Estetyka ogrodu. Między sztuką a ekologią

Wydawnictwo: Przypis
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
1
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788362409563
liczba stron
320
słowa kluczowe
ogród, ekologia, etyka, filozofia, sztuka
kategoria
filozofia i etyka
język
polski
dodała
Madame Booklet

Książkę Mateusza Salwy otwiera studium paryskiego Ogrodu-lasu na wewnętrznym dziedzińcu nowego budynku Biblioteki Narodowej w Paryżu. Nawiązanie do tej realizacji, poddanej wstępnie wielostronnemu oglądowi, znajdziemy też w końcowych partiach Estetyki ogrodu. „Wielostronny ogląd” oznacza tu wielość tropów interpretacyjnych (także krytycznych), które Autor otwiera i następnie - w kolejnych...

Książkę Mateusza Salwy otwiera studium paryskiego Ogrodu-lasu na wewnętrznym dziedzińcu nowego budynku Biblioteki Narodowej w Paryżu. Nawiązanie do tej realizacji, poddanej wstępnie wielostronnemu oglądowi, znajdziemy też w końcowych partiach Estetyki ogrodu. „Wielostronny ogląd” oznacza tu wielość tropów interpretacyjnych (także krytycznych), które Autor otwiera i następnie - w kolejnych rozdziałach- szczegółowo rozwija, pokazując jak estetyczne doświadczenie ogrodu przemodeluje nasze sposoby myślenia (o) i działania (w) ogrodzie w szerszych kontekstach etycznych i społeczno-politycznych (także tych o wymiarze globalnym).

Podkreślić warto, że Mateusz Salwa nie wpisuje swoich badań w nurt radykalnej krytyki nowoczesności (co we współczesnej ‘posthumanistyce’ częste), przekonuje natomiast – gromadząc liczne argumenty – do osłabienia dominującej wcześniej orientacji antropocentrycznej. Otwiera się w ten sposób „nowa wrażliwość na naturę” odczuwana i praktykowana w interesie zarówno ludzi, jak i bytów innych - niż - ludzkie. Powiedzieć, że zebrane w poszczególnych rozdziałach argumenty są liczne, to powiedzieć za mało. Przekonuje bowiem nie ich ilość, lecz przede wszystkim jakość. Rzetelnej znajomości dawnej i współczesnej literatury dotyczącej ogrodów i ich kontekstów towarzyszy bowiem pogłębiony namysł historyczno-krytyczny. Relację zachodzącą między koncepcją Autora a poglądami badaczy, z którymi wchodzi w książce w dialog, można określić jako korespondencję korygującą, czyli najbardziej wartościowy w humanistyce sposób przepracowania zastanego „materiału myślowego”.

Anna Zeidler-Janiszewska

 

źródło opisu: http://przypis.com.pl/ksiazka-estetyka-ogrodu

źródło okładki: http://przypis.com.pl/ksiazka-estetyka-ogrodu

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 430
Madame Booklet | 2017-08-06
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2017

„Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek” – tak dawniej mawiał Cyceron. Do tej pory kochałam biblioteki, ponieważ jest to dom ukochanych przeze mnie książek. Po przeczytaniu książki „Estetyka ogrodu. Między sztuką a ekologią”, moje serce zagościło wśród zieleni ogrodów. Mam tu zatem do czynienia z książką o ogrodach, czyli jak dla mnie duet doskonały. Wnioskując ze słów Cycerona, mogę śmiało żyć!

W swojej publikacji Mateusz Salwa powraca do dyskusji, która narodziła się w wieku XVIII, a dotyczy ona estetyki ogrodu. Rozwija bardzo rzeczowo dane zagadnienie – przywołując, bądź rozwijając opinie filozofów, historyków, estetyków, które pojawiły się na przestrzeni dziejów.

Podjęcie się tego, bądź co bądź, trudnego tematu, argumentuje między innymi tym, iż wśród społeczeństwa rośnie zainteresowanie ogrodami pod względem estetycznym, głównie ich kulturową rolą, często związaną z dziedzictwem kulturowym, a także zauważonym przez Autora, powrotem człowieka ku pięknu natury.

Książka jest owocem kilkuletniej pracy Mateusza Salwy w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki w latach 2011–2016. Autor jest historykiem sztuki oraz estetykiem, a także adiunktem Instytutu Filozofii UW oraz tłumaczem.

Badacz rozpoczyna wypowiedź od studium paryskiej koncepcji ogrodu-lasu, którą to Dominique Perrault – architekt Biblioteki Narodowej, wkomponował w przestrzeń architektoniczną tej budowli.

Mateusz Salwa rozpatruje to miejsce pod wieloma względami – głównie kulturowymi, estetycznymi czy ekologicznymi, przez co próbuje przedstawić cały sens i założenie ogrodu. Posługując się tym przykładowym miejscem, wprowadza w dalszą tematykę książki, w której to przeczytamy również o tym, czym jest ogród według różnych teorii, tym samym dowiadując się, iż każdej brakuje czegoś do wyczerpującej definicji, a także o genius loci ogrodu, czyli znaczeniu atmosfery ogrodu, bądź o jego przedstawieniu jako performansie, czy porównaniu go do oikos – wyjątkowego miejsca dla człowieka.

Mimo naukowego charakteru książka nie nudzi, lecz wyraźnie wymaga skupienia z powodu nagromadzenia informacji. Co więcej, to obszerne spektrum pozwala laikowi podążać za myślą autora, bez zbędnych ograniczeń wynikających z niedostatku wiedzy, ponieważ bardzo skrupulatnie wyjaśnia on wszelkie kwestie, często odsyłając do literatury.

To naprawdę istne bogactwo wiedzy.

Jedyny żal, jaki odczuwam, wynika z wszechobecności czerni oraz bieli, które dominują w publikacji. Liczyłam na spory zastrzyk barwnych fotografii, ponieważ w temacie traktującym o ogrodach, ich kolorowe przedstawienie cieszyłoby oko i pozwoliło nie nadwyrężać wyobraźni. Cóż, oko jednak przymykam na rzecz bogactwa opisów, które pozwalają ubarwić nieco szarość fotografii. Z drugiej strony cieszy mnie fakt, iż większość fotografii wykonał sam autor.

Mateusz Salwa zaznacza, iż zależało mu, aby książka treścią przypominała ogród aniżeli leśną gęstwinę. Bez ogródek zatem stwierdzam, iż ta sztuka się udała!

http://opetaniczytaniem.pl/recenzje/estetyka-ogrodu-mateusz-salwa-officyna-2016.html

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Drugi Legion

Jeśli szukacie wciągającego fantasy, w którym mieszają się nie tylko rasy, ale i kultury, to "Drugi legion" będzie idealny. Richard Schwar...

zgłoś błąd zgłoś błąd