Mila. Bunio i Kosmiczny Bal

2022-11-23
2022-11-23
48 min.

Okładka książki LATO W Dolinie Tumilu Ewa Dahlig, Marta Dahlig
LATO W Dolinie... Ewa Dahlig, Marta D...
Okładka książki Jesień w Dolinie Tumilu Ewa Dahlig, Marta Dahlig
Jesień w Dolin... Ewa Dahlig, Marta D...
Okładka książki My Ewa Dahlig, Marta Dahlig
My Ewa Dahlig, Marta D...
Okładka książki Ty Ewa Dahlig, Marta Dahlig
Ty Ewa Dahlig, Marta D...

Ciekawy sposób ujęcia jednej sytuacji ale z perspektywy dwóch postaci. Całkiem odmienny. Z jednej strony Mila, obracamy książeczkę od tyłu i historia Bunia. Jak we wszystkich książkach tych autorem, ważne tematy przedstawione w przystępny, prosty sposób. Piękne ilustracje.

W życiu każdego malucha przychodzi moment, w którym musi o siebie zawalczyć.
My jako rodzice przygotowujemy go na to wydarzenie, przez naukę empatii, asertywności i znajomości własnych granic i emocji.🤗

Tą właśnie nauką nasączona jest najnowsza propozycja @tumilu, " Mila i kosmiczny bal" i jednocześnie "Bunio i kosmiczny bal"- autentyczne 2w1! ❤️
Obie historie opisują te same wydarzenia ale z zupełnie innych perspektyw. Co wiecej nie jest to typowa rozkładówka, którą można czytać tradycyjnie lub wspak, bo w tym przypadku każda kończy się po środku- wyjątkowym układem, który pomaga w refleksji treści.

Od początku!
Które z dzieci nie przepada za przebierankami?
Nie od dziś wiadomo, że gusta naszych dzieci to istny kalejdoskop a należy też pamiętać, że uczucie własnej sprawczości jest ogromnie ważne przy budowaniu własnego światopoglądu.🙂

Co więc, gdy bał karnawałowy musi mieć jakąś tematykę?
Przed małymi przedszkolakami stoi ogrom wyzwań.

Bunio to bohater, który wprost szaleje za kosmiczną otchłanią. Widzi w tym sposób na wyrażanie siebie i głośno zaznacza swoje zdanie, delikatnie dominując nad pozostałymi z grupy.

Mila to panda, która sympatyzuje się z kolei z morską tonią, wiec z ogromną ochotą spędziłaby karnawał wśród ozdób rodem z mórz i oceanów, będąc przebrana za syrenke ale... nie potrafi przemóc się i wyrazić własną opinię.
Lęk przed odrzuceniem jest duży, decyduje się więc, że dostosuje się do otoczenia, tym bardziej, że przyjaciele już ochoczo pomagają w przygotowaniach.

Obie historię rzucają światło na przeżycia wewnętrzne bohaterów aż do tytułowej zabawy.

Umiejętność mówienia "NIE" bywa trudna.😌
Bywa też trudno zaakceptować czyjeś zdanie.
Jednak taka książka jak ta zdecydowanie pomaga i utwierdza w przekonaniu, że życie nie może składać się wyłącznie z jednego koloru.🎨
Nie może też być bańką w której uda nam się zamknąć przed światem.🎈

Ewa i Marta Dahlig po raz kolejny dotykaja serc maluchów i ich rodziców aby przynieść ulgę i przeprowadzić delikatnie, za rękę w stronę lepszego pojmowania świata i otworzenia się na nowe rozwiązania, dla siebie i innych.
Lęk nie sprawia, że czujemy się lepiej dobrze podążać za swoim sercem.🥰

W życiu każdego malucha przychodzi moment, w którym musi o siebie zawalczyć.

Obie historie opisują te...

Powoli do naszych drzwi zakrada się najbardziej magiczny czas w roku i nim ucichną związane z nim emocje wybuchnie feeria barw, rozbłysną złociste cekiny, wystrzelą korki szampanów i porwie nas wir szalonej, karnawałowej zabawy… Co niecierpliwsi mogą skorzystać z okazji i udać się na bal do Doliny Tumilu. Tylko co to będzie za bal? Kosmiczny. a może zupełnie inny?

W baśniowej, tonącej pod białym puchem krainie dzieją się rzeczy zwyczajnie niezwyczajne. Przedszkolaki przygotowują się do balu, a nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z kluczowych momentów w roku, więc wszystko musi być przygotowane perfekcyjnie. Karnawałowy przepych udzielił się również autorkom „Bunio/Mila i kosmiczny bal”, widać go w:

🚀soczystych kolorach ilustracji i nagromadzonych na nich szczegółach, które podkręcają opowiadaną historię czerpiąc z ogromnej palety dziecięcych emocji

🚀dwóch odmiennych perspektywach

🚀zakręconych stronach pełnych mądrych przesłań

Panie Dahlig znowu zaskakują, proponując książkę niebanalną, w oryginalnej formie. Jednak robią to z typowym dla siebie szacunkiem dla czytelnika–oferując coś nie tylko pięknego, ale przede wszystkim mądrego i wartościowego. Dzięki nim każdy ma szansę stanąć po drugiej stronie i poczuć to, co czują inne dzieci – te przebojowe, i te nieśmiałe, te umiejące wyrażać swoje zdanie i te, którym brakuje asertywności by się sprzeciwić. Przeżycie emocji drugiej, tak odmiennej osoby, ma szansę stać się najlepszą lekcją empatii.

Książka zawiera dwie opowieści: o Buniu, który zaraża wszystkich swoim optymizmem i decyduje o tematyce balu oraz o Mili, która w skrytości swojego serduszka czuje żal, bo ma na ten bal i zabawę dzieci zupełnie inny pomysł, lecz nie potrafi się przełamać i zabrać głosu. Na szczęście nad wszystkim czuwają pomocni dorośli, którzy otwierają Bunia na pomysły innych, a Milę wyposażają w odwagę mówienia o swoich odczuciach. Efektem jest wspaniały bal.

Prosta historia z życia przedszkolaków, a porusza tak wiele ważnych tematów, jak: szacunek do innych, asertywność, empatia, uważność na potrzeby innych, współpraca. Bogactwo tematów, emocji i przestrzeni do rozmów – no, lubią w @tumilu przepych😉

Po prostu zachwyt!

W...