Ekonomia . Dynamika procesów wzrostu gospodaczego i integrac

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
8322920555
biznes, finanse

W drugiej połowie naszego wieku silnie zaznaczyły się procesy prowadzące do głębokiej modyfikacji struktury gospodarek krajowych oraz gospodarki światowej. Liberalizacja stała się dominującym trendem w przeważającej części świata. Duża dynamika postępu technicznego otworzyła nowe możliwości działalności gospodarczej. Dzięki wyjątkowemu rozwojowi technologii informacyjnych nastąpiło przyspieszenie integracji świata gospodarki w skali globalnej. Globalizacja gospodarki nie osłabiła procesów integracji regionalnej. Tendencje rozwojowe w krajach triady Stanach Zjednoczonych wraz z Ameryką acińską, Japonii z satelitami krajami Azji oraz Europy nie tylko nie osłabiły, ale, stymulowane przez działanie regionalne, nabrały wyraźnego impetu. Zagadnieniom tym poświęcona jest kolejna praca zbiorowa, w której prezentowany jest aktualny dorobek badawczy pracowników Instytutu Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W pierwszej części zbioru zawarte są analizy wskazujące na konieczność nowego podejścia do badań gospodarki krajowej w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu zewnętrznym. Ich autorzy podkreślili znaczenie działań instytucjonalnych zmierzających do wykorzystania nowych czynników rozwoju gospodarczego oraz wybranych doświadczeń w prowadzeniu polityki zmian strukturalnych. Druga część tomu obejmuje analizy podstawowych problemów gospodarczych związanych z procesami integracji Polski z Unią Europejską. Autorzy starali się przedstawić konieczny zakres działań dostosowawczych w ważnych obszarach gospodarki polskiej, podkreślić istotną rolę struktur państwowych w wypracowaniu ogólnej strategii integracyjnej, a także polityki zmian strukturalnych wybranych dziedzin gospodarki polskiej. Autorzy kilku opracowań skoncentrowali się na analizie współczesnych uwarunkowań działalności gospodarczej z punktu widzenia przedsiębiorstwa. Przedstawione w niniejszym tomie różne perspektywy i efekty aktualnych przemian gospodarki światowej i gospodarek krajowych pozwalają na pełniejsze zrozumienie najważniejszych czynników określających warunki rozwoju gospodarczego przełomu XX i XXI wieku. Leon Olszewski