rozwińzwiń

Tablica albo Konterfet Cebesa

Okładka książki Tablica albo Konterfet Cebesa Kebes
Okładka książki Tablica albo Konterfet Cebesa
Kebes Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2012-10-08
Data 1. wyd. pol.:
2012-10-08
Język:
polski
ISBN:
9788323332619
Tłumacz:
Maciej Wirzbięta
Tagi:
dialog filozoficzny
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
128
128

Na półkach: ,

„Tablica” (łac. Pinax lub Tabula) to krótki dialog filozoficzny poruszający kwestie etyczne. Jego autorstwo zostało przez tradycję przypisane Kebesowi z Teb (ok. 430 – 350 p.n.e.),filozofowi współczesnemu Sokratesowi i Platonowi. Dziś jednak większość badaczy filozofii i kultury starogreckiej uważa, że autorstwo przypisane Kebesowi jest wątpliwe i przypuszcza się, że utwór powstał później, w czasach rzymskich, i nie wiadomo kto jest jego autorem.

Zawiązanie akcji utworu jest następujące: Bliżej nieokreśleni przybysze (nietutejsi) wchodzą (nie wiadomo ilu ich jest ani jak się nazywają) do świątyni Kronosa (w Atenach lub Tebach, bo miejsce akcji też jest niejasne) i rozglądają się, podziwiając jej zawartość. Dłuższą chwilę poświęcają na przypatrywanie się tablicy, na której znajduje się tajemniczy obraz. Nie potrafią zrozumieć znaczenia tego, co jest przedstawione na obrazie, który wzbudził ich ciekawość. Widząc ich zadumę, podchodzi do nich starzec (tubylec),który zna historię oraz znaczenie obrazu i mówi, że może je im wyjawić. Ostrzega jednak najpierw, że jeśli nie zrozumieją jego wyjaśnień tak, jak należy je rozumieć, może ich spotkać w życiu nieszczęście.

Czytelnik wraz ze zwiedzającymi poznaje znaczenie obrazu, które okazuje się zawierać Całą-Prawdę-O-Życiu. Historyjka jest dość prosta i przypomina przypowieść – jej celem jest ukazanie uniwersalnych prawd (pochodzących wręcz od mędrców, a przynajmniej mędrca, który rzekomo podarował świątyni ten obraz). Można postawić ją na jednej półce z bajkami Ezopa, z tą różnicą, że „Tablica” jest jednak filozoficzna. Jak na dłoni widać tutaj wpływy sokratejsko-platońskie (platońskie nawet bardziej),wręcz w takim duchu pisany jest ten dialog i bardzo zbliżona jest jego wymowa. Dlatego rzeczywiście wątpliwe jest, aby powstał przed śmiercią Platona; być może powstał niedługo później inwencją któregoś platończyka?

„Tablica” (łac. Pinax lub Tabula) to krótki dialog filozoficzny poruszający kwestie etyczne. Jego autorstwo zostało przez tradycję przypisane Kebesowi z Teb (ok. 430 – 350 p.n.e.),filozofowi współczesnemu Sokratesowi i Platonowi. Dziś jednak większość badaczy filozofii i kultury starogreckiej uważa, że autorstwo przypisane Kebesowi jest wątpliwe i przypuszcza się, że utwór...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Filozofia starożytna
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tablica albo Konterfet Cebesa


Podobne książki

Przeczytaj także