Wygrać

7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Ganger
biznes, finanse
Epifania

To nieprawda, że są ludzie dominujący i zdominowani. Nie wolno mylić pojęć. Nie chodzi o to, by rządzić innymi, lecz sobą, we własnych sprawach. Nierówności istnieją, gdy bierze się pod uwagę ilość posiadanych pieniędzy, zakres władzy, inteligencję, smak, ale wszyscy są równi wobec miłości i szczęścia; do żadnego zwycięstwa nie dochodzi się kosztem innych; jeśli do celu idziesz po trupach, to owszem, dojdziesz tam, ale w jakim stanie! Dookoła ciebie będą tylko trupy, a nikt nie jest szczęśliwy w świecie grobowców.(...) Moim pragnieniem jest obudzić wśród tysięcy młodych ludzi zmysł przedsiębiorczości, za wszelką cenę muszę jednak zaprzeczyć frazesowi o bezlitosnym cynizmie, który uważa się za cnotę główną świata biznesu. Skoro niektórzy sądzą, że Tapie jest taki sam, jak Stetson z serialu Dallas, czuję się zobowiązany wyjaśnić, skąd przyszedłem, kim jestem, w co wierzę i dzięki czemu nie stoję w miejscu. Stąd ta książka.

źródło opisu: Bernard Tapie

źródło okładki: Grażyna Kilanowicz-Barecka

chrispu | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Różne

Niewielka objętościowo książeczka, z treści której poznajemy, jak to Bernard Tapie doszedł do bogactwa. Nie jest to jednak czysto biograficzna opowieść. Najważniejszym jej elementem są wplecione w treść porady dla przyszłych i obecnych handlowców, biznesmenów. I nie są to suche porady - weź to i zrób tak lub tak a osiągniesz efekt. Są to wspominki własnych doświadczeń, zarówno tych w których autor osiągał zysk jak również tych,które niekoniecznie mu się udały, lub też całkiem były niewypałem. Z uwagi na swobodny styl opowieści nie odczuwałem by autor specjalnie się wymądrzał. Raczej odebrałem go jako kogoś, kto doszedł już do celu i osiągnął to co miał, z jakiegoś powodu chce sie podzielić swoimi doświadczeniami życiowymi.
Książkę bardzo dobrze się czyta, autor porusza tak dużo problemów z różnych aspektów biznesu, że każdy zainteresowany powinien coś wyłuskać dla siebie. Oczywiście są też fragmenty mniej interesujące (głównie dotyczące polityki wewnętrznej ówczesnej Francji i jej...

Adam | 2014-10-28
Matt | 2017-03-01