W imieniu Rzeczypospolitej...

Seria: Z Archiwum Emigracji
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historia
Krzysiek W

"W imieniu Rzeczypospolitej..." Stefana Korbońskiego, jedna z pierwszych i najważniejszych książek poświęconych Polskiemu Państwu Podziemnemu z lat 1939–1945, została opracowana na podstawie jej pierwszego wydania przez Instytut Literacki w Paryżu w 1954 roku. Wspomnienia Stefana Korbońskiego – wybitnego męża stanu, przedstawiciela Polskiego Stronnictwa Ludowego w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym, kierownika Walki Cywilnej, dyrektora Departamentu Spraw Wewnętrznych Delegatury Rządu i wreszcie p.o. Delegata Rządu na Kraj.

źródło opisu: http://ipn.gov.pl/

źródło okładki: http://ipn.gov.pl/

Wojciech Gołębiewski | 2016-03-19
Przeczytana: 19 marca 2016

UWAGA! WYBITNA POZYCJA!
Wielki działacz ruchu ludowego Stefan Korboński (1901 -1989) działał jednocześnie w ZWZ AK i podziemnym Stronnictwie Ludowym. Wraz z żoną, Zofią, kierował radiostacją, która z terenu okupowanego kraju codziennie przekazywała do Londynu bieżące informacje. Pełnił przeróżne funkcje, a praktycznie do 1947 roku był pierwszym po Mikołajczyku w PSL. Zagrożony ponownym aresztowaniem uciekł z żoną z Polski, dziesięć dni po Mikołajczyku.
W tej książce, wydanej już w 1954 roku, przedstawia dokładną relację z wydarzeń w Polsce w latach 1939 – 1947. Imponuje kompetencją, wiedzą i spokojem, czyta się świetnie, lecz , ja - stary naczytałem się tyle literatury wojennej, że Korbońskiego głęboko przeżywałem dopiero od strony 353 tj rozdziału XXI pt "Początki okupacji sowieckiej". Dlatego proponuję Państwu zacząć od tej strony, dojechać do końca, czyli ucieczki ...

widiath | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

Opis konspiracji i powstania z pierwszej ręki, z perspektywy wysoko postawionego cywila, a także wiele ciekawostek nie związanych z walką zbrojną. Pozycja niezwykle pouczająca, pozwalająca zrozumieć pewne kwestie lub dodać nieco nowych faktów do tego z jednej strony ponurego, z drugiej strony bohaterskiego okresu.

Polecam przede wszystkim NIE-miłośnikom historii :)

dżordż_r | 2014-02-23
Justyna | 2014-02-08