Ukryte działania

Okładka książki Ukryte działania
Margot Lee Shetterly Wydawnictwo: HarperCollins Polska Ekranizacje: Ukryte działania (2016) reportaż
460 str. 7 godz. 40 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Hidden Figures: The American Dream and the Untold Story of the Black Women Mathematicians Who Helped Win the Space Race
Wydawnictwo:
HarperCollins Polska
Data wydania:
2017-02-22
Data 1. wyd. pol.:
2017-02-01
Data 1. wydania:
2016-01-01
Liczba stron:
460
Czas czytania
7 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788327621870
Tłumacz:
Andrzej Goździkowski
Ekranizacje:
Ukryte działania (2016)
Tagi:
Andrzej Goździkowski kobiety NASA kosmos matematyka obliczenia
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
102 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
328
43

Na półkach:

„Ukryte działania” to historia, opowiadająca o czasach w których segregacja rasowa dzieliła społeczeństwo i odrzucała czarnoskórych, nawet tych najbardziej uzdolnionych. Poznajemy losy kilku kobiet, niesamowitych matematyczek, które rozpoczęły swoją prace przy tworzeniu niesamowitych samolotów, a później już w NASA dołożyły dużo starań i wysiłku w lądowanie Apollo 11 na Księżycu.

Książka opowiada dokładniej o Dorothy Vaughan, Mary Jackson, Katherine Johnson i Christine Darden, ale nie tylko one pracowały jako matematyczki najpierw NACA, a później już w NASA. Oprócz nich było wiele czarnoskórych kobiet, które zajmowały się przeliczaniem i wykonywały całą prace matematyków za oczywiście o wiele mniejsze płace. Kiedy USA przystąpiło do II wojny światowej, a mężczyźni ruszyli do walki, rząd nie miał wyjścia i musiał zatrudnić czarnoskóre wykwalifikowane kobiety. Powieść poza historią NASA i rozwoju nauki, mocno pokazuje panujący wtedy rasizm i podziały z którymi musiały zmagać się nasze bohaterki. Poza samym faktem bycia czarnoskórymi, były jeszcze kobietami, więc oczywiste było, że nie potrafią liczyć tak dobrze jak mężczyźni. A to właśnie dzięki kobietom NASA mogło wysłać człowieka w kosmos, nie wiadomo czy udałoby się tego dokonać tak szybko, gdyby nie osoby opisane w książce.

Margot Lee Shetterly jest autorką, która przedstawiła losy tych wyjątkowych, silnych i inteligentnych kobiet, które wykorzystały szanse jaką podrzucił im los, chociaż musiały walczyć z uprzedzeniami, dyskryminacją i rasizmem na każdym kroku. Książka daje nam współczesnym wiele do myślenia, to wydaje się niepojęte, że żyjąc w tamtych latach mielibyśmy oddzielne toalety i nie mogli używać tego samego ekspresu do kawy. To przerażające, jak coś takiego jak kolor skóry mogło skutecznie podzielić świat i społeczeństwa. Nie sposób nie oddać autorce niesamowitego przygotowania i wiedzy, podczas czytania nie raz w mojej głowie pojawiała się myśl, że Shetterly naprawdę przyłożyła się do napisania tej książki i postarała się, żebyśmy my- czytelnicy nie otrzymali zbioru naukowych faktów, a prawdziwą opowieść o ludziach, którzy żyli naprawdę.

Sama książka nie należy do najłatwiejszych, porusza trudną tematykę, pomimo starań autorki dużo w niej faktów, które wydają się mało przystępne dla przeciętnego czytelnika. Niestety podczas lektury zdarzały się mniej interesujące fragmenty, które zwyczajnie nudziły i były zbyt naukowe, by zaciekawić. Bardziej ciekawiło mnie życie matematyczek niż tabelki i naukowe regułki.

Pomimo tych drobnych minusów, książka jest dobrze napisana i daje nam bardzo dobre spojrzenie na życie tamtych kobiet. Całość robi wrażenie, a kiedy czytelnik uzmysłowi sobie, ze te matematyczki żyły naprawdę, walczyły o własne marzenia i życie do którego miały prawo jak każdy inny człowiek, historia nabiera zupełnie innej mocy.


Polecam powieść „Ukryte działania” wszystkim zainteresowanym NASA, rozwojem nauki, ale też tym których ciekawią trudne realia tamtych czasów, kwestia rasizmu i segregacji rasowej. Po lekturze serdecznie polecam spędzenie wieczoru z ekranizacją, ponieważ film robi niesamowite wrażenie i jest świetnym dopełnieniem książki.

„Ukryte działania” to historia, opowiadająca o czasach w których segregacja rasowa dzieliła społeczeństwo i odrzucała czarnoskórych, nawet tych najbardziej uzdolnionych. Poznajemy losy kilku kobiet, niesamowitych matematyczek, które rozpoczęły swoją prace przy tworzeniu niesamowitych samolotów, a później już w NASA dołożyły dużo starań i wysiłku w lądowanie Apollo 11 na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    238
  • Przeczytane
    131
  • Posiadam
    42
  • Teraz czytam
    8
  • Ulubione
    7
  • E-book
    4
  • Legimi
    4
  • 2019
    4
  • Literatura faktu
    3
  • 2020
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ukryte działania


Podobne książki

Przeczytaj także