Świnia na sośnie. Felietony, wiersze, bajki

Wydawnictwo: Agencja Scholar
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poezja
desaparecido

Wacław Mejbaum jest profesorem filozofii. Kiedyś był też fizykiem. Zajmuje się głównie teorią poznania i metodologią. "Świnia na sośnie" nie jest jednak rozprawą filozoficzną. Nie daje się w ogóle zaklasyfikować do jakiegoś gatunku literatury. W treści jest kpiną, wielkim żartem z potocznych mniemań i ich naukowych form, kpiną z całego środowiska filozoficznego i siebie samego, kpiną z wartości ważnych dla ludzi i kpiną z poezji. Niektóre wierszyki, przewrotnie nazwane przez autora erotykami, ocierają się o granice wulgarności, podobnie wyeksponowane sentencje. Usprawiedliwia je kontekst.

źródło opisu: Agencja Scholar, 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

desaparecido | 2013-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Jestem pewny, że znajdą się też i tacy, którzy po lekturze książki Mejbauma będą skłonni, wręcz (w swej rozpaczy) przymuszeni będą zastosować się do instrukcji autora: „Mocny sznurek namydlić/ Węzeł zgrabny uładzić/ Hak stalowy umocnić/ Sznur zawiesić/ Łeb wsadzić.” Ja natomiast przeciwnie – jestem zachwycony.