Alpharius: Head of the Hydra

Okładka książki Alpharius: Head of the Hydra Mike Brooks
Okładka książki Alpharius: Head of the Hydra
Mike Brooks Wydawnictwo: Black Library Cykl: Prymarchowie / Primarchs (tom 14) fantasy, science fiction
Prymarchowie / Primarchs (tom 14)
Black Library
2021-02-01
2021-02-01
Warhammer 40k

Okładka książki Black Library Celebration 2022 Mike Brooks, Ray Cluley, Marc Collins, Guy Haley, C. L. Werner
Black Library ... Mike Brooks, Ray Cl...
Okładka książki Blood of the Emperor: An Anthology Mike Brooks, Andy Clark, David Guymer, Nick Kyme, Graham McNeill, Chris Wraight
Blood of the E... Mike Brooks, Andy C...

"Jestem Alpharius, to kłamstwo". Takim cytatem zaczyna się książka i będę szczery, nigdy tak naprawdę nie byłem na pokładzie legionu Alfa, całe oszustwo, jakim jestem Alpharius, do tej pory nigdy tak naprawdę nie zostało wykorzystane zgodnie z moim gustem, słaba sztuczka, a nie przemyślany pomysł, ta książka w końcu daje czytelnikom bardzo potrzebny wgląd w umysły być może najbardziej zagadkowego ze wszystkich prymarchów.

Spośród wszystkich prymarchów, Alpharius (Omgeon) był najtrudniejszy do ustalenia, z wyjątkiem dwóch „zagubionych” prymarchów. Oczywiście było to zgodne z projektem. Legion Alfa jako całość jest tak skonstruowany, że jest niemożliwym do przyszpilenia, czy nadal są lojalni w środowisku 40K? Czy Alpharius wciąż żyje w 40K? Ile z nich jeszcze zostało? Czy nadal są jedną siłą z jednym celem? Kto wie?

Trudność w przygwożdżeniu Alphariusa i jego legionu wykracza poza to, wszystkie legiony mają coś, co ich czeka, kosmiczne wilki to wikingi w kosmosie, białe blizny to mongołowie, tysiące synów ma na sobie tę egipską cechę. Są to oczywiście najbardziej widoczne przykłady, ale legion Alfa na początku wydaje się dziwny w tej grupie. Przeczytanie tej książki sprawiło, że zastanowiłem się nad tą zagadką dłużej niż wcześniej, a potem mnie uderzyło. Legion Alfa jest prawdopodobnie najbardziej realistycznym z legionów.

Mimo szaleństwa nasączonego metalem i koksem z lat 80. każdy fan Warhammera 40K musi przyznać, że kosmiczne (wilki) wikingowie są po prostu trochę głupi. Piękno warhammera 40K sprawia, że ​​zapominasz o tym podczas czytania historii lub grania w gry. Podobnie jak cały kult prymarchów, który wyrósł w legionach, które umożliwiły herezję Horusa, czy też kult boskiego Imperatora. Zawieszenie niewiary jest absolutnie obowiązkowe, gdy zanurzasz się w tym szalonym świecie i otoczeniu science fiction. Ale w przypadku legionu Alfa to nagle jest o wiele mniej potrzebne. Ich taktyka, operacje, etyka, sposób myślenia i metody wydają się być przedłużeniem współczesnej współczesnej wojny, a nie dziwaczną „po prostu toczyć się z nią” wojną, którą prowadzi większość innych legionów. Legionista Alfa to coś w rodzaju zielonego beretu lub amerykańskiego leśniczego zmieszanego z kilkoma wybrykami KGB/CIA, czego nie doceniłem w pełni przed przeczytaniem tej książki.

Sam Alpharius opowiada historie z swojej perspektywy, którą śledzimy przez całą książkę i chociaż identyfikuje się głównie w porównaniu do swoich braci prymarchów, poznajemy go całkiem sporo. Więc dla kogoś, kto chciałby się tego dowiedzieć? Nie szukaj dalej. To powiedziawszy, minusem mniej więcej 2/3 książki jest to, że jeśli nie przeczytałeś do tej pory sporo książek warhammer 40K, stracisz dużo kontekstu. Musisz tylko wiedzieć, kim są prymarchowie, aby móc wywołać uśmiech na widok komentarzy i obserwacji Alphariusa. ( dla mnie było spotkanie z Valdorem, ale ciiii ;) )

Powyższe oznacza również, że dla sporej części książki niewiele jest fabuły. To tak, jakbyś oglądał materiał zza kulis, a twoja frajda będzie czerpana z czytania o elementach wiedzy, które znasz, ale z innej perspektywy. Druga trzecia część książki rozwija fabułę, a mianowicie (Alpharius tropi swojego brata bliźniaka, Omegona, a jego ujawnienie szerszemu imperium jest podstępem i kłamstwem)

jest to zabawne, ale mogło być nieco bardziej rozwinięte.

Ostatecznie ta książka sprawiła, że ​​bardziej doceniłem Alphariusa jako postać, Mike Brooks uczynił go naprawdę swoim własnym człowiekiem w swoim dorobku. Jeśli przeczytałeś sporo książek z uniwersum Warhammer 40K, znajdziesz tu wiele rzeczy do polubienia, ale tak jak ja, prawdopodobnie sprawi, że będziesz trochę głodny na więcej.

• Chcę - książki
  • Fantastyka, Science Fiction