historia
takisobiejac

Publikacja Stanisława Czerpaka i Zdzisława Hardta na temat dwóch podobozów KL Auschwitz założonych w małej miejscowości Brzeszcze, niedaleko Oświęcimia.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

| 2015-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2015

Najmocniejszą i najlepszą częścią tego Tygryska są historie z życia wzięte. Historie ludzi a raczej o ludziach, którzy pomagali więźniom obozu koncentracyjnego gdy ci między innymi pracowali poza jego murami. Ta historia często nieznana, która posiada wielu anonimowych bohaterów jest niezwykle ciekawa. Bo to nie tylko daty i umieszczone przy nich wydarzenia tworzą tę ciekawą stronę naszej przeszłości lecz ludzkie losy wplecione często w tragiczne wydarzenia. W tym krótkim tomiku mamy przedstawionych kilka sylwetek ludzi, którzy taką pomoc właśnie nieśli. Szkoda że jest ich opisanych tak mało bo tego rodzaju opowieści chce się zwyczajnie czytać dużo więcej dla lepszego poznania przeszłości.
Autorzy umieszczają jeszcze w swojej publikacji genezę powstania obozy koncentracyjnego w Oświęcimiu i jego rys historyczny oraz obowiązkowo wychwalają działania podziemia PPS i organizacji lewicowych zapominając o zasługach AK i choćby rotmistrzu Pileckim (jak wiemy AK i ludzie walczący o wolną...

Natalia Dziuba | 2017-05-22

Wyjątkowo ponura książka. Może jest mała, lecz bardzo mocno szarpie treścią po żyłach. Niektórych scen nie jestem w stanie wymazać z pamięci.

maxell | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016