Zgłosuj na książki roku 2017

Kino, wehikuł magiczny. Przewodnik osiągnięć filmu fabularnego. Podróż czwarta 1967-1973

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
filmoznawstwo, historia kina
Mariusz

Czwarty tom przewodnika osiągnięć filmu fabularnego w XX wieku obejmuje lata 1967-1973, okres kontrkulturowej rewolucji, kontestacji społecznej i przemian obyczajowych. Przełom ten znajduje odbicie również w kinematografii - rośnie znaczenie producentów niezależnych, zmienia się widownia kinowa, do głosu dochodzi nowe pokolenie reżyserów. Zaangażowanie twórców, zróżnicowanie stylistyczne filmów i swoboda artystycznego wyrazu otwierają przed kinem fabularnym nowe, nie znane wcześniej perspektywy.

Każdy z filmów tworzących kanon filmowy tego okresu omówiony został oddzielnie, a tytuły zgrupowano według roku ich ukończenia, począwszy od dzieła zdaniem Autora przewodnika najwybitniejszego w danym roku.
Omówienia filmów zawierają dokładne czołówki, zarysy fabuł, interpretacje, sytuują dzieła filmowe w dorobku ich twórców i na tle całej kinematografii.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2000

źródło okładki: Zdjęcie autorskie