Wyżyny odwagi

2018-04-26
2018-04-26

Poleca gen. Rajmund Andrzejczak, GROUND ZERO #13

Poleca gen. Rajmund Andrzejczak, GROUND ZERO #13

Sprawozdanie dowódcy z kluczowego momentu wojny Jom Kippur. Kahalani był świetnym żołnierzem, niegorzej spełnia się w roli pisarza. Czyta się jednym tchem.

Ciekawe własne wspomnienia uczestnika walk z Syrią na Wzgórzach Golan.
Książka zawiera dużo informacji o sposobie prowadzenia działań przez batalion czołgów Sił Zbrojnych Izraela.
Jest to chyba pierwszy taki materiał, ktory pozwala poczuć ten specyficzny klimat walki Izraela z koalicją państw arabskich.
Polecam wdxystkim interesującym się konfliktami ns Bliskim Wschodzie.

Ciekawe własne wspomnienia uczestnika walk z Syrią na Wzgórzach Golan.
Polecam wdxystkim interesującym się konfliktami ns Bliskim Wschodzie.

"Jak niewielu zatrzymało wielu - podręcznik taktyki i nie tylko"
Awigdor Kahalani to izraelska legenda wojsk pancernych. Jego książka "Wyżyny Odwagi" to zapis walki 7 brygady pancernej z syryjską armią podczas wojny Jom Kippur w 1973 roku.
Publikacja stanowi drobiazgowy opis starcia, a także łączności i sposobów uzupełniania strat po stronie Izraelskiej. Pod względem technicznym jest to doskonały podręcznik taktyczny. Jednak taktyka to nie wszystko. W "Wyżynie Odwagi" zmagazynowano ogromny potencjał emocjonalny. Możemy prześledzić niezwykłą zaciętość w obronie żołnierzy Kahalaniego. Ich heroiczne czyny spowodowały zatrzymanie liczniejszej armii syryjskiej. Żeby było mało siły izraelskie przeszły do ataku na tym odcinku wchodząc głęboko za syryjskie rubieże wyjściowe. Ich działanie doprowadziło do podpisania zawieszenia broni.
Mistrzostwo w dowodzeniu gorzej wyposażoną, mniej liczną jednostką odwróciło losy wojny i pozwoliło Państwu Żydowskiemu przetrwać kolejny konflikt. Pokazało, że czasami przewaga w sprzęcie nie wystarczy, by osiągnąć zwycięstwo.
Brawa za wydanie książki- czyta się ją lekko i z podziwem. Jest napisana przez człowieka, który swoich ludzi traktuje jak rodzinę i mocno przeżywa utratę każdego z nich. Pokazuje poświęcenie na jakie niewielu jest gotowych.
Oprócz tekstu mamy dokładne mapy taktyczne, pozwalające śledzić ruchy czołgów obu stron. Na końcu porównanie uzbrojenia Izraela i Syrii.
Wydana w twardej oprawie na dobrej jakości papierze, będzie ozdobą niejednej biblioteczki.
Ze swej strony polecam jako lekturę obowiązkową dla każdego "czołgisty" i cywila chcącego poznać prawdziwe znaczenie słowa "odwaga".

"Jak niewielu zatrzymało wielu - podręcznik taktyki i nie tylko"

• MIlitaria
  • 0. Posiadam
  • Biografie i wspomnienia
  • Bardzo

Dodaj cytat z książki Wyżyny odwagi