Niefruwak Piechotny

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
83-10-11042-1
motyl

Bajka o stworzonku, które po wykluciu się zostaje przez kogoś nazwane Niefruwakiem Piechotnym. I choć Niefruwak ma skrzydła, wędruje przez świat pieszo w poszukiwaniu własnej tożsamości. Wydaje mu się, że należy do rodziny każdego kolejno napotkanego na swej drodze zwierzątka, ale zostaje przez nie wyśmiany. I dopiero zachwyt róży uświadamia mu, że jest pięknym motylem, wyklutym z poczwarki.

źródło opisu: NK, 2005

źródło okładki: NK, 2005

Carflo | 2014-03-04

Tytułowy Niefruwak Piechotny idzie przed siebie poszukując własnej tożsamości. Stara się być takim, jak go nazwano, nie szuka w sobie nowych umiejętności, nie przekracza granic, nie tworzy siebie. Spotyka na swej drodze istoty, z którymi próbuje się identyfikować, do grupy których ma nadzieję przynależeć. Nieśmiała ciekawość i brak inicjatywy to jego najbardziej rzucające się w oczy cechy. Dąży on do poznania siebie, ale tylko na drodze filozofii, broń Boże praktyki, bez interakcji z innymi osobami cel nie zostałby nigdy osiągnięty…
Nie brzmi to jak bajka dla dzieci, prawda?
Nie nazwałabym jej wiec w taki sposób bez względu na piękne, bajkowe ilustracje, na niewielki rozmiar, czy alegoryczny styl.
Książeczka zmusza do wysiłku, tok myślenia Niefruwaka nie jest na tyle prosty, by dzieciom było się łatwo (nie mówię, że przyjemnie) na nim skupić. Nie dzieje się dużo: nie ma humoru, przygód, radości. Jest melancholia, oniryzm. Świetny temat, świetny pomysł, lecz zbyt poważne, zadumane...

Dominika | 2016-08-16
Przeczytana: 18 listopada 2016