Mysterium mortis. Człowiek w obliczu ostatecznej decyzji

Tłumaczenie: Bernard Białecki
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Mysterium mortis. Der Mensch in der leizten Entscheidung
filozofia i etyka
poznanianka

„Znasz to zdanie: »Trzeba dziewięciu miesięcy, żeby stworzyć człowieka, wystarczy jeden dzień, żeby go uśmiercić«. Wiemy o tym oboje, jak tylko każde z nas może wiedzieć... Posłuchaj, May: nie dość jest dziewięciu miesięcy, trzeba sześćdziesięciu lat, żeby stworzyć człowieka, sześćdziesięciu lat poświęcenia, woli i tylu... tylu innych rzeczy! A kiedy ten człowiek dojrzeje, kiedy już nie będzie w nim śladu dziecka ani młodzieńca, kiedy naprawdę będzie człowiekiem, nadaje się tylko do śmierci.”

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Pax 1974

źródło okładki: zdjęcie autorskie

poznanianka | 2013-03-24
Przeczytana: 15 lutego 2013

Książka o śmierci. Po prostu. Nie o umieraniu, nie o życiu wiecznym. Ale o tym jednym momencie, który jednocześnie pojawia się w czasie i poza ten czas wykracza.
Podstawowym jej założeniem jest stwierdzenie, że w śmierci człowiek staje się tak naprawdę człowiekiem, otrzymuje pełnię wolności i świadomości. Śmierć jest miejscem uprzywilejowanym, gdzie człowiek podejmuje decyzję o swoim wiecznym losie.
Jest to tzw. hipoteza końcowej decyzji.
Pozycja ta podzielona została na dwie części: rozważania filozoficzne oraz teologiczne.
Po przeczytaniu patrzy się na śmieć inaczej. Z innej perspektywy. Pomimo czasem trudnego języka i pojęć specjalistycznych wypływa w tej pozycji przesłanie nadziei. Takiej realnej nadziei.

Krzysztof Szary | 2013-03-16
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam
Klaudia | 2017-01-20
Andrzej | 2016-10-05
lidzianek | 2016-08-14
Na półkach: Chcę przeczytać, Przed C.
Alicja | 2015-10-16
Na półkach: Chcę przeczytać, Ulubione