rozwińzwiń

Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze

Okładka książki Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze Jordi Bayarri, Dani Seijas
Okładka książki Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze
Jordi BayarriDani Seijas Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Najwybitniejsi Naukowcy komiksy
48 str. 48 min.
Kategoria:
komiksy
Seria:
Najwybitniejsi Naukowcy
Tytuł oryginału:
Marie Curie: La actividad del radio
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2021-04-14
Data 1. wyd. pol.:
2021-04-14
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328160224
Tłumacz:
Agata Ostrowska
Tagi:
literatura dziecięca biografia naukowcy
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kopernik. Centrum Wszechświata Jordi Bayarri, Dani Seijas
Ocena 7,2
Kopernik. Cent... Jordi Bayarri, Dani...
Okładka książki Galileusz. Posłaniec gwiazd Jordi Bayarri, Dani Seijas
Ocena 7,2
Galileusz. Pos... Jordi Bayarri, Dani...
Okładka książki Ada Lovelace. Czarodziejka liczb Jordi Bayarri, Dani Seijas
Ocena 7,2
Ada Lovelace. ... Jordi Bayarri, Dani...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Delisie - 1 - Życie ma smak Magdalena Kania, Maciej Kur
Ocena 7,8
Delisie - 1 - ... Magdalena Kania, Ma...
Okładka książki Giganci - 2 - Siegfried Lorien Aureyre, James Christ, Paul Drouin, Lylian
Ocena 7,5
Giganci - 2 - ... Lorien Aureyre, Jam...
Okładka książki Opowieść podręcznej. Powieść graficzna Margaret Atwood, Renée Nault
Ocena 8,1
Opowieść podrę... Margaret Atwood, Re...
Okładka książki Pozytywka. Witamy w Pandorii Benedicte Carboneill, Gijé
Ocena 7,3
Pozytywka. Wit... Benedicte Carboneil...
Okładka książki Uparty Ikar Christophe Cazenove, Philippe Larbier
Ocena 7,0
Uparty Ikar Christophe Cazenove...

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4712
3759

Na półkach: ,

Bez kontrowersji z ktorych pani Maria słynęła, ale za to dość logicznie. Niezła historia.

Bez kontrowersji z ktorych pani Maria słynęła, ale za to dość logicznie. Niezła historia.

Pokaż mimo to

avatar
6154
3452

Na półkach:

Jestem wielką fanką komiksów, zachęcania dzieci do czytania z ich wykorzystaniem (w końcu ćwiczenie czyni mistrza) oraz podsuwania ciekawostek, wiedzy, przemycania ważnych problemów. Komiksy zwykle kojarzą nam się z lekką, niezobowiązującą rozrywką. Inne skojarzenie to niezwykli bohaterzy. Najlepiej tacy z supermocami. To świetnie pobudza wyobraźnię i pomaga rozwijać koncentrację, a także kompetencje językowe. A mimo tego ta forma ciągle jest za mało doceniana w edukacji, pomijana, przemilczana, a przecież to doskonała pomoc zachęcająca do czytania, materiał mogący skutecznie przyciągnąć do słowa pisanego i wychować zaangażowanego czytelnika. Na szczęście stopniowo się to zmienia i mam nadzieję, że jeszcze troszkę i będzie bardziej doceniany, częściej podsuwany dzieciom i młodzieży, a twórcy wykorzystają jego potencjał do edukowania kolejnych pokoleń.
Patrząc na różne propozycje komiksów przemycających wiedzę uważam, że idziemy w dobrym kierunku. Zdobywanie wiedzy jeszcze bardziej będzie kojarzyło się z rozrywką, a młodzi czytelnicy będą wykazywali większe zainteresowanie światem, lepiej mu się przyglądali i fantazjowali, aby tworzyć nowe wynalazki oraz idee. Jedną w wielu ciekawych propozycji jest seria „Najwybitniejsi Naukowcy” wydawana przez Wydawnictwo Egmont. Jordi Bayarri w przystępny sposób prezentuje sylwetki znanych uczonych. Wszystkie publikacje powstały przy współpracy z dr. Tayrą Lanuzą, znawczynią historii nauki. Do polskich czytelników trafiły już opowieści o Darwinie, Marii Skłodowskiej-Curie, Einsteinie, Arystotelesie, Newtonie, Hypatii, Pasteurze, Adzie Lovelace i Galileuszu. W przypadku życiorysów kobiet bardzo podoba mi się to, że dostajemy zarys dziejów z dyskryminującą otoczką i pokazaniem jak wiele zależało od bliskich i ich wsparcia. Młodzi czytelnicy zobaczą też jak bardzo edukacja kobiety była zaniedbywana, jak niesamowicie ważne było ich zaangażowanie i walka z uprzedzeniami, szowinizmem, mizoginizmem.
Jordi Bayarri pokazuje nam nie tylko życie wybitnych postaci, ale też pozwala zrozumieć przemiany społeczne, warunki, w których żyli badacze. Dostrzegamy jak ważny był ich warsztat pracy, obserwacje, tworzone notatki, nawiązywane współprace, zainteresowania zgodne z wiedzą znaną żyjącym im współcześnie ludziom, możliwość wymiany pomysłami. Uświadamia młodym czytelnikom, że nauka nie rozwija się w próżni, ale jest wynikiem pomysłowości wielu osób otwartych na idee innych. Każdy z nich też zmieniał ten zasób informacji, wprowadzał nowe światło w nieznane obszary. Bez ich wkładu nie mielibyśmy urządzeń, które codziennie ułatwiają nam życie, wyszukanych rozrywek umilających nam czas, zagadek myślowych skłaniających do abstrakcyjnego myślenia, lekarstw. Jak niesamowicie wiele zmienili uświadamiamy sobie studiując ich życiorysy. Dla starszych czytelników istnieje wiele obszernych ksiąg pozwalających przenieść się w czasie i poznać realia, w jakich żyli poszczególni naukowcy. Dla dzieci i młodzieży takich publikacji jest niewiele, ale to się powoli zmienia. Coraz częściej doceniamy znajomość kontekstu powstania teorii, tło historyczne i personifikacja praw przez przypisanie jej określonej osobie z całym bagażem charakteru i doświadczeń. Seria Najwybitniejsi Naukowcy to komiksy przeznaczone dla młodych czytelników. Dzięki niej mogą oni poznać sylwetki ludzi nauki, dowiedzieć się, w jaki sposób przyczynili się do postępu w różnych dziedzinach, dlaczego byli prekursorami oraz w jakich realiach żyli. Do tego autor wprowadza czytelników w pojęcia naukowe, łatwo objaśnia najpopularniejsze teorie, przybliża sylwetki badaczy, którzy wpłynęli na dokonania naukowców. Pojawia się tu też wiele ważnych tematów politycznych. Stajemy się świadkami wojen, starć różnych grup społecznych.
Niesamowicie bardzo cieszy mnie to, że właśnie ta seria pojawiła się na polskim rynku, ponieważ wyszła ona spod „pióra” hiszpańskiego scenarzysty i rysownika Jordiego Bayarri wprowadzającego młodych czytelników w bardzo przystępny sposób w świat ludzi nauki, uświadamiającego, że za ich sukcesem stała niezwykła fascynacja i chęć odkrycia czegoś nowego, zrozumienia świata, przełamania stereotypów, poszukiwania prawdy, badania świata i dystans do tego, co oczekiwały od naukowców wpływowe grupy. Polskie wersje na końcu lektury zawierają dodatkowy materiał o prezentowanej postaci. Doktor Tomasz Rożek propagujący naukę na kanale „Nauka To Lubię” opowiada o poznanej postaci, pozwala jeszcze dokładniej je poznać i lepiej zrozumieć akcję. W publikacji znajdziemy też kalendarium odkryć bohatera albumu oraz galerię postaci: zarówno krótkie notki o nich, jak i wstępne szkice, studia osoby, co pozwala młodym czytelnikom uświadomić sobie, od czego zaczyna się rysowanie komiksu. Każdy komiks jest wielkości zeszytu do nut (i też w taki sposób się otwierają). Lekko usztywnione okładki mają skrzydełka, na których znajdziemy informacje o tym, w jaki sposób powstał pomysł na komiksy i o współpracy z dr Tayrą Lanuzą naukowo zajmującą się historią nauki. Dzięki temu mamy pewność, że publikacje zawierają fakty zgodne z aktualnym stanem wiedzy.

Jestem wielką fanką komiksów, zachęcania dzieci do czytania z ich wykorzystaniem (w końcu ćwiczenie czyni mistrza) oraz podsuwania ciekawostek, wiedzy, przemycania ważnych problemów. Komiksy zwykle kojarzą nam się z lekką, niezobowiązującą rozrywką. Inne skojarzenie to niezwykli bohaterzy. Najlepiej tacy z supermocami. To świetnie pobudza wyobraźnię i pomaga rozwijać...

więcej Pokaż mimo to

avatar
909
866

Na półkach:

Będę już chyba z uwagą śledzić wszystkie pozycje mówiące o Marii Skłodowskiej- Curie stąd ten komiks wpadł w moje ręce. Uważam że jest bardzo dobry i z chęcią przyjrzę się całej serii, też o innych postaciach. Mnóstwo istotnych informacji A dzięki komiksowej formie bardzo przystepnie się to przyswaja. Kreska i rysunki nie ujęły mnie może jakoś szczególnie ale jest w porządku. Nadrabia wartością merytoryczną i przekazem. Polecam

Będę już chyba z uwagą śledzić wszystkie pozycje mówiące o Marii Skłodowskiej- Curie stąd ten komiks wpadł w moje ręce. Uważam że jest bardzo dobry i z chęcią przyjrzę się całej serii, też o innych postaciach. Mnóstwo istotnych informacji A dzięki komiksowej formie bardzo przystepnie się to przyswaja. Kreska i rysunki nie ujęły mnie może jakoś szczególnie ale jest w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
272
271

Na półkach:

Sekunduję każdej książce, która opowiada o życiu Marii Skłodowskiej-Curie.
Podobnie jest w przypadku tego niepozornego komiksu, który w dość dużym skrócie traktuje o życiu słynnej noblistki z dziedziny chemii i fizyki. Komiks nie ma dużego formatu, ma zaledwie 34 strony – większą część zajmują sceny z tzw. okresu paryskiego, kiedy to Maria rozpoczyna studia, poznaje swojego męża Pierre’a i rozwija karierę naukowca. Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to komiksowa biografia, a druga to przedstawienie osób, które odegrały ważną rolę w życiu Marii. Są tutaj między innymi siostra Bronia, Pierre, Eve – młodsza córka Marii, która była przede wszystkim znaną pianistką, starsza córka Marii Irene, która też zdobyła wraz ze swoim mężem Fredericem nagrodę Nobla. Na komiksowych obrazkach można zobaczyć, jak Maria przerzuca tony ziemi, by odkryć promieniotwórcze pierwiastki, moment otrzymania listu od Szwedzkiej Akademii Nauk, zaangażowanie Marii w wykorzystanie specjalnie wyposażonych ambulansów podczas I Wojny Światowej, jej podróż do Stanów. To książka pokazująca mniejszym i większym dziewczynkom, że warto mieć marzenia, bo te się spełniają.

Sekunduję każdej książce, która opowiada o życiu Marii Skłodowskiej-Curie.
Podobnie jest w przypadku tego niepozornego komiksu, który w dość dużym skrócie traktuje o życiu słynnej noblistki z dziedziny chemii i fizyki. Komiks nie ma dużego formatu, ma zaledwie 34 strony – większą część zajmują sceny z tzw. okresu paryskiego, kiedy to Maria rozpoczyna studia, poznaje swojego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
705
623

Na półkach:

Tak samo jak tomik o Darwinie, komiks wspaniale sprawdza się zarówno jako forma zabawy, jak i nauki. Myślę, że polscy odbiorcy spojrzą jeszcze łaskawszym wzrokiem na tę część serii o wybitnych naukowcach, jako że jej główną bohaterką jest Maria Skłodowska-Curie. Oprócz samej narodowości słynnej Polki, pojawiają się tu liczna nawiązania i wzmianki do naszego kraju. Świetne opracowanie naukowe z dodatkowym kalendarium życia bohaterki oraz notką Tomasza Rożka. Czekam na kolejne części tej serii!

Tak samo jak tomik o Darwinie, komiks wspaniale sprawdza się zarówno jako forma zabawy, jak i nauki. Myślę, że polscy odbiorcy spojrzą jeszcze łaskawszym wzrokiem na tę część serii o wybitnych naukowcach, jako że jej główną bohaterką jest Maria Skłodowska-Curie. Oprócz samej narodowości słynnej Polki, pojawiają się tu liczna nawiązania i wzmianki do naszego kraju. Świetne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1055
1019

Na półkach:

Wydawnictwo Egmont nieustannie poszerza swoją kolekcję komiksów nie tylko dla starszych, ale także młodszych czytelników. Dziś z przyjemnością przedstawiamy Wam dwa pierwsze albumy z serii ,,Najwybitniejsi Naukowcy’’ – ,, Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze’’ i ,,Darwin. Ewolucja teorii’’.

O tym, że Maria Skłodowska-Curie była wybitnym naukowcem nie trzeba nikogo przekonywać. To jedna z wybitnych Polek, dwukrotna noblistka, którą zna cały świat i o której dokonaniach uczymy się już w szkole. Komiks przybliża nam bliżej nie tylko jej dokonania, ale także historie i czasy w których żyła. A trzeba sobie zdać sprawę, że były one dla Marii wyjątkowo niesprzyjające, Polska znajdowała się wtedy pod zaborami, zakazane było o uczenie się o kulturze własnego kraju, a także języka polskiego. Maria by zdobyć wykształcenie zmuszona była do wyjazdu do Paryża, a nawet tedy napotkała wiele trudności, które jak się przekonamy podczas lektury, pokonała dzięki wytrwałości i pracowitości.

Charles Darwin, twórca teorii ewolucji, również nie miał łatwego życia. Choć od młodości wykazywał duże zainteresowanie przyrodą, jego ojciec, dość surowa osoba, chciał zrobić z niego lekarza. W końcu jednak, mimo przeciwności losu, udało mu się wziąć udział w wyprawie dookoła świata, która z kolei zaowocowała sformułowaniem jego słynnej teorii, która odmieniła sposób w jaki spostrzegamy świat.

Oba komiksy skupiają się na przedstawieniu najważniejszych chwil z życia tytułowych wybitnych naukowców, robiąc to w sposób przystępny i łatwy do przyswojenia, a przy tym nie szczędząc czytelnikowi szczegółów. Poznajemy realia w jakich żyli, tło historyczne oraz rzecz jasna losy słynnych naukowców od najmłodszych lat ich życia. Przyznam szczerze, że sięgając po oba tytuły początkowo miałam obawy, czy ich treść nie będzie zbyt uproszczona, jednak lektura szybko je rozwiała. To naprawdę bogate źródło wiedzy zamknięte w komiksowej formie. W dodatku są to pozycje, które warto czytać wspólnie ze swoimi pociechami, bowiem mogą się tu zdarzyć słowa i pojęcia, które trzeba będzie im dodatkowo wytłumaczyć, co dodatkowo poszerzy wiedzę wydobytą z lektury.

A skoro już o formie komiksów mowa – posiadają one dość nietypowy format, przypominający mały album. Trzeba jednak przyznać, że mimo iż niecodzienny, jest on bardzo poręczny i komiks nie tylko zajmuje mało miejsca, ale także wygodnie się go czyta. Pod względem graficznym seria przywodzi na myśl ,,Było sobie życie” i dla mnie osobiście jest to ogromny atut. Nie dość, że przywodzi miłe wspomnienia, to wygląda to naprawdę ładnie w swej prostocie. Miłym akcentem są również dodatki na końcu każdego komiksu: przedstawienie postaci historycznych, szkice oraz notka na temat bohatera komiksu i zestawienie najważniejszych dat z nim związanych.

,,Najwybitniejsi Naukowcy’’ to seria zdecydowanie warta uwagi, w szczególności jeżeli szukacie pozycji, które nie tylko stanowią ciekawą lekturę, ale także mogą stanowić źródło wiedzy. Tutaj mamy obie te cechy zaserwowane w bardzo przyjemnej formie i miłej dla oka oprawie.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.
https://koszzksiazkami.pl/najwybitniejsi-naukowcy-maria-sklodowska-curie-i-darwin-recenzja/

Wydawnictwo Egmont nieustannie poszerza swoją kolekcję komiksów nie tylko dla starszych, ale także młodszych czytelników. Dziś z przyjemnością przedstawiamy Wam dwa pierwsze albumy z serii ,,Najwybitniejsi Naukowcy’’ – ,, Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze’’ i ,,Darwin. Ewolucja teorii’’.

O tym, że Maria Skłodowska-Curie była wybitnym naukowcem nie trzeba...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1866
376

Na półkach:

Sympatyczny i bardzo informatywny edukacyjny komiks poświęcony postaci Marii Skłodowskiej-Curie. Teoretycznie przeznaczony dla nieco młodszych czytelników, choć trzeba przyznać, że mimo ugrzecznionej formuły, daleki od naukowej naiwności czy uproszczeń. Rzecz relatywnie krótka, która jednak nie ucieka od kontekstów historycznych m.in. od funkcjonowania Polaków pod zaborami. Uzupełnieniem całości jest przedstawienie sylwetek nie tylko samej Skłodowskiej-Curie, ale i osób z jej kręgu, szkice, kalendarium oraz tekst doktora Tomasza Rożka. Krótka, ale satysfakcjonująca lektura i - piszę nie tylko o tej publikacji, ale również całej serii poświęconej znanym naukowcom - cenna inicjatywa wydawnicza Egmontu.

Sympatyczny i bardzo informatywny edukacyjny komiks poświęcony postaci Marii Skłodowskiej-Curie. Teoretycznie przeznaczony dla nieco młodszych czytelników, choć trzeba przyznać, że mimo ugrzecznionej formuły, daleki od naukowej naiwności czy uproszczeń. Rzecz relatywnie krótka, która jednak nie ucieka od kontekstów historycznych m.in. od funkcjonowania Polaków pod zaborami....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    25
  • Chcę przeczytać
    12
  • 2021
    4
  • 2. Komiksy/powieści graficzne/mangi
    2
  • Komiksy
    2
  • Posiadam
    2
  • Chcę przeczytać - DZIECI/KOMIKS/ALBUMY
    1
  • Dla szkrabów
    1
  • Teraz czytam
    1
  • PRZECZYTANE 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Green Lantern: Szmaragdowy Zmierzch Darryl Banks, Fred Haynes, Ron Marz, Bill Willingham
Ocena 7,0
Green Lantern:... Darryl Banks, Fred ...
Okładka książki Morderca w mojej głowie #9 Hajime Inoryuu, Shouta Itou
Ocena 7,5
Morderca w moj... Hajime Inoryuu, Sho...

Przeczytaj także