O czym szumią wierzby. W puszczy. Tom 1

Okładka książki O czym szumią wierzby. W puszczy. Tom 1 Michel Plessix
Okładka książki O czym szumią wierzby. W puszczy. Tom 1
Michel Plessix Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: O czym szumią wierzby (tom 1) komiksy
25 str. 25 min.
komiksy
O czym szumią wierzby (tom 1)
Egmont Polska
2022-02-09
2022-02-09
25 min.
Ernest Kacperski
Kenneth Grahame komiksy dla dzieci wierzby ropuch kret

Okładka książki Sixtine - 1 - Złoto Azteków Frédéric Maupomé, Aude Soleilhac
Sixtine - 1 - ... Frédéric Maupomé,&n...
Okładka książki Frnck - 1 - To dopiero początek Olivier Bocquet, Brice Cossu
Frnck - 1 - To... Olivier Bocquet, Br...
Okładka książki Emma i Wioletta - 1 - Marzenia Jérôme Hamon, Lena Sayaphoum
Emma i Wiolett... Jérôme Hamon, Lena ...
Okładka książki Edyp. Świat Mitów Clotilde Bruneau, Luc Ferry, Diego Oddi
Edyp. Świat Mitów Clotilde Bruneau, L...
Okładka książki Enola i niezwykłe zwierzęta - 1 Joris Chamblain, Lucile Thibaudier
Enola i niezwy... Joris Chamblain, Lu...

Gdzieś tam kiedyś człowiek czytał oryginał, nawet coś może pamięta lub mu się wydaje. I tu nagle wchodzi taki komiks, obrazki tegotamcośtam - no i siedzi oczarowany, jeszcze w trakcie lektury, a co dopiero po lekturze. Historia klasyczna, trochę banalna, trochę niebanalna, na pewno "stara", w starym stylu, bez uproszczeń, bez bariery ochronnej, dla dzisiejszych dzieci raczej tych starszych, wrażliwych, ale nie bezbronnych i nie bez minimalnego doświadczenia z bajkami, baśniami, alegoriami. Pięknie zilustrowana - budująca klimat samymi rysunkami, co nieczęsto się zdarza i to największa jej zaleta w tym wydaniu. Zdecydowanie zachęciła do sięgnięcia po kolejne tomy. Taka odskocznia od codziennej miałkości, powrót do literackiej i wizualnej przeszłości, ale w pozytywnym stylu.

Za dzieciaka nieraz czytałem książkę Kennetha Grahame'a opowiadającą losy Kreta, Szczura, Borsuka, Ropucha i Wydry. Nie będę jednak czarował, że doskonale pamiętam książkę, gdyż byłoby to kłamstwem. Ostatni raz miałem z nią do czynienia bodaj w szóstej klasie szkoły podstawowej, zatem jej treść mocno mi z głowy wywietrzała. Jednak lektura komiksu Michela Plessixa bardzo szybko wciągnęła mnie w krainę nostalgii. I ciężko powiedzieć co przeważyło bardziej - nadal trzymająca poziom historia, czy obłędny wręcz rysunek.

Pierwszy tom skupia się na przedstawieniu poszczególnych bohaterów, z których dwoje - Kret i Szczur - stanowi główny trzon opowieści. To z ich perspektywy snuta jest historia, podzielona na trzy rozdziały, z czego każdy dotyka innego wydarzenia. W pierwszym poznajemy parę głównych bohaterów, w drugim ekscentrycznego hrabiego Ropucha, a w ostatnim Sytuację, gdy Kret za wszelką cenę chce poznać Pana Borsuka. Każdy z rozdziałów przecudnie podsumowuje poszczególne dokonania bohaterów oraz ma swoją własną puentę. Jednocześnie jest wyjściem do kolejnej przygody.

Jednak to co najbardziej przykuwa moje oko w tej serii to rysunek. O mój Boże - jakiż on jest obłędnie cudowny. Ilość detali wręcz poraża zmysły. Czuć siłę pracy włożoną w każdy liść czy gałązkę. Paleta kolorów oszałamia, a postacie płynnie wkomponowują się w otoczenie. Do tego ich stroje to czyste złoto. Naprawdę genialnie oddana charakterystyka samego początku XX wieku w Anglii.

Już dla samego rysunku warto sięgnąć po tą serię. Dziwi mnie jedynie, że została włączona do cyklu Mój pierwszy komiks. Tytuły spod tego szyldu charakteryzuje skąpa ilość tekstu, tak aby dzieci mogły samodzielnie oddać się lekturze. Tutaj bez pomocy starszego opiekuna ani rusz, bo tekstu jest od groma, do tego drobnymi literami i napakowano go w dymkach na ścisk. Zgadzam się, że to książka dla dzieci, ale raczej taka, którą czyta rodzic lub skierowana do wczesnoszkolnych dzieciaków, nie zaś przedszkolaków. Mimo wszystko polecam tą serię z całego serca. Warto dla samego rysunku, z którego co bardziej wprawne oko wychwyci ogromną ilość nawiązań do historii oraz kultury Anglii.

Motorem napędowym zbliżających się zmian będzie Pan Szczur, wodny rzecz jasna, który zaprasza nowo poznanego przyjaciela na piknik. Tak im miło spędza się czas we dwoje, że Pan Kret ciut dłużej zbałamuci u Pana Szczura. Leniwe dni tylko od czasu do czasu przerwie im jakaś niespodziewana wyprawa. A to z niespokojną duszą Panem Ropuchem wybiorą się na przejażdżkę wozem, która dość szybko zakończy swój bieg, wywołując nowy bzik u Pana Ropucha, automobilowy bzik.

Innym razem nieroztropna wycieczka Pana Kreta do Puszczy, mało co nie skończyłaby się katastrofą, gdyby nie przypadkowo znaleziona norka Borsuka. Czy jednak kogoś w niej zastaną? Tego już się nie dowiemy, bo pierwsza część komiksu O CZYM SZUMIĄ WIERZBY kończy się tym niedopowiedzeniem 😄

Jeśli znacie i lubicie to klasyczne dzieło pióra Kennetha Grahame, to powinniście poczuć się w pełni usatysfakcjonowani jego komiksową wersją. 💛 Co więcej, Ci z Was którzy jej nie znają, albo wahają się przed pokazaniem jej dzieciom, to ta wersja idealnie nadaje się na pierwsze spotkanie z krainą pod szumiacymi wierzbami i jej bohaterami. Oryginał to coś ok 300 stron zapisanych drobnym maczkiem, a tu przygody leśnych zwierząt opisane są głównie obrazem - i to jakim! - a tekstu jest w sam raz, aby zrozumieć i poczuć piękno tego dzieła. ☺️

No właśnie - ilustracje są tu obłędne. Takie w starym stylu, bardzo szczegółowe, eleganckie, po prostu idealnie szyte pod tą opowieść. Ja sobie innych tu nie umiem wyobrazić 😉

W cieniu leśnych wierzb rozgrywają się sceny, które nie jednego by zadziwiły. 😀 Właśnie nastała wiosna. Pan Kret jak co roku zabiera się za gruntowne porządki, ale wiosna kusi i nęci, więc długo nie poświęca im swej uwagi. Rusza na przechadzkę, a nogi niosą go nad pobliską rzekę. Tego dnia, jeszcze nie wie, że oto za chwile zacznie się największa przygoda jego życia....

Dla wielu z was O czym szumią wierzby, były lekturą, ja to czytałam z własnego wyboru. Wprawdzie bardzo dawno temu, ale do dziś pamiętam, że książka bardzo mi się podobała. Polubiłam humor w niej występujący oraz fakt, jak ważna jest przyjaźń oraz akceptacja każdego bez względu na to, kto, jaki jest.

Do komiksów dla najmłodszych czytelników od wydawnictwa Egmont w lutym dołączyła nowa seria – komiksowa adaptacja ,,O czym szumią wierzby’’. Oczywiście nie mogliśmy obok niej przejść obojętnie i dziś zapraszamy Was do lektury recenzji pierwszego tomu ,,O czym szumią wierzby. W puszczy’’.

„O czym szumią wierzby” Kennetha Grahame’a to tytuł którego chyba nie trzeba przedstawiać. Nawet jeżeli nie miało się okazji czytać pierwowzoru, książka doczekała się licznych adaptacji i ekranizacji. Opowieść o przyjaźni zwierzęcych bohaterów stanowi nie tylko przepiękną historię, która zapada w pamięć, ale także zachwyca pięknem przyrody, jednocześnie przemycając w tym wszystkim pewne ponadczasowe prawdy i wzorce. A wszystko to zostaje okraszone wyjątkowym poczuciem humoru, przez co trudno nie czytać o przygodach Kreta i jego przyjaciół bez szerokiego uśmiechu na twarzy.

Na pierwszy tom komiksowej adaptacji składają się trzy rozdziały – w pierwszym z nich wraz z bohaterami porzucimy wiosenne porządki by skorzystać z pięknego dnia i wybrać się na piknik nad brzegiem rzeczki. W kolejnym czeka na nas niespodziewana wyprawa powozem Ropucha, zaś w trzecim udamy się w głąb Puszczy na spotkanie z Borsukiem.

Pod względem wizualnym komiks prezentuje się przepięknie – ilustracje są po prostu zachwycające i pokochałam je już od pierwszej strony. Na poszczególnych kadrach czuć miłość do natury – piękno lasu, rzeki, pobliskiej puszczy i innych miejsc odwiedzanych przez bohaterów. A i Ci ostatni wypadają niezwykle sympatycznie. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to fakt iż literki są dość małe, dlatego w przypadku młodszych czytelników warto się pokusić o wspólną lekturę.

Komiksowa adaptacja ,,O czym szumią wierzby’’ skradła mi serce. Po raz kolejny przyszło mi zatopić się w pięknej historii o przyjaźni Kreta, Szczura Wodnego, Ropucha i Borsuka. Była to lektura bardzo sentymentalna, ale także pięknie odmieniona i wzbogacona cudownymi ilustracjami. Polecam wszystkim, nie tylko miłośnikom książki Kennetha Grahame’a.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

„O czym szumią wierzby” Kennetha Grahame’a to tytuł którego chyba nie trzeba...

„O czym szumią wierzby” Kennetha Grahame’a to już klasyka, którą można znaleźć na listach lektur, a to sprawia, że zamiast przyjemności z lektury jest przymus czytania i na tym traci odbiór książki, bo zamiast radości z sielankowej lektury jest pośpiech. Dla mnie była to czytanka spoza kanonu. Nie bardzo już ją nawet pamiętam, ale w mojej pamięci zostało wrażenie, jakie na mnie zrobiły przygody bohaterów oraz pokazanie cykliczności zmian przyrody. Do tego każdy bohater z wyraźnie zarysowanymi cechami, troszeczkę karykaturami naszych zachowań. Wszystko pokazane w sposób pozwalający na poruszenie ważnych tematów. Kenneth Grahame przybliża dzieciom charakterystyczny, angielski humor. Do tego znajdziemy tu bezwarunkową przyjaźń oraz otwartość. Uroczy bohaterzy są nietuzinkowi ze swoim wachlarzem zalet i wad. Brytyjski ekonomista zabiera młodych czytelników do zaskakującego świata zwierząt, w którym pomaganie, poświęcenie, odwaga i akceptacja innych są ważne. Barwni bohaterzy posiadają imponujący wachlarz emocji, dzięki czemu są bardzo ludzcy. Wszystko snute w sielankowej otoczce przywodzącej na myśl baśnie, w których nie ma przemocy tylko nastawienie na przeżywanie przygód, czerpanie przyjemności, nawiązywaniu nowych relacji i pielęgnowaniu ich.
Kiedy tylko ukazał się komiks na podstawie tej historii nie mogłam przejść obok niego obojętnie.
Pierwszy tom zatytułowany „W Puszczy” otwierają wiosenne porządki Kreta. Zmęczony doprowadzaniem norki do użytku postanawia odpocząć na łonie natury i cieszyć się zakończonymi pracami. W czasie spaceru dociera nad strumień w pobliże domu Szczura. Płochliwy Kret zadziwiająco szybko zawiera znajomość dzięki prostolinijności nowego znajomego wybierającego się na piknik. Ten śmiały i nastawiony na korzystanie z życia bohater wciąga nowego kolegę w swoją wyprawę. Dzięki nieco zarozumiałemu Szczurowi znającemu całą okolicę Kret pozna Wydrę, a później Ropucha, którego pasją jest próbowanie nowych rzeczy. Pogoń za nowościami i wciąganie w nie każdego, kto znajdzie się w pobliżu sprawia, że także i Kret zostanie zabrany w podróż. Obserwujemy zadziwiające skutki szukania nowych wrażeń, ale też przy okazji dostrzegamy jak bardzo zmienia się nieśmiały Kret. Towarzystwo przebojowych znajomych sprawia, że także i on pragnie poznawać więcej zwierząt. Wiosna, lato i jesień mina niesamowicie szybko w otoczeniu przyjaciół, ale będzie go korciło, aby poznać kolejne zwierzęta. Co z tego wyniknie? Na jakie zagrożenia się narazi? Kto przyjdzie mu z pomocą? Przekonajcie się sięgając po komiks.
Urocza książka Kennetha Grahame’a „O czym szumią wierzby”, uchodząca za perłę angielskiej literatury doczekała się wielu ekranizacji, wznowień oraz tłumaczeń, a tym razem także wersji komiksowej pięknie oddającej klimat opowieści brytyjskiego pisarza. Michel Plessix rewelacyjnie oddaje osobowości i pozwala młodym czytelnikom przenieść się do świata barwnych postaci, wyjątkowego poczucia humoru oraz pięknego, sielankowego otoczenia. Komiksowa adaptacja jest subtelna i pozwala zanurzyć się w klimat książki.
Uważam, że taka seria komiksów są świetnym pomysłem na zainteresowanie dzieci czytaniem oraz pokazanie jak słowo i obraz pięknie się uzupełniają oraz przekonanie jak wspaniała historia kryje się w opowieści brytyjskiego pisarza.
Ten komiks zdecydowanie przyciągnie dziecięcą uwagę. Jest estetyczny, czyta się go przyjemnie i pozwala na przeniesienie w niezwykły świat zwierząt, które zaskakuje rytm przyrody. Mamy tu radość z coraz cieplejszych dni, wakacyjne przygody, jesienne przesiadywanie w domu i cieszenie się kolorami, by w końcu zostać zaskoczonym przez śnieg. Przybliżone przygody bawią i sprawiają, że młodzi czytelnicy z zainteresowaniem sięgają po tę publikację.
"O czym szumią wierzby" to komiks z pięknymi ilustracjami, prostymi przygodami, skrótami myślowymi, w których najważniejsze jest podkreślenie relacji między bohaterami, ich cech i pokazanie uroku otoczenia. Z cała historyjki bije ciepło i sielskość. Dobrze zszyte strony i solidna oprawa dopełniają całość.

Pośród wierzb.

Komiksowe serie dedykowane najmłodszym to świetny pomysł na zainspirowanie dzieci do czytania ciekawych historii, w których słowo pisane pełni nie mniejszą rolę od obrazu (który w przypadku dzieciaków chyba najlepiej działa na wyobraźnię). To także fajny sposób na zintensyfikowanie nauki czytania. "O czym szumią wierzby" jako komiks spełnia wszystkie powyższe kryteria.

Wielkie wiosenne porządki zakończone! Kiedy miotły i szczotki poszły w kąt, płochliwy Kret postanawia skorzystać z pięknego dnia i wybiera się nad rzekę. Jeszcze nie wie, że po drodze czeka go zaskakujące spotkanie ze złośliwym Szczurem, który zna całą okolicę jak własną kieszeń; a także z zarozumiałym Ropuchem, którego zachcianki bywają bardzo nieszczęsne w skutkach. Wygląda na to, że nowa pora roku będzie dla Kreta wyjątkowo burzliwa i pełna emocji.

Niezwykła baśń „O czym szumią wierzby” Kennetha Grahame’a, uchodząca za perłę angielskiej literatury, wielokrotnie ekranizowana, doczekała się pierwszego wydania na kartach komiksu. Pełnowymiarowe, barwne postacie, wyjątkowe poczucie humoru i bijąca z każdej strony czułość do przyrody oczarowały czytelników na całym świecie, w tym Michela Plessixa, dzięki któremu powstała urzekająca adaptacja komiksowa, tak subtelna i pełna fantazji.

Komiks jest bardzo ładny i przyjemnie się go czyta. Opisana historia ciekawi i z pewnością niejedno dziecko odnajdzie przyjemność w tej lekturze oraz - jak już wspomniałem - będzie mieć przy niej okazję do tego, aby efektywnie ćwiczyć naukę czytania. Same plusy :)

"O czym szumią wierzby" to komiks bardzo ładny, nieskomplikowany i pełen swoistego uroku. Tekstu nie ma w nim dużo, a przez to znakomicie nadaje się on jako jedna z pierwszych samodzielnych lektur dla dziecka, które ćwiczy naukę czytania. Cała historyjka jest do tego pełna ciepła, humoru i przepięknych ilustracji. Warto sięgnąć!

Polecam!

Dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

#oczymszumiąwierzby #mójpierwszykomiks #egmont #egmontpolska #michelplessix #komiks #komiksdladzieci #dladzieci #cosnapolce #booksforkids

Pośród wierzb.

Historie opisane pięknym językiem, wyjątkowy klimat i urzekający nastrój. Raczej dla nieco starszych dzieci.

Z okładki wydaje się zachęcającym komiksem o zwierzętach, ale moim zdaniem niczego ciekawego nie wnosi. Nawet rysunki mnie nie przekonały.

• Komiks
  • Komiksy