Blisko wiersza. 30 interpretacji

Wydawnictwo: Znak
9788324020690
poezja, wiersz, analiza
Ag2S

Prawdziwa przygoda dla miłośników poezji Marian Stala jest nie tylko uczonym, profesorem UJ, badaczem młodopolskich metafor, znawcą poezji Mickiewicza, Leśmiana i Miłosza, lecz także eseistą i krytykiem, uważnie obserwującym przemiany współczesnej polskiej poezji. Ważne miejsce w jego pisarstwie zajmują interpretacje pojedynczych – nieprzypadkowo przezeń wybieranych – wierszy. Mało kto...

Prawdziwa przygoda dla miłośników poezji

Mało kto czyta dziś poezję równie uważnie i subtelnie. Dysponując świetnym warsztatem, ale przede wszystkim niezwykłą wrażliwością i intuicją, krytyk wnika w najskrytsze metafizyczno-egzystencjalne sensy analizowanych utworów, ujawnia stojące za nimi „światoodczucie”, daje prawdziwą lekcję, jak można znaleźć się nie tylko „blisko wiersza”, ale dotrzeć do jego serca, wydobyć całą jego mądrość i piękno. Lektura tego „prywatnego zbioru olśnień i zaciekawień” – m.in. wierszami Mickiewicza, Szymborskiej, Miłosza, Białoszewskiego, Wata, Barańczaka, Świetlickiego – stanie się dla czytelników poezji prawdziwą przygodą.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3716,Blis...»

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3429

Niektórzy lubią poezję*

Jeśli kto z czytających te słowa jest z tych, o który Wisława Szymborska mówi: będzie tych osób chyba dwie na tysiąc, niech koniecznie sięgnie po zbiór szkiców interpretacyjnych profesora UJ Mariana Stali pt. „Blisko wiersza” wydanych przez krakowski Znak. Gromadzi on, co prawda, teksty już wcześniej drukowane, znane z większych opracowań, wydawanych od lat 90. po XXI wiek, jednak wciąż ciekawe i inspirujące. Podane w jednym tomie zdradzają – jak we wstępie autor zaznacza – prywatne olśnienia i zaciekawienia.

Mickiewicz, Miłosz, Różewicz, Szymborska, Herbert… Białoszewski, Krynicki, Barańczak, Świetlicki i kilku innych poetów… 30 wierszy i 30 epifanii.

Myślę, że dla tych, którzy lubią, niektóre poddane analizie wiersze nie stanowić będą żadnego novum. Któż nie zna „Kota w pustym mieszkaniu” noblistki? Kto mógłby zapomnieć „Polały się łzy…” Mickiewicza? A przecież nawet, gdy czytane już i przeżyte, mogą ujawnić nowe sensy, nieodczute dotąd emocje. Ich interpretacje mogą stanowić podnietę intelektualną, bo Marian Stala, proponując osobiste odczytanie wierszy, odwołuje się także do refleksji innych badaczy, zgadzając się z nimi lub polemizując. Kieruje nas ku różnym tropom poetyckim, dopowiada słowami kolejnych wierszy sugestie do przemyślenia. Zawsze jednak - „blisko wiersza”. I mam wrażenie, że rzeczywiście ma ten intuicyjny dar wczytywania się w głąb danego tekstu, nie obok. Niezaprzeczalną zaletą tomu jest również lekkie pióro samego autora.

Nie ma sensu przywoływanie...

Nie ma sensu przywoływanie tez interpretacyjnych stawianych przy kolejnych lirykach ni zastanawianie się, dlaczego wybrał akurat te i czy wybory słuszne. Może zaufać krytykowi i posłuchać tekstów, które wskazuje? Nawet gdy jak on, nie jada się hamburgerów, poświęcić chwilę wierszowi Marcina Świetlickiego „Mc Donald’s”?

Może Marian Stala podprowadzi nas ku poetyckiej drodze, dotąd nieznanej, a może tylko zaniedbanej? A może sprawi przyjemność wierszem przypomnianym?

Polecam.

Justyna Radomińska

Niektórzy -
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość. Nie licząc szkół, gdzie sie musi,
i samych poetów.

Aleksandra | 2015-01-31
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Mądra, ubogacająca lektura. Dla miłośników poezji – obowiązkowa.

Warto przeczytać chociaż część poświęconą lirykom lozańskim.

Patryk | 2016-01-30
książek: 1915