Tekst literacki w nauczaniu języka polskiego jako obcego (z elementami pedagogiki dyskursywnej)

Cykl: Biblioteka LingVariów. Glottodydaktyka (tom 2)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Elevander

Niniejsza książka przeznaczona jest dla nauczycieli języka polskiego jako obcego oraz studentów studiów tej specjalności. Ma być pomocą przy planowaniu zajęć na różnych poziomach zaawansowania językowego w taki sposób, by dawać uczącym się możliwość kształcenia określonych kompetencji oraz budowania tożsamości przy jednoczesnym rozwijaniu świadomości kulturowej. Tekst literacki w zaprezentowanym ujęciu jest narzędziem, dzięki któremu można kształcić język oraz rozwijać kompetencję kulturową, prowokując do dialogu z poznawanym tekstem. W poniższych rozważaniach skupiam się więc na dydaktyce, nie zaś na teorii literatury. Prezentuję także tradycję wykorzystywania tekstów literackich w procesie nauczania, a szczególnie dużo miejsca poświęcam nowoczesnym strategiom nauczania – kształceniu określonych kompetencji oraz podejściu zadaniowemu – które mieszczą się w nauczaniu międzykulturowym, a szerzej w pedagogice dialogu/dyskursu.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=120711

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=120711