Navigare... Przewodnik dla poszukujących

Jedność
2014-01-01
2014-01-01
Krzysztof Stopa

Ponoć wiara u większości katolików zatrzymuje się na wiedzy z czasów szkoły podstawowej czy gimnazjalnej. Kiedy mija czas przygotowań do pierwszej komunii bądź bierzmowania, przemijają chęci brnięcia dalej, bo zapatrzeni w rozwój osobisty i zdobywanie wykształcenia zapominamy o udoskonalaniu ducha. Więc właśnie teraz, w okresie Wielkiego Postu, postanowiłam zrobić coś więcej i sięgnąć po książkę, która na mojej półce leżała już od dawna wyczekując odpowiedniego momentu. „Navigare… Przewodnik dla poszukujących” okazała się być wymagającą lekturą. Czy odnalazłam na jej stronach coś wartego uwagi? Zapraszam na recenzję.

Funkcjonujemy zarzucani przez media informacjami z najróżniejszych zakątków świata. Spieszymy się, a w tym całym pędzie i zamieszaniu nie potrafimy znaleźć sobie miejsca. Gubimy się szukając odpowiedzi na najprostsze pytania. Do czego zmierzamy? Po co tu jesteśmy? Czy jest dla nas jakaś nadzieja? Właśnie dla takich ludzi, którzy nie tylko szukają, ale przede wszystkim chcą znaleźć, powstała książka „Navigare… Przewodnik dla poszukujących”. To zderzenie religii i filozofii pozwala spojrzeć na wiele kwestii z konkretnej perspektywy wyznaczając kierunek, którym warto się sugerować.

Autor książki, Gianfranco Ravasi to kardynał, członek Papieskiej Komisji Biblijnej jednak przede wszystkim oczytany i wykształcony człowiek, który chętnie dzieli się zdobywaną przez lata wiedzą. Zajmowane przez niego stanowisko czyni więc z niniejszej publikacji lekturę o solidnym podłożu religijnym, konkretną, wiarygodną, chociaż wcale nie tak łatwą w odbiorze.

„Navigare… Przewodnik dla poszukujących” to nie jest przepis na udane życie, tekst, w którym jednobrzmiące i pełnowartościowe wytyczne zaspokajają głód wiedzy człowieka wierzącego. Jak sam tytuł sugeruje, książka nawiguje, pokazuje kierunek, odpowiada na pytania, ale zachęca do samodzielnych poszukiwań. Szerokiego przekroju zagadnienia poruszają tematykę duszy i ciała czy też przykazań miłości względem bliźniego oraz Boga, a porównywany Stary i Nowy Testament zostają zestawione z naszą codziennością.

Autor książki wykorzystuje solidne źródła informacji korzystając z nauk filozofii, z Biblii oraz innych, wartościowych publikacji. Skłania do refleksji, duchowej podróży, angażując ludzi mocno wierzących, ale i tych słabej wiary. Kardynał kieruje swój przewodnik do wszystkich nie przymuszając, a sugerując. Trudno jednak zgodzić mi się z tym, że treść tutaj zawarta staje się przyjemną i lekką wędrówką pośród słów. To mądra, ale momentami trudna w odbiorze lektura wymagająca czasu i spokoju, by mogła przynieść należyty efekt.

„Navigare… Przewodnik dla poszukujących” to książka dla tych, którzy zagubieni we współczesnym świecie chcieliby ze swoją wiarą zrobić coś więcej, nadać jej odpowiedni tor, ukształtować. To także zaproszenie do wiary przynoszące odpowiedzi na wiele pytań, ale i dające życie nowym. Niełatwa odbiorze, choć pisana zrozumiałym językiem, książka okazuje się nietypowym, ale ambitnym przewodnikiem. Czy wzbogaciłam się w wartościowe informacje? Z pewnością tak. Czy zyskałam łatwy przepis na udane życie u boku wiary? Nie. Bo dostając odpowiedni kierunek resztę pracy muszę wykonać już sama.

||www.im-bookworm.blogspot.com||

"Jak ktoś, kto wypłynąwszy łódką w morze,
zostaje zdjęty wielkim niepokojem,
że mały kawałek drewna oddał na łaskę
i niełaskę potężnych fal, tak i my cierpimy,
kiedy ośmielamy się zanurzyć
w rozległym oceanie tajemnic."

W czasach coraz bardziej postępującego laicyzmu wiele jest osób, które szukają. Szukają w sobie, w Bogu, sensu wiary. Szukają również sensu życia i jego celu.

Kardynał Gianfranco Ravasi, autor kilkudziesięciu pozycji, w swojej najnowszej książce "Navigare... Przewodnik dla poszukujących" podejmuje problem kondycji współczesnego człowieka. Człowieka zagubionego i szarganego ze wszystkich stron, poddawanego ideologicznym eksperymentom, wpływom mass mediów, doświadczającego pustki i kryzysu tożsamości, a jednocześnie spragnionego sensu i celu życia.
Gianfranco Ravasi nie proponuje jednak szokujących czy kontrowersyjnych sposobów na odnalezienie siebie, ale zachęca raczej do podjęcia trudu poszukiwania odpowiedzi na pytania, które kłębią się w głowie człowieka.

"Navigare" (z języka włoskiego - nawigować) nazwałabym przewodnikiem niezwykłym. Jest to książka bardzo filozoficzna, kardynał Ravasi, jako osoba uczona, a także wykładowca, posiada niezwykłą wiedzę, którą, na kartach "Przewodnika dla poszukujących" przekazuje swoim czytelnikom. Powołuje się na naprawdę wielu filozofów oraz myślicieli, przywołuje fragmenty ich esejów, elaboratów, mówi wiele o Biblii i o samym Bogu.
"Navigare" to podróż. To podróż do Boga. To także rejs do źródeł wiary i rejs, który tej wiary poszukuje.

Po książkę kardynała Gianfranco Ravasi sięgałam z wielką ciekawością. Jako osoba wierząca i jednocześnie taka, która wielokrotnie czuje się zagubiona, jakby ktoś postawił ją na sterach okrętu, którym odbywa się rejs, miałam wielką nadzieję przekonać się, co też takiego niezwykłego jest w "Navigare", że poradnik ten zmienił życie tak wielu osób. Cóż, ze szczerym sumieniem muszę przyznać, że nie zawiodłam się. Książka okazała się być dokładnie taka, jakiej oczekiwałam, a nawet zdecydowanie lepsza. "Navigare" warto przeczytać z kilku powodów. Przede wszystkim, dzięki kardynałowi Ravasi, możemy znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań, nie tylko natury religijnej. Kardynał przewodnik ten kieruje do wielkiej grupy osób, bo zarówno tych wierzących, poszukujących, jak i ateistów. Nie namawia, nie przekonuje. Prowadzi jedynie przez rejs do źródeł wiary, przejmuje ster, aby każdy, posiadając wolną wolę, mógł zdecydować.

||www.im-bookworm.blogspot.com||

"Jak ktoś, kto wypłynąwszy łódką w morze,
zostaje zdjęty wielkim niepokojem,
że mały kawałek drewna oddał na łaskę
i niełaskę potężnych fal, tak i my cierpimy,
kiedy ośmielamy się zanurzyć
w rozległym oceanie tajemnic."

• Filozofia/Etyka
  • 52 książki 2014