Dekalog

religia
livrer

Ta płyta to pięknie przeczytana przez Radosława Pazure historia miłości Boga do każdego z nas, napisana piórem i sercem dominikanina o. Jacka Salija. Każdy rozdział jest odkrywaniem czegoś bardzo bliskiego, a ciągle tajemniczego. Wyśmienita lektura dla tych, którzy "nie mają się z czego spowiadać" jak i dla tych, którzy nie dowierzają Bożemu Miłosierdziu i gorszą się swoimi grzechami. Choć...

Choć od wydania książkowego, tego dzieła minęło 21 lat, a po narodzinach Tego, który owo Prawo wypełnił rozpoczęło się już 21 stulecie, to słowa zawarte w tej książce są aktualne od początku do ostatniej kropki. Napewno mogą stać się ratunkiem dla każdego i każdej z nas. Mało jest lektur aż tak obowiązkowych jak Dekalog ojca Salija.

źródło okładki: www.chrzescijanskiegranie.pl

at47 | 2019-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2019

Słuchałem audiobooka w doskonałym, oczywiście, wykonaniu Radosława Pazury. Do samej książki podchodziłem trochę z rezerwą, bo cóż nowego można o przykazaniach powiedzieć. A jednak bardzo mi się spodobała. Osadzenie w Piśmie Świętym, teologii i ta - mocno przez JPII podkreślana - idea miłości i wolności jako zaprzeczenie heteronomiczności. Oto fragment z "Veritatis splendor":
"I dlatego posłuszeństwo Bogu nie ma — jak sądzą niektórzy — charakteru heteronomicznego, tak jakby życie moralne było podporządkowane woli absolutnej wszechmocy, zewnętrznej wobec człowieka i przeciwnej jego wolności."
Dla mnie książka o. Salija jest solidnym - i dojrzałym, nie pierwszy raz przemyślanym, co podkreślił we wstępie - opracowaniem fundamentalnego zestawu chrześcijańskich norm moralnych. Odniesienia do współczesnego życia uważam za ciekawe i wyważone. Oraz inspirujące. Dla mnie to nie moralizatorstwo, ale zachęta do osobistego rozwoju i budowania lepszego świata.
I oczywiście z miłosierdziem w...

livrer | 2013-03-22
Na półkach: Przeczytane, Duchow-ość
Przeczytana: 18 marca 2013

Takie właśnie mówienie o katolicyzmie sprawia, że nie ma się ochoty w ogóle wchodzić z nim w dialog. Ex-catedralny wywód kogoś, kto (myśli, że) wie lepiej i z góry potępia wszystkich maluczkich, nie postępujących kryształową drogą ku zbawieniu. Pouczanie, potępianie i wytykanie placami - to ulubione chwyty retoryczne autora. Jeśli więc chcesz zetknąć się z "duchem" katolicyzmu omijaj tę pozycję, w niej znajdziesz tylko litery...