Efeb z Eleuzyny

Grecja, opowieści, legendy
Gosia

Spis treści
Efeb z Eleuzyny
Nie jesteś Ateńczykiem, Kleobulu!
Antiieon z Ajginy

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gosia | 2015-11-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 11 listopada 2015

Starożytność to mój ulubiony okres historyczny. Szczególnie pociąga mnie Cesarstwo Rzymskie, ale starożytna Grecja też mnie interesuje.
Wanda Markowska stworzyła zbiór opowiadań chyba z myślą o dzieciach, lecz dorośli też mogą spokojnie przeczytać.
Mnóstwo objaśnień na końcu książki daje pewne podstawy wiedzy historycznej.
Opowiadania skupiają się na Atenach i Sparcie, ale to też jedne z najbardziej znanych miast-państw. W opowiadaniach przewija się wiele znanych postaci, ale pisane są z perspektywy osób postronnych - zwykłych obywateli.
Autorka zróżnicwoała też formę literacką, jest nawet opowiadanie w postaci monologu.
Opowiadania wraz z przypisami stanowią pigułkę wiedzy - dla przypomnienia w sam raz.