Satan, teší má!

Okładka książki Satan, teší má! Peter Tóth
Okładka książki Satan, teší má!
Peter Tóth Wydawnictwo: Dixit biografia, autobiografia, pamiętnik
Dixit
2020-11-20
2020-11-20
słowacki

Zabójstwo Jana Kuciaka i jego narzeczonej do którego doszło w lutym 2018 roku wstrząsło Słowacją. Doszło do masowych protestów, w końcu szef policji, minister spraw wewnętrznych no i sam premier musieli podać się do dymisji. Długo nie było jasne kto stał za morderstwem. Spekulowano, że była to włoska mafia o której Jan Kuciak pisał artyukuły. Jednak był to ślepy trop. W końcu z pośredników który brał udział w zleceniu morderstwa zaczął sypać, aresztowano też bezpośrednich morderców. Aresztowano też w innej sprawie mafiozę Mariana Kocznera. Człowiekiem zaufania MAriana Kocznera był właśnie autor tej książki Peter Toth. Koczner przekazał dwa telefony iPhone Tothowi, luksusowe auto oraz całe mnóstwo dokumentów. Najpierw Koczner został aresztowany w sprawie fałszerstwa weksli. Będąc w więzieniu pisał regularnie grypsy do Totha. Toth przez kilka miesięcy opiekował się "fantami" Kocznera. W końcu jednak zwrócił się na policję i przekazał policji dwa telefony iPhone, samochów oraz całe mnóstwo dokumentów, klucze USB z nagraniami rozmów, w tym słynnimi nagraniami tak zwanej afery "Gorila". Toth najpierw stał się utajnionym świadkiem w sprawie morderstwa Jana Kuciaka i jego narzeczonej oraz w sprawie fałszerstwa weksli. Dowody które dostarczył śledczym okazały się kluczowe w przygotowaniu sprawy przeciwko Kocznerowi, którego z sukcesem udało się zkazać w sprawie fałszerstwa weksli. Nie udało się jednak Kocznera skazać w sprawie zlecenia morderstwa Jana Kuciaka, które niewątpliwie zlecił.
Niniejsza książka to spowiedź Petra Totha, który był wplątany w całą sprawę. Książka o tyle ciekawa, gdyż opowiada kulsy sprawy morderstwa i śledztwa w sprawie morderstwa Jana Kuciaka. Toth żali się na lincz który został przeprowadzony na jego osobie. Niestety fakt iż był zaufaną osobą mafiozy Mariana Kocznera mocno nadszarpnął jego reputacją. Z jednej strony utrzymywał z nim bliski kontakt, z drugiej strony jak już doszło do morderstwa Jana Kuciaka to postanowił jednak współpracować z policją i prokuraturą i stał się kluczowym świadkiem oraz dostarczycielem kluczowych dowodów. Należy dodać iż Toth dostarczył dowodów w wielu różnych sprawach. Na podstawie rozmów do których dotarcli śledczy policja i prokuratura wszczęłą mnóstwo śledztw oraz aresztowała wielu polityków, sędziów i pilicjantów, którzy byli skorumpowani przez Mariana Kocznera.
W momencie wydania nieniejszej książki Peter Toth nie miał żadnej sprawy karnej, jednak sądził się z dziennikarzami śledczymi, którzy otwarcie w mediach oskarżali go o współpracę z Kocznerem. Toth próbuje się wybielić poprzez napisanie tej książki. JEdnak w momencie kiedy piszę tą opinię okazuje się, prowadzone jest przeciwko niemu postępowanie i też grozi mu sprawa karna. Nie był chyba takim niewiniątkiem jak sam twierdził.
Toth to o tyle ciekawa postać, gdyż w latach 90tych sam był czołowym słowackim dziennikarzem śledczym który ujawniał afery rządu Wladimira Mecziara. Jako pierwszy opisał sprawę porwania prezydenckiego syna. Przeprowadził też wywiad z świadkiem porwania. Podczas rządów Mecziara działał również w tak zwanej "równoloegłej tajnej służbie", nieformalnej strukturze która miała na celu walkę z reżimem Mecziara. Po odejściu Mecziara Toth przeszedł do prawdziwej służby tajnej gdzie najpierw był oficerem aż w końcu został szefem słowackiego kontrwywiadu. Jego kariera w służbach szybko legła w gruzach. Dodatkowo będąc aktywnym oficerem służb specjalnych pod przykrywką pracował aktywnie jako dziennikarz co sprawiło iż mocno naraził się później środowisku dziennikarskiemu. Przez wiele lat było o nim cicho aż do niedawna, kiedy wyszło na jak iż był bliskim współpracownikiem Kocznera. Postać Totah o tyle budzi kontrowersje, gdyż zanim doszło do morderstwa Jana Kuciaka okazało się iż Toth oragnizował wraz z zaprzyjaznionymi byłymi pracownikami tajnych służb śledzenie dziennikarzy i zbieranie "haków" na czołowych dziennikarzy śledczych. Materiały zebrane podczas śledzenia dziennikarzy miał przekazywać samemu Kocznerowi oraz innym mafiozom. Jest to na tyle kontrowersyjne, gdyż kilka miesięcy przed morderstwem Jana Kuciaka mocno prześwietlij go, zebrał całe mnóstwo informacji na temat życia prywatnego Jana Kuciaka. Te materiały dostał do rąk Koczner.
Postanowiłem przeczytać tą książkę, ponieważ mocno interesuję się sprawą Jana Kuciaka oraz sprawą sfałszowanych weksli prywatnej Telewizji Markiza.

Dodaj cytat z książki Satan, teší má!