Samba z bogami. Opowieść antropologiczna

Wydawnictwo: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
teatr, Grotowski, candomble, vodou
teatr
ursa_maior

Tak jak synkretyczna jest kultura Brazylii, a w niej kulty afrobrazylijskie, będące właściwym tematem tej książki, tak też synkretyczna okazała się w końcu jej forma. Reportaż podróżniczy staje się tu integralną częścią studium etnograficznego, które ostatecznie nie przybiera jednak kształtu monografii – jest raczej esejem naukowym, rozluźnionym, gdzie tylko się dało, w pewnych partiach przechodzącym w ton traktatu antropologicznego.

Trochę chciałem, żeby moja relacja z Bahii była czymś nowym, jak dla mnie czymś nowym było samo doświadczenie Bahii. Nie mogłem i nie umiałem ukryć tego, który doświadcza. Kimkolwiek on był, był – tańczącym ze znaczeniami. Zatańczyłem sambę z bogami. O tym tu opowiem. Ale przede wszystkim –
o gusłach tropików.
Leszek Kolankiewicz, fragment przedmowy

Samba z bogami znalazła się na liście „Gazety Stołecznej” jako bestseller 1996 roku, książkę wskazywano wielokrotnie w ankiecie Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 1995/96 miesięcznika „Teatr”, nominowana była też do Paszportu „Polityki”.

Publikacja ukazała się w ramach Festiwalu „Dziady. Recykling” realizowanego podczas Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

źródło opisu: http://ksiegarnia.grotowski-institute.art.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.grotowski-institute.art.pl/