Literatura i homoseksualizm

Okładka książki Literatura i homoseksualizm Ewa Chudoba
Okładka książki Literatura i homoseksualizm
Ewa Chudoba Wydawnictwo: Wydawnictwo Szkolne PWN językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo Szkolne PWN
2011-11-09
2011-11-09
literatura homoseksualizm LGBT gej

Okładka książki Córki Nawojki. Filozofki na Uniwersytecie Jagiellońskim 1897-1967 Ewa Chudoba, Anna Smywińska-Pohl
Córki Nawojki.... Ewa Chudoba, Anna S...

Jeszcze w końcówce lat osiemdziesiątych w Polsce nie można było mówić czy nawet mieć nadzieję, że jakaś książka z oficjalnym i jawnym wątkiem homoseksualnym mogłaby się ukazać w głównym nurcie wydawniczym, co nie stało w sprzeczności z tym, że co jakiś czas pojawiały się w różnych pismach i periodykach artykuły do tego tematu nawiązujące. Prawdziwy wysp nastąpił wraz ze zmianami systemowymi, pojawiły się zarówno książki o tej tematyce, jak i pisma należące do branżowego nurtu, w tym takie, które miały aspiracje, by być pismami kulturalno-literackimi, zamieszczały pochowane do szuflady publikacje, zainteresowały się tłumaczeniami dzieł obecnych już w literaturze zagranicznej. Z dzisiejszej perspektywy patrząc mamy w polskich realiach rozpoznawalnych twórców literatury homoseksualnej, zarówno mężczyzn jak i kobiety, dostępnych jest coraz więcej publikacji i tekstów autorów zagranicznych. Autorka podjęła się oryginalnego zadania, a mianowicie postanowiła prześledzić, jak w dziejach literatury, zarówno światowej ale z uwzględnieniem w sposób szczególny literatury polskiej, wyglądała obecność zagadnień homoseksualnych, czy to przez sam problem czy poprzez bohaterów, którzy się z tym zmagali, ale i wpływu orientacji autora na poruszanie takich wątków, i jak zmieniało się podejście społeczeństwa do tej tematyki. Zaprezentowany przekrój jest imponujący, docieramy do początków, czyli do tekstów pochodzących ze starożytnej Grecji, ale i Chin, poznajemy autorów, którzy sięgali do tych zagadnień, odkrywamy nie znane fakty z ich życia, możemy obserwować w jaki sposób musieli radzić sobie z własną homoseksualnością, i jakie były ich losy. Autorka każdy z omawianych problemów okrasza barwnymi ilustracjami oraz istotnymi informacjami historycznymi czy psychologicznymi, prezentuje fragmenty obowiązujących przepisów prawa, ujęcia religijne i stanowisko Kościoła, ujawnia bogatą sferę obyczajową i tło społeczne, które w wielu przypadkach wpływało na określone postawy i zachowania. Dostajemy więc bardzo wszechstronne i wyczerpujące kompendium wiedzy pozwalające w pełni zrozumieć i wczuć się w zagadnienie. Na uwagę zasługuje spotkanie z literaturą polską , która dostaje nowy klucz poznawczy i interpretacyjny, mając wgląd do wielu dostępnych już tekstów takich jak pamiętniki czy listy oraz wywiady. Znane nam z panteonu postacie nabierają innego blasku, stają się pełnokrwiste, kiedy odkrywamy ich drugie czy trzecie oblicza, skrzętnie do tej pory schowane pod kołdrą i niedostępne dla publicznego oglądu. To pozwala Autorce na inna, niż obowiązująca do tej pory ocena wielu dzieł, zważywszy na ujawnione informacje o ich homoseksualnym życiu. Takie lektury są bardzo potrzebne, zwłaszcza jak mają taki przekrojowy charakter i nie są tylko suchym wykładem, ale barwnym przekazem pozwalającym na szerokie spojrzenie i dogłębną analizę. Lektura godna polecenia.

• LGBT
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
  • Do kupienia
  • LGBT - chcę przeczytać
  • Praca
  • Pozycje na datki do biblioteczki

Dodaj cytat z książki Literatura i homoseksualizm