Stanica: Opowieści rzymskie

Mieczysław Fuksiewicz i S-ka
1947-01-01
1947-01-01
historia.

Zbiór opowiadań "Stanica. Opowieści rzymskie" Hanny Malewskiej został wydany w 1947 roku nakładem wydawnictwa "Mieczysław Fukusiewicz i S-ka w Warszawie. Księgarnia Techniczno-Naukowa. Wydział Literatury Pięknej". Na zbiór ten składają się cztery opowiadania. Pierwsze, objętościowo największe, zatytułowane "Rodzina" przenosi czytelnika do Italii, w czasy wojny Rzymu z Pyrrusem, królem Epiru (lata 280-272 przed Chr.). Wojnę tę obserwujemy z perspektywy nie tylko samego króla ale i tytułowej rzymskiej patrycjuszowskiej rodziny Juniuszów, a zwłaszcza młodego Publiusza, centuriona. Juniusze wiodą spór graniczny z sąsiednimi Fabrycjuszami, a rodowa zawiść jest dla nich równie ważna, co tocząca się wojna. Tak ważna, że wreszcie doprowadza do katastrofy. Urażony Publiusz policzkuje Lucjusza Fabrycjusza, będącego trybunem ludu, a więc osobą nietykalną. Unikając procesu i kary, młody centurion rusza na wojnę szukając śmierci w polu. Zamiast tego ranny trafia do Tarentu, na dwór Pyrrusa, tam zaprzyjaźnia się z jego synem i przez długi czas kuruje (z chronologii wynika, że kurowanie to trwa 7 lat, co jest mało wiarygodne i pozostaje najsłabszą częścią tej opowieści). Kiedy pokonany Pyrrus odjeżdża do Epiru Publisz zostaje w Tarencie nie chcąc opuszczać ojczyzny. Gdy do pod miasto podchodzą Rzymianie, dochodzi do tragedii.
Drugie opowiadanie pt. "Oblężenie Syrakuz" (214-212, 208 r. przed Chr.) jest już wyjątkowo krótkie. To właściwie scenka ukazująca zdobycie tego miasta przez Rzymian (co było elementem Drugiej Wojny Punickiej) i związanej z tym śmierci słynnego Archimedesa. Ostatni fragment tej historii opisuje klęskę i zgon konsula Marcellusa, zdobywcy Syrakuz.
Akcja trzeciego (równie krótkiego) opowiadania pt. "Kwestor Sulla" toczy się w Afryce w 106 r. przed Chr. (w książce występuje data 107 r.) i traktuje o wyprawie Sulli i jego towarzysza, trybuna Aulusa Caepiona, na dwór mauretańskiego króla Bocchusa. Celem ich podróży jest nakłonienie Bocchusa do wydania Jugurthy, króla Numidyjczyków, z którym Rzymianie od lat toczą wojnę.
Akcja opowiadania czwartego pt. "Stanica" (ok. 70 roku po Chr.) przenosi nas w germańskie puszcze, do rzymskiego granicznego fortu Ultima Augusta, owej tytułowej stanicy, której strzeże niewielki rzymski oddział pod wodzą dwóch oficerów: Sekstusa Hateriusza i Marka Arruncjusza. Gdy wybucha powstanie barbarzyńskich Cherusków, obaj muszą stawić czoła nadciągającemu niebezpieczeństwu.
Zbiór "Opowieści rzymskich" to niewątpliwie wczesny okres twórczości Malewskiej (pierwsze opowiadanie nosi datę 1944, ostatnie 1932). Autorka w doskonały sposób czuje klimat epoki. Świat rzymski Malewskiej jest głęboko plastyczny, niewątpliwie dzięki ogromnej wiedzy autorki. Pomimo niewielkich rozmiarów treść jest nasycona faktami i ciekawymi detalami, z których czytelnik może się wiele dowiedzieć. Ot, choćby tego, dlaczego Rzymianie nazywali słonie "krowami lukańskimi". Ten niewątpliwy walor edukacyjny jest ważną cechą niniejszego zbioru.

• Klasyka polska
  • Historyczne/wojenne/westerny/historia alternatywna/sagi rodzinne👑