Półwiary. Literatura postsekularna w czasach Pynchona i Morrison

Seria: Hermeneia
Silvia125

Obecność duchowych nawróceń rysuje się wyraźnie w takich powieściach, jak Vineland Thomasa Pynchona, Raj Toni Morrison czy Leki na miłość Louise Erdrich. Tym, co łączy te tak różne książki, są postaci bohaterów – konwertytów rozczarowanych sekularyzmem, ale nieufnych wobec dogmatycznej religijności. Półwiary to pierwsze studium poświęcone całemu szeregowi dzieł współczesnej literatury, które rozpatruje się w tych kategoriach, poddając analizie ich struktury i strategie oraz oceniając wkład, jaki wnoszą w publiczną debatę nad miejscem religii w ponowoczesnym świecie.

***

Proponowana przez McClure’a kategoria „poety poszukującego” stanowi przekonującą wykładnię swego rodzaju amerykańskiej religijnej transcendencji, która stanowi dziś tak istotny wymiar naszej literatury i życia. Zaprawdę, Półwiary to praca wybitna.

Harold Bloom

Obawiasz się religijnej pychy i niepokoi cię sekularny dogmatyzm? Jeśli tak, to Półwiary są książką dla ciebie. Poprzez porywające interpretacje utworów DeLillo, Pynchona, Morrison i innych McClure kreśli przed nami obraz postsekularnych zjawisk, które przezwyciężają obie skrajności. Przyjąć jego punkt widzenia to dostrzec, iż jesteśmy częścią imponującego ruchu – większego niż nam się dotąd wydawało. Jest to książka w obecnych czasach niezbędna.
William E. Connolly

W słabości, ograniczeniach i połowiczności postsekularnej wiary John McClure ma odwagę dopatrywać się pozostałości tego, co nadprzyrodzone, i tego co stanowi o sile życia religijnego. Dzięki pogłębionemu oglądowi rzeczywistości – obecnemu także u omawianych przezeń pisarzy – świętych, aniołów i boskie nawiedzenia traktuje się bez cienia protekcjonalności czy fundamentalizmu. McClure to wytrawny czytelnik, a jego praca zmieni sposób, w jaki rozumiemy współczesną literaturę.

Amy Hungerford

John A. McClure – profesor literatury angielskiej i wicedyrektor studiów doktoranckich na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu Rutgers. Zajmuje się związkami literatury XX wieku z religią oraz problematyką dyskursu kolonialnego i postkolonialnego badanego w kontekstach geopolitycznych. Autor książek: Kipling and Conrad: The Colonial Fiction, Cambridge, Mass., London: Harvard University Press 1981, i Late Imperial Romance, New York: Verso 1994.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2016

źródło okładki: www.wuj.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!