Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy

Okładka książki Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy Polly Faber, Harriet Hobday
Okładka książki Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy
Polly FaberHarriet Hobday Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal, Wilga literatura dziecięca
32 str. 32 min.
2022-03-09
32 min.
Karolina Post-Paśko
noc

Okładka książki Przesyłka specjalna. Jak trafiłam w Twoje ręce Polly Faber, Klas Fahlén
Przesyłka spec... Polly Faber, Klas F...

Gdy zapada zmrok, nocne niebo rozświetla blask gwiazd, a ulice spowija światło latarni i neonów swoją pracę rozpoczynają Ci, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo i przygotowują miasto do kolejnego dnia. „Gdy zapada noc” to wyjątkowy picturebook, który przedstawia nocne zawody.
🌙
Gdy my wygodnie układamy się w łóżkach, zmęczeni po trudach i wyzwaniach całego dnia, to pracę rozpoczynają Ci, dla których nocny czas jest najodpowiedniejszy. Dostawcy, którym puste ulice ułatwiają prace, piekarze, którzy przygotowują świeże wypieki, policjanci, dbający o spokój i bezpieczeństwo na ulicach, a nawet lekarze pełniący nocne dyżury.
🌙
Ich praca jest równie ważna i potrzebna, a do tego nawet trudniejsza, bo takie godziny pracy utrudniają im przebywanie z najbliższymi. Śniadanie jedzą późnym wieczorem i śpią w dzień, gdy miasto tętni życiem.
🌙
Czy nasze dzieci są tego świadome, że gdy my beztrosko przewracamy się na drugi bok, pogrążeni w sennych marzeniach, ktoś właśnie w tym samym czasie naprawia tory kolejowe, lub ratuje życie? Życie nie toczy się tylko w dzień, to że jedni śpią nie oznacza, że cały świat zwalnia i usypia razem z nami.
🌙
Nocna opowieść o tym, kto pracuje kiedy śpimy to niezwykła podróż, którą można odbyć bez zarywania nocy.

🌙

Gdy zapadnie noc skusiło mnie piękną okładką. Gdy tylko dobrze się jej przyjrzeć łatwo może zastąpić opis z tyłu. Widać, że trwa właśnie noc, ale miasto tętni życiem. Ktoś sprząta, ktoś pilnuje, gdzie indziej przemyka się zwierzę, gdzieś pędzi karetka. A to tylko mała zapowiedź tego, co skrywa wnętrze.

Fantastyczna, sama byłam ciekawa jakie zawody będą przedstawione, a jest ich naprawdę sporo. Bardzo polecam, moje dzieciaki były zachwycone

Chociaż większość ludzi w nocy smacznie śpi są też tacy, którzy właśnie wtedy zaczynają swoją pracę.

Pewna dziewczynka właśnie szykuje się do snu, w tym czasie jej mama zjada śniadanie i wychodzi. Gdzie idzie? Gdzie pracuje?

Mama tej dziewczynki jest kierowcą. Nocną porą rozwozi ludzi do pracy. Sylwia na przykład w nocy sprząta biura, Jerzy pilnuje bezpieczeństwa - jest ochroniarzem. Ravi kieruje samochodem dostawczym i dowozi do sklepów różne towary. W nocy na ulicach jest mniejszy ruch i nie musi wtedy stać w korkach. Z kolei Leon pracuje w nocy, żeby ludzi mogli rano kupić świeże pieczywo.

Z tej pięknie zilustrowanej książki dowiecie się kto jeszcze pracuje wtedy, gdy my smacznie śpimy.

Jest to bardzo ważna i mądra książka, ponieważ uświadamia najmłodszym, że praca wszystkich ludzi jest potrzebna i ważna.

Dzięki wysiłkom tych, którzy pracują w nocy, od rana miasto funkcjonuje tak jak każdego dnia.

Tę piękną książkę przygotowało @wydawnictwo_wilga
Polecamy ☺️

Dziś opowiem Wam o książce od @wydawnictwo_wilga którą czytaliśmy już kilkukrotnie. To bardzo ciekawie wydana opowieść, w której ciężko oderwać wzrok od pięknych ilustracji. W książce jest niewielka ilość teksu, która przedstawia najmłodszym czytelnikom wiele zawodów wykonywanych nocą, a bez, których nie było by możliwe funkcjonowanie. Dlatego ta książka to świetna pozycja, która może pomóc poruszyć nam rodzicom, temat nocnej pracy z dziećmi i tym samym pokazać, że jest ona wykonywana cały czas na okrągło przez 24 godziny na dobę.

Historia opowiedziana z perspektywy małej dziewczynki, której mama pracuje nocą - jest kierowcą autobusu i rozwozi mieszkańców miasta do pracy. Autorka zabiera czytelnika w podróż ulicami miasta, aby pokazać, jak pracują ludzie nocą.
Opowiedziana historia jest bardzo pouczająca bo uświadamia najmłodszym, że praca tych wszystkich ludzi jest potrzebna i ważna. Dzięki ich wysiłkowi od rana miasto funkcjonuje tak jak każdego dnia. Polecam!

Po pierwsze szata graficzna - bogata, pełna wyobraźni, szczegółów, dopracowanych rysunków, pięknie zapełnionej przestrzeni, która urzeka swoją historią.

Po drugie temat: interesujący dla najmłodszych, otwierający oczy na to co do tej pory wydawało się jasne: nocą się śpi i koniec. Każda kolejna strona to opowieść o tym, że są ludzie, wykonujący zawody, które muszą być aktywne w nocy: kierowcy, dostawcy, piekarze, dziennikarze, lekarze, ratownicy, pracownicy kolei i robotnicy drogowi.

Narratorką opowieści jest dziewczynka, która właśnie szykuje się do snu. W tym czasie jej mama je... śniadanie i przygotowuje się do wyjścia do pracy.

Prosta historia, krótkie teksty, które tylko sygnalizują zagadnienia są idealne dla dzieci w przedziale 3-5 lat. Obrazki utrzymują uwagę, tekst jest wystarczającym komunikatem, który trafia do małych odbiorców.

Moc szczegółów rysunkowych pozwala też na kolejne odkrywania właściwości książki i tworzenie własnych historii i scenariuszy.

Noc maluje świat na ciemne barwy otulając wszystko granatem i czernią sprawia, że wszystko się zmienia. Srebrzysty księżyc lśni na niebie rozpraszając mrok, a wtórują mu w tym uliczne latarnie, neony i smugi świateł snujące się z okien. Noc. Piękna, tajemnicza, nieznana, bo wraz z jej nadejściem my udajemy się w objęcia Morfeusza.

Wydawałoby się, że w nocy życie zwalnia i usypia, aby o brzasku znów nabrać tempa, jednak nie wszyscy spędzają noc śniąc w przytulnych łóżkach… I właśnie o tym jest książka „Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy” Polly Faber. Gdy dziewczynka udaje się na nocny odpoczynek, jej mama wyrusza do pracy, a w niej spotyka wiele innych osób, które również pracują pod osłoną nocy. Obserwujemy policjantów i ochroniarzy, ale także dostawców, dziennikarzy, piekarzy czy sprzątaczki. A kim jest z zawodu mama dziewczynki? Sprawdźcie sami 😉

Ten picturebook, który ukazał się nakładem @wydawnictwo_wilga cechuje się nostalgicznym klimatem stworzonym dzięki ilustracjom Harriet Hobday. Stanowią one sedno tej nocnej wędrówki przez miasto, dla których krótki i prosty tekst jest idealnym uzupełnieniem. Całość oprawiono w twardą okładkę z mieniącym się srebrzystym księżycem – prezentuje się pięknie. Poza klimatycznymi ilustracjami i ciekawą opowieścią należy nieco wytężyć wzrok i odnaleźć na każdej stronie pomarańczowy autobus.

Jej prostota nas urzekła i często towarzyszy nam podczas wieczornego czytania, aczkolwiek Leo ma do niej jedno zasadnicze zastrzeżenie – brakuje mu w niej jego ulubionych strażaków i pracowników fabryk pracujących na nocnych zmianach. Jednak sam fakt przywołania mniej popularnych zawodów zasługuje na uznanie.

Wydawałoby się, że w nocy życie zwalnia i...

Mała dziewczynka zjadła kolację i zaraz będzie szła spać, jednak dla jej mamy noc nie jest porą na sen. ona właśnie wtedy zaczyna swoją pracę. Kim jest?

Każdy zawód jest tak samo ważny, jedni ludzie pracują w dzień, inni w nocy. Dzięki książce dziecko dowie się kto i dlaczego pracuje właśnie nocą.

Na stronach znajdziemy mało tekstu, za to duże, kolorowe ilustracje. Książka jest ładna, przyciąga wzrok i zachęca do poznania treści.

Okładka w książce jest twarda i solidna. Dzięki nie nie zniszczy się zbyt szybko.

„Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy” to moim zdaniem wartościowa książka dla dzieci, dzięki której dowie się, jakie kiedy pracę wykonuje się nocą i dlaczego. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/05/wydawnictwo-wilga-ksiazka-pt-gdy.html

Na stronach znajdziemy mało tekstu, za to duże, kolorowe ilustracje....

„Gdy zapadnie noc” to bardzo kolorowa książka, w której dzieci znajdą informacje o tym, kto pracuje, kiedy śpimy. W książce nie jest tylko powiedziane, kto pracuje w nocy, ale też co i po co robi. Dzięki temu młody czytelnik dowiaduje się, skąd rano jest świeże pieczywo w piekarni lub kto dba o zdrowe przyjście na świat noworodków. W książce nie ma dużo tekstu, więc dzieci na pewno nie nudzą się słuchając. Ilustracje są bogate w szczegóły, więc można książkę wykorzystać również do zabaw ćwiczących spostrzegawczość.

"Noc nadchodzi, gasną wszystkie światła, noc nadchodzi głucha...", jak śpiewał niegdyś pewien raper. Tylko czy faktycznie noc jest taka głucha? Dzięki temu przepięknemu picturebookowi dzieci ze zdumieniem odkryją, że tak naprawdę w czasie gdy one smacznie śpią, noc tętni życiem. Słychać odgłosy miasta, czuć zapach pieczonego chleba, a także są światła które nie gasną.

Dzięki wycieczce przez roziskrzoną noc na kartach tej książki mały czytelnik pozna nie tylko zawody, które są aktywne nocą, ale przede wszystkim zrozumie, że aby miasto moglo funkcjonować w dzień, niezbędna jest taka praca osób, które wykonują ją w nocy. Piękne klimatyczne ilustracje nocnego miasta oraz zdobienia na okładce zachęcają do spędzania długich chwil nad tą pozycją.

Mała dziewczynka właśnie szykuje się do snu i żegna swoją Mamę, która wychodzi do pracy na nocną zmianę. Opowiada, o innych ludziach, którzy także pracują nocą. Poznajemy Sylwię, która sprząta w biurach, Jerzego - ochroniarza pilnującego porządku, Hassana i Aminę, którzy czekają w radiowozie na wezwanie. Ewę ze stacji benzynowej, Raviego, który nocą dostarcza towary, między innymi Leonowi, w którego piekarni nocą powstają pyszne chleby i bułki by z samego rana na śniadanie było świeże pieczywo. Ratowników medycznych Daniela i Jessicę - ratowników medycznych, a także położną Felicję, która pomaga dzieciom przyjść bezpiecznie na świat. I kilka innych, równie ważnych postaci, które wykonując pracę w nocy, dbają o funkcjonowanie miasta.
A kim jest mama bohaterki? Sięgnijcie po ten piękny picturebook, dajcie się zaprosić na spacer po nocnym mieście i przekonajcie się sami.

• Dla dzieci
  • Dziecięce 2
  • Czytana dziecku
  • Dla dzieci, Poziom 0
  • XBiblio łopaciński - dzieci
  • Dla szkrabów

Dodaj cytat z książki Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy