Literatura i homoseksualizm

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura i kontrowersje". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Szkolne PWN
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura, homoseksualizm, LGBT, gej
stonoga

Książka prezentuje życie i twórczość wybranych twórców polskich i światowych przez pryzmat ich homoseksualizmu, biseksualizmu lub – generalnie – złożonej seksualności. Bada takie kwestie, jak spełnienie w wymiarze miłosnym i seksualnym oraz okoliczności, które ostatecznie ukształtowały typ wrażliwości homoerotycznej danego twórcy. Szczególny nacisk położony jest na więzi rodzinne, związki,...

Szczególny nacisk położony jest na więzi rodzinne, związki, romanse czy też przygody omawianych postaci.
Publikacja pokazuje również specyficzną wrażliwość homoseksualistów, która przejawia się w tworzeniu różnych kodów kulturowych i osobistych.

źródło opisu: Wydawnictwo Szkolne PWN, 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Szkolne PWN

Antoni Leśniak | 2015-02-08
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Jeszcze w końcówce lat osiemdziesiątych w Polsce nie można było mówić czy nawet mieć nadzieję, że jakaś książka z oficjalnym i jawnym wątkiem homoseksualnym mogłaby się ukazać w głównym nurcie wydawniczym, co nie stało w sprzeczności z tym, że co jakiś czas pojawiały się w różnych pismach i periodykach artykuły do tego tematu nawiązujące. Prawdziwy wysp nastąpił wraz ze zmianami systemowymi, pojawiły się zarówno książki o tej tematyce, jak i pisma należące do branżowego nurtu, w tym takie, które miały aspiracje, by być pismami kulturalno-literackimi, zamieszczały pochowane do szuflady publikacje, zainteresowały się tłumaczeniami dzieł obecnych już w literaturze zagranicznej. Z dzisiejszej perspektywy patrząc mamy w polskich realiach rozpoznawalnych twórców literatury homoseksualnej, zarówno mężczyzn jak i kobiety, dostępnych jest coraz więcej publikacji i tekstów autorów zagranicznych. Autorka podjęła się oryginalnego zadania, a mianowicie postanowiła prześledzić, jak w dziejach...

Jaremka | 2013-05-22
Na półkach: 2013