Dekalog

religia
2011-01-01
2011-01-01
1 min.

O. Salij ciekawie i przeważnie zrozumiale wyjaśnia treść Dziesięciorga Przykazań. Przytacza przykłady bardzo aktualne (np. łapówkarstwo, aborcja). Nie zawsze były dla mnie jasne odniesienia filozoficzne. Maciej Rayzacher jako lektor nie do przecenienia.

Słuchałem audiobooka w doskonałym, oczywiście, wykonaniu Radosława Pazury. Do samej książki podchodziłem trochę z rezerwą, bo cóż nowego można o przykazaniach powiedzieć. A jednak bardzo mi się spodobała. Osadzenie w Piśmie Świętym, teologii i ta - mocno przez JPII podkreślana - idea miłości i wolności jako zaprzeczenie heteronomiczności. Oto fragment z "Veritatis splendor":
"I dlatego posłuszeństwo Bogu nie ma — jak sądzą niektórzy — charakteru heteronomicznego, tak jakby życie moralne było podporządkowane woli absolutnej wszechmocy, zewnętrznej wobec człowieka i przeciwnej jego wolności."
Dla mnie książka o. Salija jest solidnym - i dojrzałym, nie pierwszy raz przemyślanym, co podkreślił we wstępie - opracowaniem fundamentalnego zestawu chrześcijańskich norm moralnych. Odniesienia do współczesnego życia uważam za ciekawe i wyważone. Oraz inspirujące. Dla mnie to nie moralizatorstwo, ale zachęta do osobistego rozwoju i budowania lepszego świata.
I oczywiście z miłosierdziem w tle, bo nikt nie jest doskonały - ale to nie znaczy, że z tego powodu mamy zamykać uszy na nauczanie o doskonałości, bo zbliżać się do niej zawsze możemy.

Takie właśnie mówienie o katolicyzmie sprawia, że nie ma się ochoty w ogóle wchodzić z nim w dialog. Ex-catedralny wywód kogoś, kto (myśli, że) wie lepiej i z góry potępia wszystkich maluczkich, nie postępujących kryształową drogą ku zbawieniu. Pouczanie, potępianie i wytykanie placami - to ulubione chwyty retoryczne autora. Jeśli więc chcesz zetknąć się z "duchem" katolicyzmu omijaj tę pozycję, w niej znajdziesz tylko litery...

• CHRZEŚCIJAŃSTWO
  • W kolejce