Architektura sakralna Sahary

4 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-213-4099-7
sztuka
Matacz

Architektura sakralna Sahary to książka o kulturze islamu i niezwykłej architekturze, która na terenie Sahary Centralnej przybiera rozmaite, nieraz wyjątkowo oryginalne formy. Przedstawione są tu małe meczety w oazach i ksarach (miastach pustynnych), meczety centralne, mauzolea, grobowce, miejsca modlitw (musalla), a także grobowce preislamskie (tumulusy) i misje chrześcijańskie, mające cechy...

Przedstawione są tu małe meczety w oazach i ksarach (miastach pustynnych), meczety centralne, mauzolea, grobowce, miejsca modlitw (musalla), a także grobowce preislamskie (tumulusy) i misje chrześcijańskie, mające cechy miejscowej architektury tradycyjnej.
Analiza zjawisk dotyczących odmiennej cywilizacji pozwala spojrzeć z innego punktu widzenia na osiągnięcia kultury współczesnej, może też stać się źródłem inspiracji dla osób poszukujących ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań architektonicznych.

źródło opisu: Arkady, 2000

źródło okładki: www.arkady.com.pl

Matacz | 2012-11-18

Jestem rozczarowany tą książką... Spodziewałem się więcej informacji na temat konstrukcji i ciekawszych przykładów, a dostałem miejsca kultu z ułożonych w okrąg kamieni... Całkowicie pominięto temat piramid, który moim zdaniem też wlicza się do architektury sakralnej. Plusem jest natomiast ładne wydanie i fotografie, jednak jest to za mały powód, aby z czystym sumieniem książkę komuś polecić.

Anmorada | 2017-06-15
Sylwia | 2017-01-27