Prawnokarne i kryminologiczne aspekty wymuszeń rozbójniczych

Wydawnictwo: Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
inne
LubimyCzytać

Praca ta zgodnie ze swoim tytułem łączy problematykę prawnokarną (dogmatyczną) oraz kryminologiczną, a ponadto czego już nie odzwierciedla tytuł także zagadnienia kryminalistyczne. Zasadniczą część pracy daje się wyodrębnić w dwie warstwy karnodogmatyczną, obejmującą problemy systematyki, analizę ustawowych znamion wymuszenia rozbójniczego i ich zbiegu ze znamionami rozboju, rozwarstwienie badanego typu przestępstwa, sankcję oraz jego formy stadialne i zjawiskowe i następującą dalej warstwę kryminologiczną, w której zaprezentowano statystyki obrazujące dynamikę wymuszeń rozbójniczych wraz ze zwróceniem uwagi na problem ciemnej liczby, charakterystykę sprawców wymuszeń rozbójniczych oraz ich ofiar w świetle wyników badań aktowych, wreszcie problematykę wymiaru kary za wymuszenia rozbójnicze w świetle wyników badań aktowych i statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości. Autorka umiejętnie i rzetelnie spenetrowała i wykorzystała obszerną literaturę z różnych dziedzin wiedzy, nie tylko z zakresu nauk penalnych, oraz bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych. Praca zawiera syntezę piśmiennictwa dotyczącego problematyki wymuszenia rozbójniczego. Ma znaczny walor poznawczy i duże znaczenie dla praktyki zwalczania wymuszeń rozbójniczych.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!