Obciążenia podatkowe przychodów gospodarstw domowych w latac

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar
biznes, finanse

Badania obciążeń podatkowych gospodarstw domowych są prowadzone w Instytucie Finansów Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości od 1944 roku. Dotychczasowe publikacje, dotyczące lat 1994-1998, obejmują wyniki uzyskane w poszczególnych latach, uzupełnione porównaniami w skali na ogół nie dłuższej niż dwa lata. Prezentowane obecnie opracowanie stanowi podsumowanie wyników uzyskanych w pięcioleciu 1944-1998 oraz zawiera analizę obciążeń gospodarstw domowych w 1999 roku, w którym wprowadzono cztery zasadnicze reformy społeczno-ustrojowe, co nie pozostaje bez wpływu na kształtowanie się obciążeń podatkowych. Dlatego niniejsza praca ma charakter nie tylko podsumowania wyników dla pięciolecia 1994-1998, ale i otwiera nowy okres funkcjonowania systemu podatkowego.