Literatura i homoseksualizm

Okładka książki Literatura i homoseksualizm Ewa Chudoba
Okładka książki Literatura i homoseksualizm
Ewa Chudoba Wydawnictwo: Wydawnictwo Szkolne PWN językoznawstwo, nauka o literaturze
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Szkolne PWN
Data wydania:
2011-11-09
Data 1. wyd. pol.:
2011-11-09
Język:
polski
ISBN:
9788326210174
Tagi:
literatura homoseksualizm LGBT gej
Średnia ocen

4,3 4,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Córki Nawojki. Filozofki na Uniwersytecie Jagiellońskim 1897-1967 Ewa Chudoba, Anna Smywińska-Pohl
Ocena 0,0
Córki Nawojki.... Ewa Chudoba, Anna S...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4055
404

Na półkach: , ,

Jeszcze w końcówce lat osiemdziesiątych w Polsce nie można było mówić czy nawet mieć nadzieję, że jakaś książka z oficjalnym i jawnym wątkiem homoseksualnym mogłaby się ukazać w głównym nurcie wydawniczym, co nie stało w sprzeczności z tym, że co jakiś czas pojawiały się w różnych pismach i periodykach artykuły do tego tematu nawiązujące. Prawdziwy wysp nastąpił wraz ze zmianami systemowymi, pojawiły się zarówno książki o tej tematyce, jak i pisma należące do branżowego nurtu, w tym takie, które miały aspiracje, by być pismami kulturalno-literackimi, zamieszczały pochowane do szuflady publikacje, zainteresowały się tłumaczeniami dzieł obecnych już w literaturze zagranicznej. Z dzisiejszej perspektywy patrząc mamy w polskich realiach rozpoznawalnych twórców literatury homoseksualnej, zarówno mężczyzn jak i kobiety, dostępnych jest coraz więcej publikacji i tekstów autorów zagranicznych. Autorka podjęła się oryginalnego zadania, a mianowicie postanowiła prześledzić, jak w dziejach literatury, zarówno światowej ale z uwzględnieniem w sposób szczególny literatury polskiej, wyglądała obecność zagadnień homoseksualnych, czy to przez sam problem czy poprzez bohaterów, którzy się z tym zmagali, ale i wpływu orientacji autora na poruszanie takich wątków, i jak zmieniało się podejście społeczeństwa do tej tematyki. Zaprezentowany przekrój jest imponujący, docieramy do początków, czyli do tekstów pochodzących ze starożytnej Grecji, ale i Chin, poznajemy autorów, którzy sięgali do tych zagadnień, odkrywamy nie znane fakty z ich życia, możemy obserwować w jaki sposób musieli radzić sobie z własną homoseksualnością, i jakie były ich losy. Autorka każdy z omawianych problemów okrasza barwnymi ilustracjami oraz istotnymi informacjami historycznymi czy psychologicznymi, prezentuje fragmenty obowiązujących przepisów prawa, ujęcia religijne i stanowisko Kościoła, ujawnia bogatą sferę obyczajową i tło społeczne, które w wielu przypadkach wpływało na określone postawy i zachowania. Dostajemy więc bardzo wszechstronne i wyczerpujące kompendium wiedzy pozwalające w pełni zrozumieć i wczuć się w zagadnienie. Na uwagę zasługuje spotkanie z literaturą polską , która dostaje nowy klucz poznawczy i interpretacyjny, mając wgląd do wielu dostępnych już tekstów takich jak pamiętniki czy listy oraz wywiady. Znane nam z panteonu postacie nabierają innego blasku, stają się pełnokrwiste, kiedy odkrywamy ich drugie czy trzecie oblicza, skrzętnie do tej pory schowane pod kołdrą i niedostępne dla publicznego oglądu. To pozwala Autorce na inna, niż obowiązująca do tej pory ocena wielu dzieł, zważywszy na ujawnione informacje o ich homoseksualnym życiu. Takie lektury są bardzo potrzebne, zwłaszcza jak mają taki przekrojowy charakter i nie są tylko suchym wykładem, ale barwnym przekazem pozwalającym na szerokie spojrzenie i dogłębną analizę. Lektura godna polecenia.

Jeszcze w końcówce lat osiemdziesiątych w Polsce nie można było mówić czy nawet mieć nadzieję, że jakaś książka z oficjalnym i jawnym wątkiem homoseksualnym mogłaby się ukazać w głównym nurcie wydawniczym, co nie stało w sprzeczności z tym, że co jakiś czas pojawiały się w różnych pismach i periodykach artykuły do tego tematu nawiązujące. Prawdziwy wysp nastąpił wraz ze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    39
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    2
  • LGBT
    2
  • 2013
    1
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
    1
  • Do kupienia
    1
  • LGBT - chcę przeczytać
    1
  • Praca
    1
  • Pozycje na datki do biblioteczki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Literatura i homoseksualizm


Podobne książki

Przeczytaj także