Hale o konstrukcji stalowej. Poradnik projektanta

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Techniczne PWT
technika
WitoldZ

Wstęp Hale są najczęściej budynkami parterowymi, stosowanymi w budownictwie przemysłowym o przeznaczeniu ogólnym jako: - budynki produkcyjne i magazynowe, - hale obsługowe (hangary, zajezdnie, stacje obsługi), - hale użyteczności publicznej (handlowe, wystawowe, sportowe, widowiskowe oraz dworce kolejowe i lotnicze). Najliczniejszą grupę stanowię hale przemysłowe. Ze względu na przeznaczenie...

Wstęp
o przeznaczeniu ogólnym jako:
- budynki produkcyjne i magazynowe,
- hale obsługowe (hangary, zajezdnie, stacje obsługi),
- hale użyteczności publicznej (handlowe, wystawowe, sportowe, widowiskowe oraz
dworce kolejowe i lotnicze).
Najliczniejszą grupę stanowię hale przemysłowe. Ze względu na przeznaczenie mogą
być wyposażone w suwnice, a ich obudowa może być ocieplona lub nieocieplona. Zastosowanie
konstrukcji stalowej w halach przemysłowych umożliwia łatwe spełnienie wymagań
technologicznych w zakresie rozpiętości i obciążeń, a także umożliwia przystosowanie
konstrukcji do zmian technologii. Przebudowa lub wzmacnianie konstrukcji są
stosunkowo proste, a montaż i rozbiórka mogą być wykonane szybko i bez większych
trudności.
Hale obsługowe różnią się od hal przemysłowych większą na ogół rozpiętością i odmiennymi
w związku z tym rozwiązaniami konstrukcji przekryć.
Hale użyteczności publicznej mają najbardziej zróżnicowane rozwiązania konstrukcyjne
ze względu na dużą różnorodność funkcji i wymagań architektonicznych.
W budownictwie stalowym w Polsce nastąpił w ostatnich latach znaczny postęp. Przyczyniło
się do tego rozszerzenie asortymentu materiałów i wyrobów hutniczych, komputeryzacja
projektowania oraz unowocześnienie rozwiązań projektowych. Charakterystyczną
cechą współczesnych konstrukcji stalowych jest szerokie wykorzystanie gotowych wyrobów
hutniczych i przetwórstwa hutniczego oraz proste rozwiązania połączeń. Konstrukcja
hali oprócz spełnienia wymagań nośności i użytkowałności powinna odznaczać się niskim
zużyciem stali, małą pracochłonnością wytwarzania oraz łatwym montażem.
Mała pracochłonność wytwarzania wpływa znacząco na koszt konstrukcji, a łatwy i szybki
montaż umożliwią zmniejszenie kosztów inwestycji wskutek szybszego tempa budowy
[0.1], [0.2].
Niniejszy poradnik jest poświęcony zagadnieniom kształtowania i obliczania konstrukcji
hal. Przedstawiono w nim przegląd rozwiązań konstrukcyjnych oraz przykłady obliczeń
głównych ustrojów nośnych hal. Do podjęcia tematu skłoniło autorów wyczerpanie nakładu
publikacji [0.3], której pierwsza część była poświęcona halom stalowym. Niniejszy
poradnik stanowi rozszerzenie i uaktualnienie informacji podanych w tej publikacji.

źródło opisu: https://witmir.pl/ksiegarnia/hale-o-konstrukcji-st...(?)

źródło okładki: https://witmir.pl/ksiegarnia/hale-o-konstrukcji-st...»