niczym.
Język i styl... Mnóstwo, wręcz eksplozja wulgaryzmów na każdej stronie oraz pejoratywnych określeń kobiet. Po co to komu i na co? Wszędobylskie "suczki","dziwki" oraz cały wachlarz przekleństw odrzucały na kilometr. Bo w literaturze przeklinać trzeba umieć. Tu było to niesmaczne.
Sam pomysł na fabułę... Rozumiem zamysł autora. Chciał osadzić psychopatycznego stalkera w polskiej, szarej rzeczywistości, by urealnić jego postać. Z początku było to nawet wciągające. Jednak parafrazując porzekadło "im dalej w lekturę, tym więcej tworów wybujałej wyobraźni". Po którejś z kolei dziwnej akcji, fabuła przerodziła się, w moim mniemaniu, w scenariusz filmu grozy klasy B. Do tego wieczna impreza, suto zakrapiana alkoholem i podsypana kreską z mefedronu...
W pewnym momencie (gdy moje nerwy były już napięte do granic możliwości) miałam ochotę zakończyć spotkanie z książką, ale z szacunku do wydawnictwa, z którym nawiązałam współpracę, dokończyłam lekturę.
Podsumowując:
"Aniołek" to pełen wulgaryzmów pamiętnik nierównoważonego psychicznie, socjopatycznego stalkera z bloków.
Ja naprawdę nie chciałam tego pisać, jednak moje recenzje są zawsze szczere, ponieważ czuje, że jest to mój obowiązek wobec wszystkich odbiorców.
Do zaczytania.
Molly📖

📚Recenzja: 108/2023
📚Autor: Karol Górski
📚Tytuł: "Aniołek"
📚Wydawnictwo: Lekkie Wydawnictwo
📚Ocena: 4/10

Do czego zdolny jest zdesperowany samotnik, który odnalazł dziewczynę marzeń?

Tomek nie jest zbyt szczęśliwy że swojego życia. Mieszka z matką, która jest nadopiekuńcza i młodszą siostrą, z którą się nie dogaduje. Nie ma pracy, ani prawa jazdy i to wszystko już coraz bardziej daje się mu we znaki.

Wiele zmienia się kiedy wychodzi na spotkanie ze znajomymi z liceum. Odnawia znajomość z dawną koleżanką, a nawet wybiera się z nią na randkę.
Obawy i wątpliwości znikają gdy Tomek poznaje wyjątkową dziewczynę i stara się zrobić wszystko, aby się do niej zbliżyć

Lekka, ciekawa, życiowa książka z która utożsamiacie się mogą głównie osoby zamknięte nieśmiałe samotne.

Do czego zdolny jest zdesperowany samotnik, który odnalazł dziewczynę marzeń?

Wiele zmienia się kiedy wychodzi na spotkanie ze znajomymi z liceum....

Długo zastanawiałam się co napisać o tej książce. Czytając debiuty nie wiem czego mogę się spodziewać. Jedne porywają swoją historią od pierwszych stron,inne niekoniecznie. I tak jest z tą powieścią.
Tomek, główny bohater mieszka z nadopiekuńczą mamą i siedemnastoletnią siostrą,którą bardzo nienawidzi. Po szkole średniej nie poszedł na studia a w żadnej pracy nie utrzymywał się długo. Jakoś mu na tym nie zależało. Zależało mu tylko na jednej pięknej dziewczynie. I robił wszystko, żeby zwróciła na niego uwagę. Wpadł w obsesję, która doprowadziła do bardzo przerażających zachowań i czynów.
Nie wiem co autor miał na myśli tworząc taką postać. Miałam wrażenie,że bohater nienawidzi wszystkich. Bardzo dużo wulgaryzmów obrażających i odnoszących się do siostry i znajomych. Raziło mnie to bardzo, chyba nie było strony na której się nie pojawiły. O ile wulgaryzmy w kryminałach są i je akceptuję to tu miałam ich po tzw "kokardę".

Co dobrego w tej powieści ?

Autor bardzo dobrze opisał osobę z zaburzeniem antyspołecznym. Jak sprytnie potrafi manipulować innymi by osiągać swój cel. I udowadnia, że dla takiej osoby nie istnieją żadne normy i zasady. Bez problemu przychodzi mu krzywdzić innych, nawet najbliższych byle by miał z tego korzyść.

Aniołek to debiut, który rozpoczyna się nietuzinkowo ale już od pierwszych stron czujemy humor głównego bohatera. Może się wydawać, że tę historię już gdzieś się czytało, jednak druga połowa książki bardzo zaskakuje. Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy pozytywnie czy negatywnie. Nie mniej jednak nie tego się spodziewacie.

"Jak zawsze we wszystkim - najgorszy i na szarym końcu".
Główny bohater Tomek jest z jednej strony samotnikiem a z drugiej wydaje się mieć dwa oblicza. Jego transformacja momentami nas zadziwia i sprawia, że zastanawiamy się co siedzi mu w głowie. Na pierwszy rzut oka wydaje się prostym chłopakiem, jednak im dalej tym dostrzegamy ukrytą obsesję. A co za tym idzie, jego uczuć albo jest za dużo albo za mało. Przez większą część książki ma się wrażenie, że jest totalnie oderwany od rzeczywistości albo żyje w dwóch światach. Na pewno zaskakuje i szokuje czytelnika, ale też dostarcza rozrywki.

"Lubię nieszczęśliwych ludzi. Kiedy na nich patrzę, czuję się trochę tak jakbym sam był szczęśliwy".
Oprócz Tomka poznajemy też jego siostrę Olę, która również dzieli się z nami swoją wersją tej samej historii. Akcja dzieje się współcześnie, opiera się na nastolatku, który szuka swojej drogi, jednak przez dobrze znaną rutynę nie chce niczego zmieniać w swoim życiu. I przez to albo dzięki temu jego najlepszy przyjaciel Wojtek próbuje mu pomóc jednak robi to nieco niekonwencjonalnie. Tytułowy Aniołek to najlepsza przyjaciółka siostry, która sporo namiesza w historii nawet o tym nie wiedząc. Dzięki niej Tomek się zmienia, ale nie na lepsze. Popada w spirale a jego pomysły momentami są bardzo niepokojące.

"Tym razem moja wizja na pewno się spełni, tym razem będzie idealnie. Tym razem to już nie może się nie udać".
Po przeczytaniu książki jesteśmy w szoku, czy to tylko fikcja czy może jest w tym ziarno prawdy. Główny bohater bardzo szokuje, swoim podejściem przede wszystkim. A to z kolei zastanawia jak wiele osób żyje w swoim świecie i uważa to za normalne gdy przekracza się wszystkie normy. Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw w książce, wątek kryminalny popchnął głównego bohatera do niemożliwego. A z drugiej strony pokazał jego brak empatii i współczucia. Ostatni rozdział jest poniekąd otwartym zakończeniem. Bardzo udany debiut. Książka zachęca do refleksji.

Polecam ✦

"Jak zawsze we wszystkim - najgorszy i na szarym...

• Literatura młodzieżowa
  • Samodzielne