Wszyscy świętują

literatura dziecięca
druganoga
2021-10-27
2021-10-27

Okładka książki Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy. Joanna Czaplewska, Marta Guzowska
Archeologia. M... Joanna Czaplewska, ...
Okładka książki Zniknięcie Ela Chełmińska, Ania Drabikowska
Zniknięcie Ela Chełmińska, Ani...
Okładka książki Bułeczka rządzi! Lisen Adbåge, Sara Ohlsson
Bułeczka rządzi! Lisen Adbåge, Sara ...
Okładka książki O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mühle
O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mü...

Książkę kupiłam dla siebie, jako inspirację do prowadzenia zajęć (pracuję w bibliotece). Okazało się jednak, że moja córka (w wieku przedszkolnym) nie mogła się od niej oderwać. Polecam zwłaszcza dzieciom potrafiącym samodzielnie czytać, bo zawiera dużo elementów komiksowych. Nie przeładowana informacjami pozwala zainteresować różnymi kulturami. Sama wiele z niej się dowiedziałam.

Ach... Czy jest coś cudowniejszego niż świętowanie? Świętowanie urodzin, imienin, obchodzenie Bożego Narodzenia czy celebracja Nowego Roku! Wymieniać można długo, a każda wzmianka przywołuje miłe chwile. A gdyby tak wyruszyć dookoła świata w poszukiwaniu różnych świąt? Do dopiero byłoby pasmo zabawy. Może kiedyś nam się uda, na razie pozostaje nam podróż w 365 dni dookoła świata, czyli tektura książki Joanny Rzyski, Agaty Dudek i Gosi Nowak pt. "Wszyscy świętują".

"Wszyscy świętują" to ciekawa pozycja na rynku wydawniczym skierowana do starszych i młodszych i poświęcona - w dużym uogólnieniu - świętowaniu właśnie. Autorki zabierają czytelnika w różnorodne zakątki świata i opowiadają o obchodzonych tam wyjątkowych świętach.

akim obchodom można się w tej książce przyjrzeć? Choćby dobrze nam znanemu lanemu poniedziałkowi. Ale nie obawiajcie się, jest i bardziej egzotycznie. Na kartach publikacji znajdziecie 24 bardzo różne święta. Są te nieco bardziej znane - jak irlandzkie La Fheile Padraig (Dzień Świętego Patryka) czy japońskie Hanami (Święto Kwitnących Wiśni),jak i te, o których może nie słyszeliście - jak Miripoh (Święto Pochrzynu na Wybrzeżu Kości Słoniowej) czy mongolski festiwal sportowy Naadam. Sami powiedzcie, czy to nie brzmi interesująco?

Każdemu ze świąt autorki poświęcają jedną lub dwie rozkładówki. Znajduje się na nich tekst z podstawowymi informacjami o genezie święta czy jego przebiegu, a także spora ilustracja wizualizująca uczestników fiest i festynów. To na tych obrazkach zobaczymy charakterystyczne elementy strojów, maski, ozdoby, instrumenty towarzyszące obchodom, a także poczytamy krótkie wypowiedzi zawarte w komiksowych dymkach, dzięki którym ilustracje wydają się bardziej dynamiczne.

"Wszyscy świętują" to doskonała pozycja dla wszystkich małych i dużych ciekawych świata czytelników, miłośników różnych kultur i zdobywców wiedzy. Znajdą oni w tej książce mnóstwo podanych w bardzo prosty i zwięzły sposób ciekawostek, a także uraczą oko oryginalnymi ilustracjami. Niepowtarzalny styl autorek sprawia, że książka wyróżnia się na tle innych. Ciekawy temat w pomysłowym ujęciu - to zaledwie część zalet książki. Kolejną jest fakt, że jest to pozycja na lata, do której dzieci i dorośli będą sobie wracać raz po raz. Ja już jestem jej fanką.

Gdy myślę o świętowaniu – automatycznie przychodzą mi na myśl święta Wielkanocne, Bożonarodzeniowe i oczywiście urodziny. Powodów do świętowania jest oczywiście wiele, wiele więcej i aż 24 ciekawe święta przedstawią nam autorki książki „Wszyscy świętują” Joanna Rzyska, Agata Dudek i Małgorzata Nowak. Pięknie wydana, kolorowa książka jest niczym przewodnik po świecie, bo dzięki niej nie ruszając się z fotela zwiedzimy dosłownie cały świat i przeczytamy o 24 oryginalnych tradycjach związanych oczywiście ze świętowaniem. Niektóre z nich są nawet wpisane na listę dziedzictwa kultury UNESCO! Może kiedyś słyszeliście o Karnawale w Wenecji albo o Dniu Świętego Patryka? Jeśli nie – autorki przedstawią Wam idee powstania tych świąt i opiszą, na czym polega celebracja tych dni. Ale oczywiście to nie wszystko! Ta książka doskonale udowadnia, że co kraj, to obyczaj a każde miejsce jest wręcz wyjątkowe. Celebracja to nie tylko świętowanie przy stole, ale często wiąże się z zakładaniem barwnych ubrań, przygotowania i ozdabiania domów, ale niekiedy też świętuje się na cmentarzu czy idzie w paradzie olbrzymów! Czy wiecie, kiedy w Bułgarii obchodzi się Surwę i czym są kukierzy? A może słyszeliście o Hanami i paw-paw? Jeśli nie – koniecznie sięgnijcie po „Wszyscy świętują”. Każde święto to nie tylko geneza i zakres dat, ale i mnóstwo ciekawostek. Pełne dynamizmu grafiki zapraszają, by po prostu oddać się celebrowaniu!

Agata, Gosia i Joanna zabiorą Was w podróż dookoła świata. Od razu mówię - 80 dni nie wystarczy!
Co prawda odwiedzicie tylko 23 miejsca (Hiszpanię 2 razy!). Ale za to w każdym z nich będziecie świętować!

To książka pełna kolorów, zapachów, smaków i muzyki. Wysypują się z każdej strony dzięki niesamowitym ilustracjom Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak. Joanna Rzyska zadbała zaś o kwestie poznawcze. Dlaczego, po co i gdzie. I ciekawostki!
Takie trio sprawi, że - obiecuję Wam - podróż będzie niezapomniana.

A jako przedsmak napiszę tylko: Pochody olbrzymów we Francji, Festiwal Róż w Maroko, Karnawał w Barranquilli, w Wenecji...

Do zobaczenia!

• Dla Dzieci
  • Dziecięce 2
  • (2) - Do kupienia
  • Popularnonaukowe
  • Dziecięce - (3) na przyszłość
  • Alonka do kupienia 5+

Dodaj cytat z książki Wszyscy świętują