Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
What Is Not Yours Is Not Yours
opowiadania
Angie

Realizm magiczny w najlepszym wydaniu. Nagroda główna PEN Open Book! W kaplicy opactwa benedyktynów w Montserrat znaleziono czarnoskóre dziecko. Pracownicy jednej z firm w Londynie odkrywają, że ich nowa koleżanka skrywa oprawiony w skórę dziennik z mosiężnym zamkiem. Młoda studentka Day stara się o wstęp do tajemniczego stowarzyszenia. Każda z tych historii potrzebuje właściwego klucza,...

Realizm magiczny w najlepszym wydaniu.
Nagroda główna PEN Open Book!

W kaplicy opactwa benedyktynów w Montserrat znaleziono czarnoskóre dziecko.
Młoda studentka Day stara się o wstęp do tajemniczego stowarzyszenia.

Każda z tych historii potrzebuje właściwego klucza, który otworzy zamknięte od lat drzwi, czy zatwardziałe serca bohaterów i pozwoli odkryć tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.

Zbiór subtelnie połączonych ze sobą opowiadań brytyjskiej pisarki nigeryjskiego pochodzenia zabiera nas w wyprawę do świata przesiąkniętego realizmem magicznym. Wyraźnie odciska się w nim afrykańska wiara w cuda, a duchy są z nami na co dzień. Oyeyemi mistrzowsko prowadzi narrację, zręcznie żongluje stylami i aluzjami, a nieco ekscentryczne poczucie humoru autorki sprawia, że każda historia jest jedyna w swoim rodzaju.

"Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania" zbiera na Zachodzie entuzjastyczne recenzje. W 2017 roku otrzymała m.in. nagrodę główną PEN Open Book, pojawiła się też w zestawieniu najlepszych książek roku witryn Slate i NPR Books.

"Oyeyemi tak umiejętnie łączy codzienność z elementami fantastycznymi i uniwersalnymi prawdami, że czytając jej opowiadania, czujemy jak zacierają się granice między rzeczywistością i fikcją – a może one już przestały istnieć?… Wchodząc w jej świat, napotykamy coraz więcej niepokojących tajemnic, a z każdym opowiadaniem pojawia się przyjemne, lecz niezwykle rzadkie doświadczenie całkowitego zaskoczenia… Arcydzieło."
"The New York Times Book Review"

"Literacki świat Oyeyemi skrzy się inteligentnym i ekscentrycznym poczuciem humoru. Jak twierdzi jedna z jej postaci, to istna „implozja pamięci".
"The New Yorker"

"Po mistrzowsku napisane opowiadania odważnej autorki dowodzą, że Oyeyemi do perfekcji opanowała umiejętność czerpania inspiracji z najdrobniejszych i najbardziej ulotnych elementów rzeczywistości".
"The New York Times"

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

źródło okładki: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Rzecz o Nieurodziwych Dziewuchach

Porzucone dziecko znalezione w kaplicy benedyktynów w Montserrat. Szalony król, który rozkazuje masowo topić swoich poddanych w okolicznych moczarach. Młoda dziewczyna, pragnąca wstąpić do elitarnej szkoły lalkarzy, by zbliżyć się do miłości swojego życia. Ojczym dwóch córek, które planują zemstę na swoim idolu… Każde z nich ma swoją niezwykłą historię, a w każdej historii ukryty jest klucz.

Patronaty tygodnia

Pierwszy tom nowego cyklu Vincenta V. Severskiego, zbiór opowiadań brytyjskiej pisarki nigeryjskiego pochodzenia, poradnik Magdaleny Witkiewicz o tym, jak wydostać się z Czarnej D., książki o chłopakach, którzy lubią robić na drutach i dziewczyna, które lubią się bić - to tylko niektóre z naszych propozycji. Zobaczcie sami jakie tytuły polecamy w tym tygodniu.