Polskie życie literackie we Lwowie w latach 1939-1941 w świetle oficjalnej prasy polskojęzycznej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-88343-16-5
Lwów, literatura, pisarze, Sowieci, rozprawa

Rozprawa dr Joanny Chłosty (...) mieści się w zakresie socjologii kultury: stanowi próbę opisu tego życia w bardzo skomplikowanych i trudnych determinantach polityczno-społecznych towarzyszących powstawaniu, zawartości i rozpowszechnianiu utworów (faktów) literackich, sytuacji zawodowej pisarzy, mechanizmów sowieckiej polityki kulturalnej etc. A ponieważ owo życie literackie bada Autorka „w...

polityczno-społecznych towarzyszących powstawaniu, zawartości i rozpowszechnianiu utworów (faktów) literackich, sytuacji zawodowej pisarzy, mechanizmów sowieckiej polityki kulturalnej etc. A ponieważ owo życie literackie bada Autorka „w świetle oficjalnej prasy polskojęzycznej”, głównie „Czerwonego Sztandaru” (gazety codziennej) i „Nowych Widnokręgów” (miesięcznika literacko-społecznego), jest to rozprawa, ściślej biorąc, z zakresu prasoznawastwa, publicystyki literackiej, zajmującej się aktualnymi problemami literatury, kultury, polityki itd.
Prof. dr hab. Bolesław Hadaczek

źródło opisu: Wydawnictwo UWM, Olsztyn 2000

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Epizod lwowski

„Miarą talentu pisarza, wielkości jego osobowości jest umiejętność znalezienia poza wzorcami epoki własnej, indywidualnej metody twórczej. Historia epizodu lwowskiego pokazuje, że udaje się to nielicznym” – pisze autorka w zakończeniu książki. Rzeczywiście, obraz polskiego życia literackiego we Lwowie pod okupacją sowiecką zdominowany jest barwami „hańby domowej”. Borejsza, Jastrun, Przyboś, Putrament, Ważyk – ludzie, którzy szkołę totalitarnej propagandy i praktyki przeszli właśnie we Lwowie tego czasu, organizowali później życie literackie w PRL, redagowali pierwsze czasopisma, tworzyli władze związku pisarzy, aktywnie wdrażali zasady socrealizmu w literaturze po 1949 roku.

Informacje na temat polskiego życia literackiego w sowieckim Lwowie pochodzą najczęściej z łamów „Czerwonego Sztandaru”, organu partyjnego, jedynego polskojęzycznego dziennika, jaki ukazywał się tam od 1939 do 1941 r. Stąd wiemy o planach twórczych polskich literatów, tu ukazywały się...

Natalia | 2014-07-21
Agnieszek | 2013-11-12