Jak se těží miliardy

9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu
czeski
lbadura

Kniha popisuje okolnosti, souvislosti a hlavní postavy jedné z největších kauz české polistopadové historie. Privatizace Mostecké uhelné společnosti dodnes plní stránky novin a hýbe českou i zahraniční politikou. Děj knihy nás zavede mimo jiné do divokých 90. let, kde se zrcadlí podivuhodný příběh o budování reálného kapitalismu v naší zemi. Čtenář dostává jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku rozhodovacích procesů nejen v nejvyšších patrech managementu tehdejších firem, ale také ve vládních kruzích. O tom, jak se privatizovala jedna z největších firem v naší zemi, vzpomínají všichni důležití aktéři kauzy.

źródło opisu: http://www.xaver.cz/knihy/

źródło okładki: http://www.xaver.cz/knihy/

lbadura | 2017-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Po polsku w dosłownym tłumaczeniu tytuł brzmi "jak się z ziemi wydobywa miliardy".

Ta książka to dziennikarstwo śledcze, moim zdaniem na dość dobrym poziomie. Temat trochę niszowy. Wziąłem się za książkę w prostych powodów. Lubię dziennikarstwo śledcze. Byłem w mieście Most całkiem niedawno, spodobała mi się ta okolica, chciałem przesłuchać jakiegoś audiobooka po czesku, no i trafiło na tą książkę.

Całość opisuje dzieje prywatyzacji i wypompowywania miliardów koron z firmy "Mostecka Uhelna spolocnost", co po polsku znaczy, Mostecka firma węglowa. To były kombinat zajmujący się wydobyciem węgla brunatnego w okolicach miasta Most, który został sprywatyzowany w katach 90tych. Swego czasu to była jedna z największych firm w Czeskiej Republoce. Firma działa do dziś i do dziś wydobywa węgiel brunatny. Firma stała się znana również z afery związanej z defraudacja miliardów koron przez menadżerów oraz z tego ze szwajcarskie organy ścigania zajęły się sprawą. Pobieżnej umieszczam moje...

Na półkach