7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Le capitalisme sans anesthesie. Etudes sur le capitalisme contemporain, la crise mondiale et la strategie anticapitaliste

Od połowy lat 70. światowy kapitalizm płynie na fali recesyjnej. Trwa ona do dziś. Bardzo długo, a końca nie widać. Koniunkturalne ożywienia gospodarcze są coraz słabsze, kryzysy coraz ostrzejsze. Nie można zaspokoić palących potrzeb społecznych, bo stopa wyzysku jest wysoka. Stopa zysku też, więc powinna zachęcać do produkcji, ale kto kupi wytwarzane towary, skoro konsumpcja pracownicza jest tak niska? Dlatego okazji do rentownych inwestycji jest coraz mniej, a okazji do ogromnych spekulacji finansowych – coraz więcej. Rośnie konsumpcja rentierów i zadłużenie gospodarstw domowych. Teraz kapitalizm reprodukuje się tylko kosztem regresji społecznej całej ludzkości. Kryzys, w którym się pogrąża, to już kryzys systemowy. Z tego kryzysu nie wyprowadzą nas rządy kapitalistyczne. Można z niego wyjść tylko w jeden sposób: wychodząc siłami społecznymi z kapitalizmu.

O tym wszystkim jest książka Hussona. Aby ją zrozumieć, nie potrzeba znać się na ekonomii. Ta książka uczy prawdziwej ekonomii politycznej.

źródło opisu: http://www.monde-diplomatique.pl/

źródło okładki: http://www.monde-diplomatique.pl/

opersefona | 2019-03-05
Przeczytana: 05 marca 2019

Przeczytałam połowę i nie jestem w stanie więcej. Wszystko dlatego, że wbrew temu co na okładce napisał wydawca, aby zrozumieć tę książkę TRZEBA choć trochę znać się na ekonomii. Śmiem przypuszczać, że nawet podstawy mogą okazać się niewystarczające. Być może dla osób niebędących laikami w tej dziedzinie, książka będzie wartościowa. Niestety, ponieważ większości tego, co przeczytałam nie zrozumiałam, wstrzymuję się z oceną.