Kiedy wojna wybuchła ; Kiedy wojna się skończyła : dwa opowiadania

Tłumaczenie: Teresa Jętkiewicz
Seria: Biblioteka Jednorożca
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Als der krieg ausbrach Als der krieg zu ende war
Niemcy, XX wiek, II wojna światowa
Piotr Czaja

Wojna w dwóch obrazach, widziana z niemieckiej perspektywy. Akcja pierwszego opowiadanie toczy się tuż przed atakiem na Polskę w 1939 roku, akcja drugiego opowiada o niedawnym "Ubermenschu" wracającym z niewoli do zniszczonej dywanowymi nalotami Kolonii.

źródło opisu: opis autorski

Tomasz Wojewoda | 2019-01-29
Przeczytana: 28 grudnia 2018

KLAMRA ALBO PRÓBA OGNIA

Po bardzo udanym, pierwszym doświadczeniu z prozą Heinricha Bölla (1917-1985) za sprawą „Utraconej czci Katarzyny Blum”, odczułem potrzebę natychmiastowego przeczytania jeszcze jednej książki niemieckiego noblisty. Proza zamieszczona w tej króciutkiej książeczce to Böll nieco inny, bo te dwa opowiadania te powstały ponad dekadę przed uhonorowaniem pisarza literacką Nagrodą Nobla. Były one bowiem pierwotnie publikowane w „Frankfurter Allgemeine Zeitung” odpowiednio – „Kiedy wojna wybuchła” w grudniu 1961, a „Kiedy wojna się skończyła” – w czerwcu 1962 roku.

Böll, opowiadając o wojennej traumie, całkowicie odwraca perspektywę, przedstawiając ją z drugiej, mało popularnej, niemieckiej perspektywy. Te dwie prozatorskie miniatury stanowią niezwykłą klamrę, którą niemiecki pisarz spaja dwa brzegi wojennej traumy, opisanej za pomocą obrazów – samą traumę pomijając, jakże wymownym, milczeniem. Oba opowiadania spaja osoba narratora, który pomimo bliskich autorowi...